13 Kasım 2007 Salı

ÖĞRENCİ OLAYLARI III

68 GENÇLİĞİ

1968 Yılında Fransa'da başlamıştı "Gençlik Olayları"
Sonra dalga dalga tüm dünyaya yayıldı.Biz de payımıza düşeni aldık.
Şimdilerde "68 Kuşağı" diye anılan bu gençler tarihi yeniden yazmaya karar vermişlerdi.
"Gerçekçi Olun, İmkansızı İsteyin." sloganları buydu.
68 Olayları, gençlerin öncülük ettiği toplumsal bir başkaldırı olarak nitelendirilebilir. Gençler beklemekten vazgeçmiş kendileri düzeni yeniden kurmak istemişlerdi.
Eskiye karşı Yeninin,
Yanlışa karşı Doğrunun,
Sömürücüye karşı Sömürülenin savunusunu yapmak istemişlerdir.

Ancak sonuç onların istediği gibi olmadı. Çok acılar yaşandı, çok canlar yandı...Peki neden başaramadılar ? Çünkü yeterince hazır değillerdi. Coşku vardı , ama plan yoktu.Dağınıktılar. Yerleşik düzen anlayışsızdı.Gençleri anlamak, sorunları çözmek işlerine gelmiyordu. Ellerindekini yitirmek istemiyorlardı.Koyun gibi gütmek istedikleri gençlik toplumsal düzene başkaldırıyordu.Gençler eylem yapıyorlardı ama öncesinin ve sonrasının programını yapmamışlardı.Sosyal sınıfların hareketi olamamıştı bu. Şiddet bulaşmıştı, kan bulaşmıştı , gözyaşı bulaşmıştı.
Gençler üniversiteleri yönetemedi, sömürülenler sömürenlerin elinden yetkilerini alamadı.Gençlik bastırıldı, sindirildi yerleşik düzen yitirdiklerini yavaş yavaş geri aldı.Fırtına şimdilik dinmişti.
Peki, bütün bu çabalar bir hiç mi getirdi. Tabikii hayır.
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.Yerleşik düzen sarsıldı, sorgulandı, hesap vermeye zorlandı. Toplum biraz daha bilinçlendi, biraz daha gelişti.Yeterli ölçüde değil ama toplum gerçekten eskisi gibi olamayacaktır artık.