21 Ocak 2008 Pazartesi

TÜRBAN- NEDEN ŞİMDİ ? III

"Aldıkça al, daldıkça dal,
Çaldıkça çal...
İstersen ver yüz arzuhal,
Ne sorgusu var, ne sual..." (Neyzen Tevfik )

Sizce Ulus'umuzun en önemli sorunu ne?
İşsizlik mi? Yoo iş bilenin, kılıç kullananın. Arayan bulur! Aramıyorlar ki... İşten çıkarılanlar? Onlar mı? Onlar özel insanlar, öyle güzel çalıştılar ki , iş yerleri özelleşti...
Yoksulluk? Yok öyle bir şey... Türkiye'de yok yok... Her şey var. Bankalar sokağa düşmüş, önüne gelene kredi kartı dağıtıyor. Alsınlar birkaç tane harcasınlar. Hem bankalar öyle borcunu zamanında ödeyeni hiç sevmiyor. Ödemeyi ne kadar geciktirirsen o kadar iyi müşteri oluyormuşsun. Ben duyunca şaşırdım, ama düşününce hak verdim. Geciktirmek faizi biriktiriyor. Borç katlanarak büyüyor... Olsun... Devletimiz de öyle yapmıyor mu? "Borç yiğidin kamçısıdır." Burada arkamızı sıkı tutmakta yarar var. Çocukları yurt dışında okutabilmek için güçlü dostlar da edinmeliyiz. Onların bursuyla okurlar... Bu arada dostlarımız aldıkları ihalelerle büyürler. Çocuklarımızı oralarda genel müdür olarak işe de yerleştiririz, işsizlik var , diyenlere inat.
Sigara ... En büyük sorun bence... Öyle olmasa aylar sonra başlayacak bir sevgi yasağını çok acele duyurmazlardı değil mi? Herkes böylece sigarayı bırakacağına göre tekel de zarar edecek. Devlet zarar edeceği belli bir kurumu neden elinde tutsun ki... Önce yasak duyuruldu, hemen arkasından Tekelin satılacağı... Yalnız aklıma takılan bir soru var, özelde çalışan biri olarak pek anlayamadım. Az buçuk özeli biliyorum. Sinekten yağ çıkarılıyor... Geçen yıla göre yarı yarıya düşürüldü kazancımız, kaybettiğimiz haklarımız da cabası. Daha çok çalışıp daha az kazanıyoruz. Şimdi Tekeli hangi özel şirket alır ki... Merakla bekliyorum. Tabiki ucuza alacaklar, yasaklandığı için. Keşke diyorum yasağı duyurmadan satsaydık, ülkemiz için daha iyi olmaz mıydı? Pahalıya satardık, diğer özelleştirmelerden kazandıklarımız gibi hayırlı işlerde kullanırdık paraları... Gerçi ben duymadım o paraların nerelerde kullanıldığını ama mutlaka duyan olmuştur... Belki de tanıdık birileri alır Tekeli, acıyıp sigara yasağını o zaman kaldırırlar, bizler rahat rahat tüttürürüz, onlar da kazanır.
Ticaret iyi bir şey. Örneğin gemi alıyorsun, gemi kendi borcunu ödüyor. Ben de almak istiyorum bir gemi... " Gemilerde talim var, bahriyeli yarim var; o da gitti gelmedi, ne talihsiz başım var..."
TERÖR.... O da mı sorun? Boş ver , üzerinde durmaya değmez. Mehmetçik nasıl olsa bu sorunu bitirir.
İspanya , "Zil, şal ve gül..." ülkesi... Gitti başbakanımız. O kadar önemli ki her şeyi bıraktı, TÜRBAN TARTIŞMASINI başlattı.
Şimdi söyler misiniz, sizce Türkiye'nin en önemli sorunu ne?
Ben ÖRT Kİ ÖLEM diyorum.

0 yorum: