22 Şubat 2008 Cuma

YANGINDAN MAL KAÇIRMAK

KAR KAR

Farı kalbim, farı da
Kapına yağılacak karları
Kürüyeme !

Ben senin necinim, kalbim
Kulun, kölen, müneccim
İşlerin, açmazlar.... koş aç, koş aç !

Rafında kapkacak, torbanda un
Al bir lenger kar
Deve hamurunu kendine kendin !

Yokum ben, bıktım, gerçek bıktım
Kapan derdinle içerle
Acılar mı anılar mı kar kar.

(Behçet Necatigil)

Ülke yangın yeri... Nice evlere , nice yüreklere ateş düştü. Gözler kulaklar haberlerde... Olan biten takip ediliyor. Askere evladını gönderenler, vatanla birlikte yavrusunu da merak ediyor.
Beklenen , geciken, geciktirilen Kara Harekatı başladı. Geçen nisanda yapılması gereği vurgulanmıştı askerlerimiz tarafından; bu günlere kaldı. Karda kışta Mehmetçiğimiz vatan savunmasında. Bu görevi de en iyi şekilde başaracağından kuşkumuz yok. Hepimiz onlara güveniyoruz. Tarihe kahraman olarak yazılacaklardır diğerleri gibi .
Olağanüstü bir gündeyiz. Herkes vatan savunmasıyla meşgulken bir haber!..
On günden beri köşkte bekletilen "Türban Yasası" imzalanıvermiş. Tam da zamanı mıydı ne? Herkes ulusun geleceğini düşünürken, vatan savunmasını düşünürken hoop karar imzadan çıkıyor. Gözlerden kaçırılacağı sanılıyor. Tepkilerin daha az olacağı mı hesaplanıyor? Bir gün, bir gün bile sabredilemiyor. Neden?
Eşitlik deniyor. Hangi eşitlik ?
Dağda, ovada kar altında vatanı için; ulusu için canla başla mücadele eden Mehmetçik, onların aileleri, çocukları, şehitlerimiz; gelir dağılımındaki adaletsizlik; işsizlik, yoksulluk, yoksunluk, hastalar, hastaneler, vergi adaletsizliği, sendikal haklar say say bitmeyecek sorunlar... Bütün buralardaki eşitsizlik dururken yine türban. Kadınlarımızın başına çuval geçirilince eşitlik sağlanacakmış! Ne kolay... Her şey bu kadar basit mi?
Yazık... Hiç olmazsa bugün tüm ulusu kucaklamak gerekmez miydi? Göstermelik de olsaydı bu yapılmalıydı. Ama hayır, yine yapamadılar. Sanki başka hiç bir şey düşünmüyorlar. Tek dertleri türban, diğer her şey teferruat. Her yol türbana gidiyor yüreklerinde.
Bugün, on gün bekledikten sonra bugün imzalanması yangından mal kaçırmak değil de nedir?

0 yorum: