17 Mart 2008 Pazartesi

AAA DUYDUNUZ MU BORSA DÜŞMÜŞ !

Borsa düşmüş. Gördünüz mü şimdi olanı ? Siz partiye kapatma davası açınca bir günde her şey alt üst olmuş!.. Nasıl da iyi gidiyordu. Hiç beklemiyorduk! Birdenbire düşmüş öyle mi ? Milli gelirimiz de yükselmişti geçen gün birdenbire... Zaten bizde her şey beklenmedik anda geliyor. Geldiği zaman düşünmeye, konuşmaya, tartışmaya başlıyoruz her şeyi. Kervan yolda diziliyor.

Çok garip bir ülkede yaşıyoruz. Borsanın düşeceği, krizin patlayacağı aylar öncesinden biliniyordu. Cari açık büyüdükçe büyüyordu. Faizi en yüksek biz veriyorduk. Daha önce de yazmıştım. Japon ev hanımları bile paralarını bizim bankalarımızda değerlendiriyor diye. Kendi ülkelerinde % 1 olan faiz o zaman bizde % 17 idi. Benim gibi hesaptan anlamayan bir edebiyatçı bile aylar önce tehlikeye dikkaleri çekmeye çalışmıştı. Şimdi yanılmıyorsam % 22 'ye çıkmış faiz. Borsa 7.5 düşmüş.


Bilmiyorum ama öğrenmeye çalışıyorum. Uzmanları dikkatle dinliyorum. Hatta bir ikisiyle yetinmeden, farklı kişilerin söylediklerini karşılaştırıyorum. Bu aşamada şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Tüm uzmanlar bugün ekonomide yaşananların davayla ilişkili olmadığını söylediler. ABD'de yaşanan krizin tüm dünyaya yansımalarıydı yaşananlar. Tüm ülkelerde borsalar düşmüştü. Tabii bizim gibi üretimi olmayan, elindekileri mirasyedi gibi satan, sıcak parayla ayakta duran ülkeler bundan daha çok etkilenecektir. Hükümetin atadığı Merkez Bankası Başkanı da durumu saklayamaz hale gelmişti uzun süredir.


Pembe tablolarla halkı uyutmak bir yere kadar. Türbanla sorunların üstü örtülmeye çalışıldı bir süre. Türbanı çektiğinizde altından saçlar görünmeyecek artık. Ekonominin bozukluğu, işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, kayırmaca, kollamaca say sayabildiğin kadar...


Şimdi panik başladı. Kime çatacaklarını şaşırdılar. Oysa yapmaları gereken güzel bir savunma yapmak. "Laikliğin odağı olmadıklarını " kanıtlamak...


Parti kapatılmasına hepimiz karşıyız. Ama bu dava AKP'nin hazırladığı yeni Anayasa paketine de konan yasalara dayanılarak açılıyor. Nedense Anayasa maddelerinin değiştirilmek istenen maddeleri hep kendilerine uygulanınca gündeme geliyor. Şimdi bu maddeyi de değiştirmek istedikleri söyleniyor. Olacak iş mi bu ? Gülerler adama.


Bir ulusu dünyanın gözünde komik duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok. Partiye uygun değişiklikler yapmak hangi demokrasi anlayışına sığar ? Hukukun üstünlüğüne inanmadan demokrat olabilir miyiz ?


Borsa düşmüş, döviz yükselmiş. Bu durum bizi ilgilendirmiyor, borsada parası olanlar düşünsün demek istiyorum ama diyemiyorum. Çünkü biliyorum ki işin ucu bir şekilde yine bize dokunacak. Birilerinin kaybettiği kolay elde ettikleri karlarının azalan kısmını vergilerle, örtülü örtüsüz zamlarla bize ödetecekler. Bedeli her zaman olduğu gibi biz küçüklere yükleyecekler.


Son olarak bir kanalda durumu "Kara Pazartesi" olarak adlandıran sunucuya bir uzmandan uyarı yapıldığını da duyurmalıyım.

"Bugüne "Kara Pazartesi " demeyin, çünkü ilerideki zamanlarda çok daha kötüsü yaşanacak, o zaman kullanırız." şeklindeydi bu uyarı. Hazırlıklı olalım da kimse şaşırmasın yine...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Herkesin dolandırarak anlattığını ne kadar öz anlatmışsınız. Ne olur yazmaya devam edin. Kalbimiz sizinle...
ayşe

Adsız dedi ki...

Çok teşekkür ederim.