30 Mart 2008 Pazar

DÜŞÜNME ÖZGÜRLÜĞÜ

Düşünce özgürlüğü...
Bugün ülkemizde en çok konuşulan konulardan biri de bu. Konuşulması da gerekli... Yalnız düşünce özgürlüğünden yana olduğunu söyleyenlerin ne kadarı bu konuda samimi ? Ne yazık ki benim düşündüklerim , söylediklerim engellenmesin, karşı görüş engellensin, tavrıyla düşünce özgürlüğü sağlanamaz...
Çoğumuz özgürlük diyoruz, ama sadece kendimiz için özgürlük !..

Kaldı ki ülkemizde düşünce özgürlüğünden söz edebilmek için , düşünmeyi bilen kişiler yetiştirmeliyiz.
"Düşünme ! Büyüklerinden iyi mi bileceksi ; ben sizin yerinize de düşünürüm! " anlayışıyla yetiştirdiğiniz insanların düşünme gücü gelişebilir mi ? Hayır , diyorsunuz değil mi ?

Bence de hayır... Hele inanca dayanan dini kuralları devlet yönetimine karıştırmaya kalkarsanız işin içinden çıkabilir misiniz ? Bu şekilde yetiştirilen insanlardan sağlıklı düşünceler üretmesini bekleyebilir misiniz ?

Öncelikle düşünme gücü verecek bir eğitim , okuryazarlıkla yetinmeyen bir öğretim yapılmalıdır. Peki sizce bu yeterli midir ? Buna evet demeyi çok isterdim, ama diyemiyorum.

Çağdaş uygarlığın en önemli sorunlarından biri, doğru bilgi alabilmektir. Siz doğru bilgilendirildiğinize inanıyor musunuz ?

Bilginin kısıtlandığı ya da çarpıtılarak yansıtıldığı bir ülkede , düşünme gücü olanların da düşünce özgürlükleri yok demektir. Yalan yanlış bilgilerin servis edildiği bir yerde gerçeğe ulaşmak oldukça güçtür. Sağlıklı düşünebilmek ve doğru kararlar verebilmek için çaba gerekir. Hem de az buz çaba da yeterli olmaz. Zor iş düşünmek... Farklı kaynakları araştıracaksın, kendini karşı tarafın yerine koyacaksın, neden- sonuç ilişkisi kuracaksın... Okuyacaksın, inceleyeceksin, yorumlayacaksın... Boşver işin mi yok !..

"Bak , inandığın kişiler ne diyor ? Sen de onların söylediğini ezberle ve tekrarla! " mı diyorsunuz ? O zaman da bize papağan demezler mi ? Ne farkımız kalır papağandan ? Zor iş zor... Boşver! En iyisi düşünme ! Ya da düşün...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Okumayın?
Sizin içinde bir okuyan bulunur!