28 Mart 2008 Cuma

HAYVANLAR ALEMİ


İNSANLAR
Her zaman , fakat bilhassa
Beni sevmediğini
Anladığım zamanlarda
Görmek isterim seni de
Annemin kucağından
Seyrettiğim insanlar gibi,
Küçüklüğümde...
SEVGİLİ İNSAN KARDEŞLERİM...
Ben sizin bildiğiniz kedilerden değilim... Ben okumayı da yazmayı da severim. Orhan Veli 'nin şiirlerini de severim, biri hariç. Neymiş :
Sen ciğercinin kedisi
Ben sokak kedisi...
Geçti o günler... Görmüyor musunuz, çağlar değişti, bilgi çağına girdik. Evet sokak kedileri de ciğercinin kadileri de var, var ama şimdi kedi hakları da var... Biz kediler olarak mücadelemizi sürdüreceğiz, lütfen bizi destekleyiniz. Peki biz ne istiyoruz ?
Tüm kediler sokak kedisi gibi özgür, ciğercinin kedisi gibi de bolluk içinde yaşasın ! Sevmediği, inanmadığı, beğenmediği şeyleri özgürce söyleyebilsin. Hakkını, birilerine yaranmak için kuyruk sallayarak almak zorunda bırakılmasın... Çok şey mi istiyoruz ?
Yalnız artık soba, kalorifer sıcaklığına sığınıp sürekli mışıl mışıl uyuma devri de geçti. Biz de çalışmalıyız. Hakkımızı alıncaya kadar da mücadeleye devam...
Önce bilgisayar öğrenmeliyiz, sonra da dil... Kedice yetmiyor artık, insanca da öğrenmeliyiz... Tembel tembel oturanları uyarın.
Mücadele etmek, sesini duyurmak bu ortamda kolay değil ! Neyse ki evde bilgisayar var. Bütün gün bana kalıyor. Onlar işteyken sizlerle kolayca iletişim kurabiliyorum... Siz de öğrenin çok yararlı bir alet... Yalnız tehlikeli siteler de var... Dikkatli olun. Geçen gün bir karga sitesine denk geldim. Kargalar koru halinde seni annene söyleyeceğiz diye tutturmasınlar mı ? Orhan Veli'nin şu şiiriyle kurtuldum bu seferlik :
Kargalar, sakın anneme söylemeyin
Bugün toplar atılırken evden kaçıp
Harbiye nezaretine gideceğim.
Söylemezsiniz size macun alırım,
Simit alırım, horoz şekeri alırım.
Veda zamanı geldi, birazdan dünya tatlısı sahiplerim gelecek, bilgisayarı kapatmam gerekiyor. Ortalığı da biraz düzeltmeliyim, bugün çok dağıttım.
Sizlere de son bir şiir:
Dinle bakalım işitebilir misiniz
Türküsünü damların, bacaların
Yahut da karıncaların buğday taşıdıklarını
Yuvalarına...
NOT:
(I ) Kedinin anne ve babasından özür dilerim. Artık kediniz çok meşhur olmuş, yerinde duramıyor. Bugün de kaçıp bize geldi. Şimdi sevgilerimle size gönderiyorum, bu akıllı, sevimli kedinizi... Kedileri böyle ise sahipleri kimbilir nasıl akıllıdır.
(II) Sevgili okuyucularım hayvan deyip geçmeyelim, onları sevelim, koruyalım.Saygılarımla...
(III) Şiirler Orhan Veli'den.

0 yorum: