25 Mayıs 2008 Pazar

ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAK


Yaşlı adam tarlasında çalışırken karşısında bir ermiş belirmiş ve ona :
" Sana bir sır vereceğim!" demiş. "Köyün çıkışında bir kaya , onun altında da bir kaynak var; o sudan içen gençleşiyor ." dedikten sonra uyarmış:
" Sakın ha ölçüyü kaçırma, bir bardak içen yirmi yaş gençleşiyor !" Sonra da adam sırlar dünyasına karışmış...
Yaşlı çiftçi daha fazla tarlada duramamış, doğru evine gelmiş. Kendisine meraklı gözlerle bakan yaşlı eşine olanları anlatmış. Yaşlı nine bunu duyunca:
" Ne duruyoruz, hadi hemen gidelim ! "
demiş de dede güçlükle, sabah olsun giderize ikna etmiş onu.
Fakat nine, dede uyuduktan sonra dayanamamış,soluğu kayanın başında almış. Güçlükle kayayı yuvarlayıp kaynağa ulaşmış...
Bir, iki, üç değil, tam dört bardak su içmiş. Anlayacağınız ölçüyü kaçırmış biraz !..
Dede uyanıp nineyi göremeyince durumu anlamış, hemen kayanın yanına gitmiş. Bakmış kayanın yanında kaynak, kaynağın yanında da beş yaşında bir çocuk...

Bilenler hatırlamıştır, masalın adı : Ölçüyü Kaçıran Nine.

Şimdi bu masal da nereden çıktı, demeyin. Şöyle etrafınıza bir bakın ve düşünün lütfen.

Hepimiz ölçüyü kaçırmadık mı biraz ? Tüm ölçüleri unuttuk ya da önemsemez olduk. Bunun için de toplumda bütün değerler birbirine karıştı. Şaşkın, pusulasız yürüdüğümüzden sürekli yanlışlar yapmıyor muyuz ?

Örneğin para konusu... Para insanca yaşamamız için bir araç olmaktan çoktan çıktı. Liberal ekonomi değerlerini paraya , ne pahasına olursa olsun ezip geçmeye ayarladığı için değer ölçülerimizi yitirmedik mi ?

Trafikte ölçülü davrandığımızı kim söyleyebilir ? Yayalar istediği her yerden karşıya geçmiyor mu ? Şoförlerin kaçı sinyal veriyor ? Ya da neredeyse yaya geçidinde duran şoför trafik kazalarına ortam hazırlıyor. Kuralsızlık kural haline gelmedi mi her alanda olduğu gibi ?

Televizyon yayınlarında, gazetelerde ölçüyü tutturan sayısı giderek azalmıyor mu ?

Siyasetçilerimizin konuşmalarında ölçülü olduklarından söz edebilir miyiz ?
Mahalle kabadayısı ağzıyla konuşanlar daha çok puan toplamıyor mu ?
Şöyle siyasi kimliğini düşünmeden , işte devlet adamı, diyebileceğiniz kaç kişi var ?

Aslında bu ölçüsüzlüğü her alan için örnekleyebiliriz. Evet ölçüyü kaçırmışız gibi bir görüntü sergiliyoruz.

Bu herkesin böyle olduğu anlamına da gelmemeli kuşkusuz.Dürüst, çalışkan; kendisine ,karşısındakine ve çevreye saygılı pek çok insanımız var. Var ama onların da sahnede görünme şansı yok. O nedenle de hep ölçüyü kaçıran ninelerle uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Ölçüyü kaçıran ninelerin büyümesini beklemek yerine ölçüyü önemseyenlerin sesini daha gür çıkarması gerekmez mi ? Sorun hangisinin yanında yer alacağımız sanırım. Ne dersiniz ?

Yoksa !..

10 yorum:

Galeni dedi ki...

Elinize sağlık sevgili Aysema.
Ölçümüz hiç olmadı diye düşünüyorum ben. Tarihten hiç ders almadık ki bir ölçü kıyaslaması yapabilelim. En basitinden şu günlerde yaşananlar akıl almaz, 2 defa resmen bir kaç defa da fiili olarak darbeler yaşanan bir ülkede, siyaset ve yargı birbirine düştüler. Yine çözümsüzlük, yine kaos, yine kriz. Ölçü kaçtı sonumuz hayrolsun...

Adsız dedi ki...

Sevincini silah atarak, Düğünlerini havayi fişeklerle kutlayanlar "Ölçüyü kaçırma" başlıklı yazınıza aferin, ne güzelde yazmış diye övgü yağdırırlar.YÜREĞİNİZE SAĞLIK...
EMİR:)

Adsız dedi ki...

" Seni beni üzen dertte
Çarpar bir milletin kalbi
Halkın çoğu bizim gibi
Bunun lafını etmekte "

Ölçüsüzlük ölçü olmuş. Elinize sağlık...

Adsız dedi ki...

" ÜÇ DELİKANLI YÜRÜYOR
BİR DÖRTYOL AĞZINDA, HER BİRİ BİR YANA
ÜÇE BÖLÜNÜYORUM.
YOLLARIN HER BİRİNDE BİR'İM GİDİYOR."

Adsız dedi ki...

" Akan su ne denli kirlenmiş olursa olsun kaynak temizse önünde sonunda akan su da temiz olur."

Umudumuzu yitirmeyelim lütfen...

Adsız dedi ki...

Sevgili Asema ( Hocam )

Sizin yazılarını mümkün olduğunca takip ediyor ve can alıcı yazılarınızı da siteme " Konuk Yazar " başlığı ile yayınlıyorum.
Bu yazınızı da yine
www.onder67.com.tr.tc
isimli sitemde yayınladım.
İnanın bu bloğunuzdaki okurlarınız kadar benim sitemde de okurlarınız var. Saygı ve sevgilerimi gönderiyorum

A.ÖZTÜRK

aysema dedi ki...

SEVGİLİ GALENİ,
Keşke sana haklı olmadığını söyleyebilseydim. Ne yazık ki çok haklısın ve ülkemiz senin de belirttiğin sorunları sürekli yaşıyor. En kötüsü de bundan sonra da yaşayacak gibi görünüyor.
Eline sağlık.

aysema dedi ki...

SEVGİLİ EMİR,

Evet ne yazık ki her alanda ölçüyü kaçırıyoruz. Sizin de belirttiğiniz gibi seviniyoruz, silaha sarılıyoruz. Bu arada eceli gelenleri gönderiyoruz istemeden... Üzülüyoruz, silaha sarılıyoruz; bizi üzenleri bu kez isteyerek gönderiyoruz diğer tarafa.
Düğünlerde silah atılması olağan bir durum oldu. Maç sonuçlarını atılan silahlardan anlar olduk. Sevmediğimiz kişiyi ya da katılmadığımız bir düşünceyi yererken ne kadar da ölçüsüz olabiliyoruz hepimiz. Sınırsız özgürlüğün olmadığını anlamak zorundayız.
Yorum için teşekkürler. Elinize, yüreğinize sağlık sizin de...

aysema dedi ki...

SEVGİLİ İSİMSİZ YORUMCULARIM,
Şiir ve yorumlarınıza çok teşekkür ederim.

Umutsuz yaşanmıyor biliyorum ve henüz umudumuzu yitirmek için erken olduğunu düşünüyorum. Çünkü düşünen, araştıran,yorumlayan o kadar çok ve o kadar güzel insanımız var ki...

Saygılar...

aysema dedi ki...

SAYIN ÖZTÜRK,

Çok teşekkür ederim. Yazımı sizin sitenizde okumak beni mutlu ediyor. Bu yazıyı tarafsız bir gözle değerlendirmemi de sağlıyor. Başkasının yazısıymış gibi okuyorum ve daha rahat özeleştiri yapabiliyorum.

İtiraf etmeliyim, artık sitenizi daha çok ziyaret eder oldum.

Kaleminize, yüreğinize sağlık...