19 Ağustos 2008 Salı

DAHA İYİ BİR DÜNYA ARAYIŞI


"Bizlerin şanssızlığı, zekamızın, etik bilincimizden daha hızlı gelişmesidir. İşte bu üstün zekamız sayesinde , atom bombalarını ve hidrojen bombalarını yapabilmişiz. Fakat her şeyi yok eden savaştan bizleri koruyabilecek bir dünya devleti kurabilmek için, yeterli etik olgunluğa ulaşamamışız. "

" Sonuç olarak daha iyi bir dünya arayışı , başka insanların , bir düşünce uğruna yaşamlarını istemeyerek feda etmeyeceği bir dünya arayışı olmalıdır."

" Rasyonalıst , aydınlanmacı ve iflah olmaz iyimser Karl R. Popper, otuz yıllık bir zaman dilimine yayılmış on altı makale ve bildirisinde , Platon, Hume, Spinoza ve Kant'ın felsefeye verdiği zararlardan sonsuz bilgisizlik alemindeki eşitliğimize , Adorno'yla giriştiği 'olguculuk tartışması' ndan ' şişede yolunu bulamayan sinek ' Wittgenstein'a karşı çıkışına, çok katmanlı bir dünyanın kapılarını açıyor. "

Bu sıralar yukarıda alıntıladığım " Daha İyi Bir Dünya Arayışı " isimli kitabı okuyorum. Adı bile çok şey anlatıyor.

Hepimizin amacı bu değil mi ? Daha iyi bir dünya... İstemek yetmiyor doğal olarak, birlikte çabalamamız da gerekiyor. Bizden geçti, hiç olmazsa çocuklarımız, onların çocukları için daha iyi bir dünya uğraşına girmeye değmez mi ki ?

Yazar Karl R. Popper, 1902 Viyana doğumlu. 1994'te East Croyden'da (Londra) ölmüş. Kitabı çeviren İlknur Aka... 1960 Ankara doğumlu...

Kitabın " Özet Niteliğinde Bir Önsöz " bölümünün ilk paragrafıyla yazımı tamamlamak istiyorum. Meraklısına önerilir. Her kitaptan öğreneceğimiz çok şey var.

" Tüm canlılar daha iyi bir dünya arayışındadırlar.
İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, hatta tek hücreliler, hepsi her zaman aktiftirler. Durumlarını iyileştirmek ya da en azından olası bir kötüleşmeden kaçınmak için çaba harcarlar. Uykuda dahi organizma , uykuyu aktif tutmak ister: Uykunun derin ( ya da hafif ) olması, organizmanın aktif olarak yarattığı ( ya da organizmayı alarmda tutan ) bir durumdur. Bütün organizmalar, sürekli olarak sorun çözmekle uğraşır. Sorunlar da , kendi durumunun değerlendirmesinden ve iyileştirmeye çalıştığı çevresinden kaynaklanmaktadır. "

Herkese iyi okumalar...

Sorunlar üzerinde düşünelim... Ve "Daha İyi Bir Dünya" için birlikte çabalayalım.

0 yorum: