31 Ağustos 2008 Pazar

DOMATES SALÇASI


Salçalık domatesleri alacaksınız. Güzelce yıkadıktan sonra kaynayan suyun içine atacaksınız. Biraz durduktan sonra çıkarıp kabuklarını soyacaksınız. Sıcak olduğu için biraz bekletip eliniz yanmadan kolayca soyabilirsiniz.

Soyduğunuz domatesleri küçük küçük doğrarken bir yandan da diğer domatesleri sıcak su işleminden geçirebilirsiniz. Doğrama işlemi bitince bir tencereye koyduğunuz kesilmiş domatesleri iyice kaynatacaksınız. Sonra da blendırdandan geçireceksiniz. Tamamen ezilen, koyulaşan salçanızı geniş bir kaba boşaltıp güneşte bir iki gün bekleteceksiniz...

Harika bir şey oluyor. Ben yaptım, oldu.

Çok yaptığım için eşimin de yardımıyla bir gün uğraşmak zorunda kaldım. Ama inanın değdi. Siz daha az yaparsanız , daha az yorulursunuz. Hem zevkli hem de sağlıklı. Katkı maddesi yok, kaynatılarak yapıldığı için de çok lezzetli. Ekmeğe sürüp kahvaltıda yiyebilirsiniz. Ya da misafirlerinizi yemeğe davet ettiğiniz zaman bir tabak da salçayla masanızı zenginleştirebilirsiniz.

Ben çocuklarıma götüreceğim için ayrıca büyük keyif aldım. Öncelikle de doğacak torunum sağlıklı beslensin. Değmez mi uğraşmaya ?

0 yorum: