5 Ağustos 2008 Salı

ÖLÜM SIRASI BEBEKLERDE Mİ ?


Bu sıra hastalarla da doktorlarla da çok yakın ilişkiler içindeyim.
Bir de Ankara Metrosuyla...

Dün metroda beklerken bebekli genç bir kadın gördüm. Kucağındaki bebek öyle küçüktü ki anlatamam. Dayanamadım sordum. On beş günlükmüş, hastanaden yeni çıkmışlar. Kocası evdeki üç çocuğa baktığı için onları almaya gelememiş. Mendil satarak çocuklarına bakıyorlarmış. Ve yaşını sordum. Yirmi altı, dedi... Başında da türban vardı. Tam ideal Türk Kadını ! Hem genç, hem türbanlı, hem dört çocuk doğurmuş bu yaşta hem de yoksul ! Arayıp da bulamadıklarından. Ver bir torba kumanya , gör bak yedi sülalene dua etmiyor mu ?

Dua dedim de, son yıllardaki dualar nedense kabul görmüyor gibi. Baksanıza Ankara'nın göbeğinde Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde bebekler onar yirmişer ölüyor. "Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir" de diyebileceğiniz bir durum değil... Amerika'dan ithal " Ilımlı İslam " çıkalı dualarımız yerine ulaşmıyor !

Önceleri çoğunlukla yaşlılar ölüyordu. Şimdi yaşa başa bakmadan ölüp ölüp azalıyoruz. Gerçekten de yakında genç kalmadığı gibi bebek de kalmayacak... Hoşgeldin Bebek, diyemeden ölüm konvoyuna katılacaklar... Acı çok acı ama gerçek bu... Onun için doğurun doğurabildiğiniz kadar !..

Bunları yazarken " Doktorlarımızı " eleştirdiğimi düşünmeyin sakın. İçinde yanlış yapan yok mu ? Var, her yerde olduğu kadar. Yalnız biz bu kadar çok hastalanırsak doktorlar da telef olacak. Bugün hastaneden ayrılırken sıra sayısına gözüm kaydı panodaki, kaçtı biliyor musunuz ? Tam 867 , bu sadece bugün giriş yapanların sayısı... Biz ayrılırken sırada insanlar vardı. Yatan hastaları saymıyorum. Bunlar muayene olmak için işlem yapan sayısı!..

Dün sabah, 07.50' de aldığım sıra numarası da 296 idi... Günde en az bin hasta... Doktorlar değil doktor, insanlıktan çıkacak duruma gelmişler. Sıcak bir yandan, hastalar öte yandan, yine iyi dayanıyorlar.Ama bu ağır koşullarda da hata yapıyorlar, ve onların yaptığı yanlışın telafisi yok ! ÖLÜYORSUNUZ ! Siz ölüyorsunuz bebeğiniz sahipsiz kalıyor; bebeğiniz ölüyor siz bin kez ölüp ölüp dirilmiyorsunuz.

Bebeklere de, kaçak kurslarda ölen çocuklara da, vahşi terör saldırısında ölen insanlarımıza da ve ŞEHİT olan vatan bekçilerimize de çok üzülüyorum.

Bu arada doktorlarımıza sabır, dayanma gücü ; hastalarımıza da acil şifa diliyorum...

Bir suçlu arıyorum, bu kadar acı yaşanmasının sorumlusu kim ? Ben bulamıyorum !

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Sevgili Hocam;

" Kaderci" lik yutturmacısı ile yoğrulmuş, onunla büyütülmüş ve beyinleri ' Her şey Allahtan' kılıfı ile örülmüş bir memleket insanlarından daha ne bekliyorsunuz ki.
Şekilcilik, din istismarı diz boyu olmuş ülkemizde yıkılan binaların hesabı sorulacağı yerde
" Çocuklarımızbarda, banyoda ölmedi, şehit gitti "

Size ne ?
dercesine o sığ anlayışla kendini teselle edenler var iken , Malesef bizim ülkemizde daha nice bebeklerimiz, nice minik yavrularımız ölür gider..

A.ÖZTÜRK

Adsız dedi ki...

Herkez kendi adaletini ararsa ve hesap sorulmazsa. Ayrıca; Dürüstlüğü kendisinde değil hep başkasında ararsan...
EMİR:)

aysema dedi ki...

Teşekkürler...

Hiçbir gerekçe bebeklerin ölümünü haklı gösteremez.