13 Eylül 2008 Cumartesi

CİNSEL EYLEM ÜSTÜNE


"Cinsel eylem insanlara ne kötülük etti ki kimse utanmadan söz edemiyor ondan? Ciddi ve edepli konuşmalarda yer verilmiyor ona ?

Hiç sıkılmadan öldürmek, çalmak, aldatmak diyebiliyoruz da ona geldi mi kısıveriyoruz sesimizi. Neden acaba ? Yoksa onun sözünü ağzımızda ne kadar az harcarsak düşüncesini kafamızda o kadar büyütmeye hak mı kazanıyoruz ?

Çünkü bilirsiniz , en az kullanılan , en az yazılan , en saklı tutulan sözler en iyi bellenen , en çok insanca bilinen sözlerdir. Her yaşta, her baştaki insan onu ekmeği bildiği kadar bilir.

Dile, sese, harfe gereği olmadan herkesin içine yazılır. Suskunun dokunulmazlığı içine kapamışız cinsel eylemi : Çıkarmak bir suçtur ordan onu, suçlamak ve yargılamak için bile olsa. Ancak dolambaçlı sözler ve resimlerle kırbaçlamaya kalkabiliriz onu. Böylesine tiksindirici olmak bir suçlu için ne büyük onur :

Adalet dokunmayı, bakmayı suç sayıyor bu suçluya ! Cezasının ağırlığı özgürlük, dokunulmazlık kazandırıyor suçluya.

Kitaplar için de öyle olmuyor mu ?

Ne kadar yasaklanırlarsa o kadar daha çok satılıyor.O kadar daha çok okunuyorlar."

MONTAIGNE- DENEMELER
(Çev. Sabahattin Eyuboğlu)

2 yorum:

Galeni dedi ki...

"Cinsel eylem insanlara ne kötülük etti ki kimse utanmadan söz edemiyor ondan?

Şimdi farkettim de cinsel eylem ne kötülük ettiyse artık bu yazıya bile yorum yap-a-mamışız hiçbirimiz :)

aysema dedi ki...

Sevgili Galeni,

Haklısın, yazmak da yorumlamak da zor geliyor hepimize. Çünkü bu konuda yeterince bilimsel eğitim verilmiyor insanlarımıza. Yasaklandıkça çocuklarımız boşluktan yararlanmak isteyen kişilerin tuzağına daha çok düşüyor...Yanlış yönlendiriliyor.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da eğitim şart...