15 Temmuz 2009 Çarşamba

YASA MASA TANIMAM


Sen kendini ne sanıyorsun ki böyle konuşuyorsun! Yasa masa tanımam da ne demek? Yasalara herkes uyacak! Uymayanlar cezalandırılacak...

SKY TV.' yi izliyorum. Sunucu yaşlı bir amcaya mikrofonu uzatıp sigara yasağı konusundaki görüşünü soruyor. Amca hiç duraksamadan yanıtlıyor:

-Yasa masa tanımam! Ben içerim!..

diyiveriyor.

Olur mu be amcam, yasa varsa uyulacak. Ben de içiyorum, ama çaresiz yasaya, yasalarımıza saygılıyım, içmeyeceğim yasak olan yerlerde...Belki böylece sigara belasından da kurtuluruz ne dersin?

Eskiden böyle değildi. Kimse bu kadar kolay " Yasa masa tanımam!" demezdi.

Şimdi ne oldu da böyle oldu? Yoksa amcam kendine Anayasayı bile delmeye çalışan kodamanları mı örnek alıyor?10 yorum:

Prima Rima dedi ki...

Kimse kimseyi umursamaz olduğunu geçdik , yasalarıda umursamaz oldu insanlar halimize bak.

aysema dedi ki...

Balık baştan kokuyor Sevgili Prima Rima...

Düzelmeli tabi. Sevgilerimle...

desperately-in-love dedi ki...

herkes işine geldiği gibi davranıyor. ben çok memnunum bu yasaktan. eskiden alışveriş merkezlerinde boğulurduk dumandan. içilen belli yerler vardı ama içilmeyenden de bir farkı yoktu. içilen ve içilmeyen bölüm arasında 1 adımdan daha az mesafe vardı çünkü. çok önceden koyulması gereken bir yasa bence.

Ozgur dedi ki...

Belki sinirlenmiştir yasağa?

aysema dedi ki...

Sevgili desperately-in-love,

Hoşgeldiniz, yorum için teşekkürler.

Tiryaki bir kişi olarak bence de yasaklansın, ancak içenler de bir şekilde düşünülsün. Çalışanların işi çok güç. Emekli olmasaydım ne yapardım bilmiyorum.

Ancak burada asıl vurgulamak istediğim yasalarla, yasaklarla ilgili garip durumumuz. Çok çabuk, ayrıntılı düşünmeden yasalar yapılıyor, yasaklar konuyor. İlginç olan kararı alanlar da uyması istenenler de bunun delineceğini biliyor.

Pek çok yasaya, zaten yasayı hazırlayanların kendileri de uymuyor. Herkes işine gelen kararı verenleri haklı diğerlerini taraflı buluyor.

Yöneticilerimiz yargıya güvenmediğini, televizyonlarda bangır bangır bağırarak, haykırıyor. Oysa o beğenmedikleri kararlar kendi hazırladıkları yasalara göre veriliyor.

Böyle garip bir durumdayız. Amca da bu modaya uymuş anlaşılan...

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Özgür,

Sinirlendiği kesin. Adam kendi dükkanında çalışıyor. Kırk yıllık alışkanlığından vazgeçmesi zor. Hem sigara polisleri mi olacak? Ya da ajanlar mı? Bugüne kadar kimi ceza verildi ki?

Yasalar uygulanmak için konmalı. Bizde delinmek için konduğundan çok katı davranılıyor önceleri. Sonrası, işte sonrası gelmiyor, gelemiyor.

Sevgiler...

UykusuZ dedi ki...

Sevgili Öğretmenim ben ne olduğunu anlatayım müsadenizle.
Öncelikle, askeri lise alışkanlığı, taaa o zamanlardan içerim.
1-Alkolle hiç sevmem,
2-Sabahları hiç sevmem,
3-Toplu yerlerde, cafe, ofis vs hiç sevmem
4-Eve gelince 1 paket biter.
Sonrası;
AB uyum yasaları, CMUK dediler, polisin elini kolunu bağladılar, sonra da cemaatlere kurban ettiler Polisliği. Yakalanan hırsız, karakolda avukatını çağırtıyor üstüne üstlük, çay da istiyor. Babacan polisler nerdeee, siz hakkınızı aradığınızda bir çeşit komplekse kapılıyor memur, üniversite mezunuysan banane, havasına bürünüyor.
Bunların iktidarında c,inayet, tecavüz, gasp, hırsızlık, NİTELİKLİ soygun (ne söylediğimi anlamışsınızdır), hepsi arttı. Biz koyunlar da yaşıyoruz işte bu ülkede

aysema dedi ki...

DOKUNULMAZLIKLAR neden kaldırılmıyor ki? Herkes aklanmalı değil mi Sevgili Uykusuz?

Eh hırsızlığın da bir adabı var. Bir adi hırsızlık var, ekmek çalmak gibi. Bir de nitelikli hırsızlık var Deniz Feneri gibi. Hala sıra gelmedi. Zaman aşımına uğrayacak!

Sevgiler...

Banu Durgunlu dedi ki...

Bence çok yerinde bir karar...
Amcaya gelince o da haklı,sigara konusunda değil de, yasaları takmama konusunda...Adam bu yaşına kadar kimbilir neler gördü?
Ne tutuklanmalar,ne salınmalar,ne yasalar ne yasa tanımayanlar!
Eskiden bir saygınlığı vardı bu işlerin...Neyse,umarım işe yarar...Sevgiler.

aysema dedi ki...

Teşekkürler Banucuğum. Çok haklısın. Keşke işe yarasa...