19 Ekim 2009 Pazartesi

DAĞDAN İNENLER BAĞDAKİLERİ KOVUYOR MU?

Dağdan indim şehire, şaşırdım birden bire!

Herkeste bir heyecan, herkeste bir telaş...

Az kaldı, inecekler!
Henüz inemediler, biraz gecikecekleri haberi ulaştı, bekliyoruz!
Yolda kaza olmuş, karşılama konvoyu sevinçten, gururdan, heyecandan, neden derseniz diyin kazaya neden olmuş, bir kişi ölmüş...
Bekleyin, gelişmeleri duyurmayı sürdüreceğiz!

Ahmet Türk yansıyor televizyon ekranlarına, Sayın Öcalan diyor konuşmasının birkaç yerinde. Bugünümüze şükür, demeye getiriyor. Hazmettire hazmettire gerisi de gelecek anlamını düşündürdükleri birşeyler söylüyor! Çözüme yardımcı olmak için geliyorlar diyor ya da dedirttiyor birisi... Barış adı altında özerklik konuşuluyor bir yerlerde!

Dağdan inenlerin suçu neydi, anımsayan var mı? Devleti yok etmek amacıyla terörist olmuşlar, terör örgütüne karışmışlar, silahlanıp dağa çıkmışlar, otuz bin insanımızı haince yok etmişler... Bunların arasından suça bulaşmamış olanlar geliyormuş ilk grupta! Varsayalım ki öyle olsun! Suç işleyenlere yardım etmek de suç değil miydi ? Topluma kazandıracakmışız bunları... Peki öyle olsun!..

O zaman hükümete karşı darbe yapmayı düşünüyorlardı, suçlamasıyla aylardır içerde tuttukladıklarınızı ne yapacağız? Sayın Erol Manisalı, Sayın Mehmet Haberal, Sayın Mustafa Balbay, Sayın Tuncay Özkan, Sayın Doğu Perinçek ve diğerleri adını sayamadıklarım ne yapmışlar? Dağa mı çıkmışlar, silah mı almışlar ellerine, insan mı öldürmüşler?

Hepsi işinin gücünün başında, evinde ailesiyle birarada yaşayan toplumda saygınlık kazanmış değerler değil miydi?

Rüya görüyorsam biri beni çimdiklesin. Aklımı kaçıracağım. Aklım şaşırdı, kafam karıştı. Saygınlık anlayışı mı değişti? Ben hangi yüzyılda yaşıyorum? Kim haklı kim haksız? Kim suçlu kim suçsuz?

Kapatalım mı okulları ne dersiniz? Hepimiz dağa mı çıkalım saygınlık kazanmak için?

On gün sonra Cumhuriyet Bayramımız var... Şanla irfanla kurmadık mı biz bu Cumhuriyeti? Köroğlu'nun dediği gibi "Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu mu? Artık kalem yerine hepimiz silahlara mı sarılalım, adam yerine konmak için!?

Bu milletin vekilleri ne iş yapıyor?

Aklıma B.K.Çağlar'ın şiiri geldi, paylaşayım:

YENİ MİLLETVEKİLLERİNE

Haklısınız, bir büyük millete vekilsiniz;
Göğsünüz kıvanç dolu, gerildikçe gerilir.

Bilin ki Atatürk'ün kurduğu Ankara'ya
Atatürk'ün yolundan yürünerek girilir.

Bir avuç yobaz için, bir sürü cahil için
Devrimi çiğneyecek ayak varsa kırılır.

Bir de bakarsınız ki her meydanda bir kere
Her genç Türk'te bir kere Atatürk dirilir.

Bir an unutmayın ki Atatürk ülkesinde
Ahiretten önce de Yüce Divan kurulur."


Ben yarın yolculuğa çıkıyorum. Gavur İzmir'e gideceğim. Fırsat bulabilirsem yazacağım. Bekleyin beni olur mu?

.


18 yorum:

GünCeraN dedi ki...

Geçenlerde Sokrates'in Savunması hakkında yazmıştım. Sokrates, kötü insanların iyi yasalara uyması için iyi insanların kötü yasalara uymasından bahsediyordu. Bu ülkede yeterince "kötü yasalara" uyuldu bence.

İyi yolculuklar öğretmenim. Gözünüz arkada kalmasın, "biz hep burdayız".

aysema dedi ki...

Sevgili Günceran,

Yorumundan biraz önce ben de senin yazdıklarını okudum beğenerek.

Okrates'in savunmasını sık sık okumamız gerekiyor, öğreneceğimiz çok şey var.

Sevgiler...

Adsız dedi ki...

"Türkiye'yi haritada böyle böldüler
19 Ekim 2009 Pazartesi 16:22
Edirne'de düzenlenen AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Sınır Ötesi İş Birliği Programı bilgilendirme toplantısında harita skandalı yaşandı.

Edirne'de düzenlenen AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Sınır Ötesi İş Birliği Programı bilgilendirme toplantısında, Bulgaristan tarafından hazırlanan ve katılımcılar ile basın mensuplarına dağıtılan broşürdeki haritalarda Edirne ve Kırklareli'nin ''eyalet'' olarak gösterilmesine Türk heyeti tepki gösterdi."
İnternet Haber'den...

Aslında hataymış diyerek bunu hep yapıyorlar. Sadece doğu ve güneydoğu değil, tüm Türkiye'yi eyaletlere bölmeyi amaçlıyorlar gibi görünüyor.

mr_lonely dedi ki...

Daha çok iyi durumdayız biz. Bu ülkenin ordusunun Albay'ı üsteğmeni, uzman çavuşu terörist öldürdüğü için yargılanıyor. 30000 küsür kişinin katilleri de topluma kazandırılmak için dağdan indiriliyor. Ben kazandığım her kuruşun vergiisini veriyorum ve aylardır işsiz geziyorum, bu adamlar gelecekler devlet kontenjanından benim hayal bile edemeyeceğim maaşlarla çalışmaya başlayacaklar. Benim yoldaşıma kurşun sıkan şerefsiz oğlu şerefsiz, yediği her lokma, aldığı her nefes haram olan insan sıfatını yakıştıramadığım bu kişiler benden fazla para kazanacaklar. Devletimiz kalacak yerlerini verecek bunlara, benim vergimle geçinen polisi koruma olarak dikecek başlarına, eğerki boğazlarını sıkmak istersek bu polisler tutacak bizi nezarette tertemiz dövecek. Benim kardeşime, yoldaşıma kurşun sıkan bu şerefsizler, GBT'sinde tek bir suç bulunmayan vatandaştan saygın olacak.
Şundan da çok çok emini artık, Apo, Şemdin Sakık bilmem ne bunlar da bir gün milletvekili olacak.
Ne yapalım şimdi biz canlı bombamı olalım, sırtımıza takıp keleşleri, kanasları terörist mi olalım.

Mustafa Balbay'lar, Kuddusi Okkır'lar, Tuncay Özkan'lar, Türkan Saylan'lar ne kabahat işledi. Tuncay Özkan cumhuriyet mitinglerinde halka silahlanın ülkeyi bölün mü diyordu. Türkan Saylan milyonlarca çocuğa burs sağlarken o çocuklara büyüyünce gidin militan olun mu diyordu. Ya da cüzzamlı hastala uzaylı gibi davranan bu zihniyetin düşüncesincesini kırdığı için mi suçluydu?

Hiç kimse o koltuklara çiviyle çakılmadı. Bir gün o meclisten düşeceklerini biliyorlar. Ortalığı karıştırdıkça karıştıralım ki bozduğumuz düzenleri tamir etmekle uğraşırlarken bizimle uğraşmaya vakitleri kalmasın diye düşünüyorlar. üç yüz küsür milletvekilinin, iki yüz küsür tansi sabıkalı olunca böyle oluyor demek ki.

aysema dedi ki...

Sevgili ADSIZ,

Ben de okudum o haberleri. Eyalet konusunda da Marmara bölgesinden başlanacağını, tepki çekmemek için önce orayı, sonra diğerlerini yapacaklarını okumuştum bir yerlerde...

Teşekkürler...

aysema dedi ki...

Sevgili mr_lonely,

Yazık ki cahilliğin, bölücülüğün, hırsızın, arsızın saygı gördüğü bir duruma getirildi güzel ülkemiz.

Orduya sataşanlar pirim yapıyor. Eleştirilmesin demiyorum. Yanlış yapan eleştirilmelidir. Ancak bir yerlerden yönetilen karalama kampanyası yapılıyor sahte belgeler üzerinden. Ele geçirdikleri medya borazanları da çalıp söylüyor.

Bu arada pırıl pırıl yetişmiş gençlerimiz iş bulamazken birilerinin çocukları 20-25 yaşlarında armatör oluyor nasıl işse...

Suçlular baş tacı ediliyordu, şimdi de teröristler...

Kürtlük başka kürtçülük başka... Kürt yurttaşlarımızın yaşam koşulları düzeltilmeli, ama düzeltilmeyecek yine. Kürtçülerle al gülüm ver gülüm görüntüsü veriyorlar...

Dünya Sultan Süleyman'a kalmadı! Gerçek suçlular cezasını çekecek sonunda...

Angel dedi ki...

Çok konuşuyoruz duyan var mı YOK.
Affedersiniz ama İPLEYEN varmı oda YOK.
Nerdeyse konuşurken sarfettiğimiz tükürükle boğacaklar bizleri.
Ayrıca dağdan inenlere, af dileyip, aman diyenlere bir ara ev sözü verilmişti yanlış hatırlamıyorsam.
Ama tabii biraz beklicekler, depremlerden, sellerden, toprak kaymalarından yıkılan evler HAK EDENLERE verilene kadar-cık !

Angel dedi ki...

Bu arada İzmir'emi geliyorsunuz :)
Aman uzun kollu bişiler alın. Gerçi İzmir'imin havasına güven olmaz deriz biz karısınada ya neyse orayı karıştırmayın :)
hoşgelinnn beş gelinnn...

aysema dedi ki...

Sevgili Angel,

Duymuyorlar, duysalar da işlerine gelmiyor.

Keşke dedikleri gibi olsa. Türk - Kürt TÜM YURTTAŞLAR insana yaraşır bir durumda yaşasa... Ama dertleri bu değil ki...

Biraz da suça bulaşmamış insanlar için bir şeyler yapsalar ya.

aysema dedi ki...

İzmir'e geleceğiz Sevgili Angel. Uyarın için çok teşekkür ederim. Ben de ne alsam diye düşünüyordum. Hava durumu sürekli değişiyor.

Sevgiler.

Yeşim dedi ki...

29.Ekim Cumhuriyet bayramı mı dediniz. Başbakanımız o tarihte kutlamalara katılmak yerine (zaten pek istekli olduğu söylenemez) ABD başkanı çağırdığı için!!!! görüşmeye gidiyor. Varın gerisini düşünün...

sufi dedi ki...

Sevgili Aysema;
Öyle konulara dokunuyorsun ki dilimizin tercümanı oluyorsun yazılarınla.Yüreğine sağlık sevgilerimle.

Çınar dedi ki...

Tam da dağdan inenleri yazmaya karar vermiştim ki(öyle doluyum öyle doluyum ki) Dilek Hanım yazmıştır bir bakayım dedim beni yanıltmadınız, Vatan sevginiz duyarlılığınız konusunda. Ben de size yorum yazarak içimi boşaltayım bari.

Dağdan inenlere bakıyorum km lerce kuyruk konvoylar eşliğinde,yüzlerce aracın önünde kocaman, çocuk katilinin posterleriyle ve pkk bayrağının(!)renklerini taşıyan çaputlar sallayarak.Hareketin adı;birlik beraberlik hareketi(kürt açılımı sonunda bu adı aldı.Kürtleri ayrı tutarak,onların bizden farklı olmadığına kardeş olduğumuza inanarak söylüyorum) Hani, biz bir millet değil miyiz. Millet nedir; ülküsü bir, bayrağı bir,dili bir aynı gelenek ve görenekten gelen insan topluluğu değil midir?

Bizim bir önderimiz var,tüm dünyanın saygı duyduğu özendiği bir önderimiz var.ATATÜRK. bir bayrağımız var üstünde ay yıldız,şehit kanlarından alan renklerini. Bu nasıl milli birlik.

Onurlu gururlu dönüş diyorlar.Kahramanca davullu zurnalı karşılanıyorlar. Neyin onuru bu? Bir savaş mı kazandılar da bizim haberimiz yok? Belki de öyle...

Adam öldürmedi ve silahlı eyleme katılmadılarsa serbest bırakılacaklar(Nasıl ispat ediliyor?)ki hepsi serbest bırakıldı.Uğur Dündar'ın da dediği gibi, Demek ki dağa çiçek toplamaya gitmişlerdi bunlar. Zaten sorgularında pişmanlıkla ilgili ne bir soru ne de cevap var. Soru; bir silahlı örgütle bağlantın var mı? Yoo, ben çiçek,mantar toplamaya çıkmıştım.

Soru;dağdan inmeye nasıl karar verdin? Öcalan talimat verdi biz de indik(Haberlerde duydum biri aynen böyle demiş) O halde bu gelişmeler,çocuk katilinin yol haritasının işleme konması mı?

Ya, kimse kendini şehit analarının yerine hiç koyuyor mu? Gencecik fidanlar ne için yok edilmişler? Onları yok edenler kahraman olsun diye mi? O halde şu mu çıkıyor burdan,o şehitler katil miydi:((((

Ya dağdan(!) inerken altlarındaki milyarlık jipler,nerden buldular ki dağda? Bu jiplerle gelerek şehit edildiği tespit edilmişti 15 askerimizin.(haberlerden)

Dün eşimle konuşuyorduk; Mr_lonely'nin de dediği gibi; bunlara şimdi iş ve ev de verirler üstün liyakat ödülü olarak. İş yok güç yok ekonomi belimizi büktü. Pkk ya üye mi olsak ne(Allah korusun tabii ki)işimizi yoluna koymak için diye.

Vay ki, vayy,Mehmet Haberal'lara, Tuncay Özkan'lara' Mustafa Balbay'lara,Doğu Perinçek'lere, ve adını sayamadığım kaç tane vatansevere. Nedir suçları, bilen var mı? Hayır. Peki kendileri biliyor mu? Hayır. Eee niye yatıyorlar içerde? Bunu biliyoruz işte. Dışarda işler rahat yürüsün kimse sen ne yapıyorsun demesin diye. Başar madılar mı? Başardılar.

Dışarısı sessiz sakin kimseden çıt çıkmıyor. Çıksa içeri girecekler...Sadece alkış tutanların sesleri var.

Vay başımıza gelenler vayy vayy

Haykırış dedi ki...

Yüreğim sızlıyor, sadece yüreğimle kalsa ne gam, taşlar-topraklar sızlıyor, ağlıyor ve şehidim huzursuz yatıyor. Bayrağım, canım ruhum bayrağım hüzünlenerek dalgalanıyor ve ben, bestesi Selâhaddin İnal Bey’e, güftesi Sedat Ergintuğ Bey’e ait Kürdili-Hicazkâr şarkıyı mırıldanıyorum.

Çiçek nedir görmeden bozkırlara dalmışsan,
Çaldığın kapılardan hep nasihat almışsan,
Üstelik bu âlemde aşktan mahrum kalmışsan,
Desene ki güzelim, sen hiç yaşamamışsın.

Su verdiğin goncalar açmadan soluyorsa,
Sığındığın geceler insafsız oluyorsa,
Üstelik bu hikâye aşksız son buluyorsa,
Desene ki güzelim, sen hiç yaşamamışsın.

Aysema kardeşim bak ben geldim. Sizde güle güle gidin ve gelin.
Sevgi ve saygılarımla.

MELİS dedi ki...

Aysema öğretmenim bu şartlar altında Cumhuriyet Bayramını nasıl
Kutlayacağız?Siz öğrencilerinize nasıl kutlatacaksınız?Malesef gizli bir işgal altındayız.

Sevgiler

kamikaze dedi ki...

Aysema öğretmenim bu ibret verici yazınız için sağolun.ne diyeceğimi bilemiyorum.size YÜZDE YÜZ katılıyorum.Allah sonumuzu hayreyleye.

Adsız dedi ki...

Ne garip ya bu kadar görememek bu kadar kabullenememek , idrak edememek nasıl olabilir!
Oluyor demek ki...
Sizin için de ben ve benim düşüncemdekiler öyle.
Hayat dönüyor bir şekilde...
İşte bu şaşırmaların yerini saygıya bıraktım ben artık.Diyorum ben nasıl böyle düşünüyorsam onlar da öyle düşünecekler elbette.
Ama içimdeki hayretler sürüyor...
Hiç mi tarihini okumaz bu insanlar hiç mi...
Sadece dudaklarımda kalacak hayret ifadeleri ,dilimde ise saygı!

TÜRKAN

aysema dedi ki...

Sevgili Dostlar,

Öyle güzel, öyle doğru şeyler söylemişsiniz ki her biri ayrı bir yazı değerinde. Hepinize çok teşekkür ederim.

Bütün bunlar umudumuzu yeşertiyor. Suskunluk bitti, artık sabırlar taştı, herkes konuşmaya başladı. Türk ulusu dur demesini de bilir. Suçlular hesabını verecek, az kaldı.

Sevgilerimle...