28 Ekim 2009 Çarşamba

KUTLU OLSUN CUMHURİYET BAYRAMI
"Gericilik derman olmaz bir derde
Yurdun cennet, softa gözünde perde
Anadolu dediğimiz bu yurda,
Fabrikalar kurun dedi Atatürk "

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yılını kutladığımız şu günlerde ne yazık ki hiç de mutlu değiliz.

Konuştuğumuz, tartıştığımız konulara bakın bir! Böyle mi olmalıydı? "Anadolu dediğimiz bu yurda fabrikalar kurun dedi Atatürk" diyor halk ozanımız yukarıya aldığım dörtlüğünde... Ne fabrikası, biz olanları da kapatmak zorunda kaldık ya da bir kısmını sattık, hem de yabancılara! İşsizlik kabullenir oldu gençlerimizce.Üretmeden tüketir olduk.

Okullar kapatıldı. Milli Eğitim Bakanının bu uygulamasına kuşkuyla baktık. Sağlık Bakanı, salgın var, aşı yapacağız, diyor kuşkulanıyoruz. Hakim dağdan inenlerin ayağına götürülüyor, teröristleri serbest bırakmak için hukuka takla attırılıyor. Adalet Bakanı konuşuyor, inanmıyoruz. Yargıya güvenimiz sarsılıyor.
Gözbebeğimiz dediğimiz ordumuzu yıpratmak için örgütlü bir topluluk hep birlikte saldırıya geçiyor, belgeler gazetelerde yargıdan önce yer alıyor. Hangisi gerçek, hangisi düzmece kafalar karışıyor. Servis edilen belgeler bekletilip sıkışınca ortaya sürülüyor.

Yıllarca cemaat mensuplarını askeri okullara sokma çalışmalarının azımsanamayacak bir yol aldığını genel kurmaydan çalındığı söylenen belgelerden anlıyoruz. Orduya kuşkuyla bakıyoruz. Polis kolejlerine girmesi istenen kişilere sınav soruları önceden servis ediliyor. Polis askere altarnatif bir ordu gibi mi görülüyor?

İrtica tehlikeli mi değil mi konusu artık tartışılmıyor bile... Tarikat, ticaret, siyaset üçgeni tüm kurum ve kuralları çiğneğe çiğneğe bedeli ne olursa olsun diyerek yürüyor, koca ulusu da peşinden sürüklüyor. Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu anayasa mahkemesince kesinleşen kişilerin oluşturduğu bir hükmet yönetiminde Cumhuriyetimizin 86.yılını kutluyoruz.

"Varıp anıtına saygıda duranlar,
Bilirsin,
Çoğu sencil değil!

Överek yitirdiler seni.
Biçimsel sınırlamalarla, tutsak
Anlamsız, kalıplaşmış kahraman ettiler.
Ve sonra
Güle oynaya
Adına, anlamına basa basa
Ne yaptınsa Mustafa Kemal
Ne işaretledinse sevgili Gazi Paşa
Ne düşledinse Atatürk
Tümünü , acımasız yıkıp attılar.

Hem de
Adını ana ana
Sen bizi bağışlama!

SEN BİZİ BAĞIŞLAMA ATATÜRK


20 yorum:

mr_lonely dedi ki...

Bütün bunlar olurken bir çok sosyalist örgüt açılımı ve pkk'yı destekliyor. Yeni bir devlet kurma fikrine sıcak bakıyorlar. Sorun da işte tam bu noktada başlıyor. Çünkü bugüne kadar ülkenin Amerika'ya tam bağımlı hale gelmemesinin tek nedeni sosyalist grupların faaliyetleriydi. şimdi onlar da vazgeçtiler Türkiye Cumhuriyeti'ni ileriye taşımaktan. Artık hedeflerinde Türkiye Kürdistanı federasyonu var. Atatürkçüysen Kemalistsin. Kemalistsen Faşistsin. İncelediğim her platformda işte bu cümleler dökülüyor. Eğer ki sosyalistsen PKK'yı desteklemek zorundasın diyerek faşist bir baskı kuruyorlar sol örgütlerin üzerinde. Artık bir çoğu da bunu kabullenmiş durumda.
Bölünüyoruz!!!

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

aysema dedi ki...

"BÖLÜNÜYORUZ!"
Çok acı verici bir sözcük. Hayır bölünmüyoruz, bölünmemeliyiz.

Kimler geldi kimler geçti. Kurtuluş Savaşını vermiş bir ulus pes etmemeli. Bundan çok kötü durumdayken kurtuluşu ve kuruluşu sağlamış bu ulus bu zor günleri de aşacaktır. Geldikleri gibi gidecekler kötülükten yana olanlar.

Yarın törenlere katılmalıyız. Cumhuriyet coşkusunu dosta düşmana göstermeliyiz.

Sevgilerimle...

laleninbahcesi.blogspot.com dedi ki...

Cumhuriyet Byramımız kutlu olsun Dilekcim. Bayraklarla donattık etrafı. Cadde de yapılan Fener Alayına katılıyoruz her sene ama bu sene galiba bu domuz gribi dolayısıyla öğrenciler katılamayacak. Bunun altında bile bir şeyler arıyorum artık.

Sevgiyle

beenmaya dedi ki...

biz kendimizi bağışlayana ve bağışlatana kadar bağışlamasın bizi evet...

ve yine de herşeye ve herkese inat kutlu olsun CUMHURİYETİMİZ, BAYRAMIMIZ...

aysema dedi ki...

Sevgili Lale,

Şu anda haberlerde domuz gribinden öldü diye açıkladıkları kişinin akciğer enfeksiyonundan öldüğünün anlaşıldığı haberi düştü kanallara. Bu adamlar amaçlarına ulaşmak için her yolu mübah sayıyorlar.

Domuz gribi tartışmmalarının da belge savaşlarının da Cumhuriyet Bayramı haftasına denk getirilmesi düşündürücü gerçekten.

Atatürk temelleri öyle sağlam atmış ki, sevgisi öyle yerleşmiş ki bunu normal yollardan çökertmeleri çok zor. Telaşları bundan mı?

Kutlu olsun, sonsuza değin var olsun Cumhuriyetimiz...

aysema dedi ki...

Sevgili Beenmaya,

Tüm çabalarını etkisiz kılmak için her şeye herkese inat Kutlamalıyız bayramımızı. İlke ve devrimlerinin bekçisiyiz. Atatürk aydınlığında güzel günler görmek dileğiyle...

Kara Kalem dedi ki...

Sevgili Dilek

Bayramımız kutlu olsun arkadaşım.
Ne mutlu Türküm diyene.

Sevgilerimle

Ahmet

aysema dedi ki...

Sevgili Kara Kalem,

Teşekkür ederim. Hepimizin kutlu olsun bayramı.
Evet Ne Mutlu -Türk Olana Değil, Türküm Diyene...

Dolunay dedi ki...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!! yazınız cok guzel hocam.

aysema dedi ki...

Sevgili Dolunay,

Atatürk'ün bu sözü çok önemli. Doğru algılamak gerekiyor. Irkçı bir anlatı değil.

Kimsenin kökenini sorgulamaz.

Türk olduğu halde Türkiye Cumhuriyetinin aleyhine çalışanlar yok mu?

Ya da Türkiye Cumhuriyetinin mutluluğu için çalışan ülkesine yurttaş olarak bağlı insanlara kökenine bakarak sen Türk değilsin demiyor ki..

Kendini Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı sayan, bundan onur duyan herkesi kapsıyor.

İnsan at değildir ki kökenine bakalım. Bazen iki kardeş bile farklı olabiliyor. İnsanlaşmak önemli...

Sevgiler...

Şeniz dedi ki...

Danıştayı bile bastılar katliam yapmak için. daha ne diyim ki ben.
tek dileğim son bayramlarımız olmaması :((

aysema dedi ki...

Sevgili Şeniz,

Atatürk temelleri sağlam atmış, zor günler geçiriyoruz doğru, ama bunu da aşacağız. Nice güzel bayramlarda buluşmak dileğiyle...

Sevgilerimle.

sufi dedi ki...

Sevgili Aysema;
Manevi kudretin ne demek olduğunu bilen ve eşi emsali dünyaya gelmemiş yüce bir liderin ordusuna yazdığı son mektuba bak, bir de son zamanlarda ordunun muhatap olduğu duruma bak.Bir millet eserlerine bakıp da değerlendirilir.Liderler de öyle değil mi? Affedilmeyecek ve bağışlanmayacağız bence de Sevgilerimle.
Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu!
Memleketini, en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmışsan, Cumhuriyet'in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtalarıyla mücehhez olduğun halde, vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur.
Bugün, Cumhuriyet'in 15. yılını mütemadiyen artan büyük bir refah ve kudret içinde idrak eden büyük Türk milletinin huzurunda kahraman ordu, sana kalbî şükranlarımı beyan ve ifade ederken, büyük ulusumuzun iftihar hislerine de tercüman oluyorum.M.Kemal Atatürk

Haykırış dedi ki...

Ölümüne baş konulan sevdadan vazgeçmek mümkün mü?
Nice Bayramlar dileğimle
Bayramımızı kutluyorum.
Kutlu olsun.

aysema dedi ki...

Sevgili Sufi,

Eserlere bakmak çok doğru bir değerlendirme yolu. Önce yaşadığı koşullar içindeki Atatürk'ün eserlerine bakalım, bir de mirasyedi gibi yapılanları satmaktan başka bir şey yapmayanların boş gururlarına!

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Haykırış,

Şu bloglarda yazılanları okudukça umutlanmamak olanaksız. Atatürk ne demişti kurtuluş mücadelesinde:
"Ya istiklal ya ölüm"

Teşekkürlerimle...

Zeugma dedi ki...

Aynen öğretmenim..
Özellikle bugün okuduklarım beni oldukça umutlandırdı..

Birlik olma zamanı tam da..

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!
Sevgilerimle..

aysema dedi ki...

Sevgili Zeugma,

Bloglarda gezintiye çıkmak bile umutlarımızı yeşertiyor değil mi?

Tepkiler büyüyor. Halk başına gelecekleri yeni yeni farkediyor. Kaşıkla verdiklerini artık kepçeyle çıkarmaya başladılar. Sürekli zamlarla yaşam alanları daralıyor yoksul insanların. Satacak bir şey de kalmadı, torba yardımları bitti, çocukları işsiz... Sabır sabır vur yatır zamanı yaklaşıyor.

Erken seçim konuşulmaya başladı bile... Zaman aleyhlerine çalışıyor çünkü...

Sevgilerimle...

İlk... dedi ki...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
okudum ama nasıl...tüylerim ürperiyor, içim çekiliyor, korkuyorum artık...
:(:( bizi bağışlama ATATÜRK...

aysema dedi ki...

Sevgili İlk,

Korkma, zor günler geçirdiğimiz doğru, ama aydınlıklar karanlıkları yenecektir.

Yıkmaya çalışsalar da Atatürk temelleri sağlam atmıştır. Ulusal tepkiden korkuyorlar. Biz doğruları söylemeye devam edelim...

Sevgiler.