27 Aralık 2009 Pazar

DEVRAN AMCA


Devran Amca da kim, dediğinizi duyar gibiyim. Devran Amca bir düş satıcısı... Zonguldak'ın giderek büyüyen oyuncak mağazasının adı bu...

Devran Amca'ya yıllar oldu uğramayalı. Oysa eskiden sık sık giderdim, yanımda çocuklarımla. Onlar kadar, belki onlardan da fazla severdim burayı. Sonra çocuklar büyüdü, sırayla üniversite yolcusu oldu. Ben de unuttum gitti Devran Amcamızı!

Şimdi yeniden geldi, gündemimize oturdu. Yarın gideceğim Devran Amca'ya! Bu beni inanılmaz heyecanlandırıyor...

Hani hepimizin bildiği Affan Dede'si vardır ya Cahit Sıtkının, onun gibi bir şey...

"Affan Dede'ye para saydım,
Sattı bana çocukluğumu.
Artık ne yaşım var, ne adım;
Bilmiyorum kim olduğumu.
Hiçbir şey sorulmasın benden,
Haberim yok olup bitenden.

Bu bahar havası, bu bahçe;
Havuzda su şırıl şırıldır.
Uçurtmam bulutlardan yüce,
Zıp zıplarım pırıl pırıldır.
Ne güzel dönüyor çemberim;
Hiç bitmese horozşekerim.

Şiirin adı "ÇOCUKLUK" .

Çocuk muyuz? Ahh keşke çocuk olsak! Onlar kadar saf, onlar kadar doğal, onlar kadar masum olabilsek! Görmesek, duymasak, bilmesek, yaşamasak çirkinlikleri... Korkmadan, ürkmeden açıklayabilsek duygu ve düşüncelerimizi!

(Cuma günü bir yazı yazdım, korktum, gerçek anlamıyla korktum; yayınlayamadım. Cumartesi günümü aynı endişelerle geçirdim, pazarı da sanırım öyle geçireceğim. Bakalım belki yayınlarım diğer blogumda. Ama şimdi bu konuya girmeyeceğim, sadece haberleri dikkatle izliyorum. Ülkem adına endişelerim var.)

Ben yarın çocukluğuma döneceğim. Torunuma oyuncak seçmek için Devran Amca'nın yoluna düşeceğim. Tek tek elleyeceğim tüm oyuncakları, düşler kuracağım:

Ülkemin tüm çocuklarının mutlu, sağlıklı, gönlünce yaşayacağı bir gelecek süsleyecek düşlerimi. İnsana yaraşır bir dünya dileceğim tüm insanlığa. Savaşlardan, kinden, kavgadan uzak mutlu insanların yaşdığı bir dünya yaratmak için güç birliği içinde çalışan insanları hayal edeceğim. Ben bir günlük de olsa çocuk olacağım...

31 Aralık'ta hem yeni bir yıla gireceğiz, hem de biricik torunumun "Birinci Doğum Günü" nü kutlayacağız. O artık bir yaşında bir çocuk! Tüm çocuklarla birlikte Yağmur'umun da çok mutlu, çok sağlıklı, çok başarılı olmasını diliyorum. O'nu çok seviyorum. Güzel bir dünyada gönüllerince yaşamalarını istiyorum.

Sevgili dostlarım, biliyorum sizlere yeterince zaman ayıramadım, ama gönlüm hep sizlerleydi inanın. Sizleri seviyorum. Hepinizin yeni yılını kutluyorum. Daha nice güzel yıllarda, sevinçlerimizi, mutluluklarımızı paylaşmak dileğiyle...Not: FaceBlog için yazdım bu yazıyı, sonra buraya da almaya karar verdim. Sevgilerimle.

7 yorum:

beenmaya dedi ki...

dileğiniz dileğimdir...tüm çocuklarımız adına, hepimiz adına...

Evren dedi ki...

ne güzeldir çocuk olmak, çocukluğu aile ortamının sıcaklığında geçtiyse, oyuncakları olduysa, gülümsemelerine sevgiyle karşılık verildiyse bir insanın, o insan en çok çocukluğunu özler... dilerim yağmuru ve tüm çocukları daha güel bir dünyada diledikleri gibi dolu dolu yaşayacakları yarınlar bekliyordur, tabi ki bizleri de...

şimdiden iyi yıllar... sevgiler...

zihni dedi ki...

büyümek, çocukluğumuzun özgün yapısını yitirmektir ortadaki eserimize bakıldığında.
bu kirletilmiş dünyamıza baktığımızda, "karar veren konumda" olmamızın çelikisini nasıl olur da erişkinlik" olarak alabiliriz! aradaki fark üretme ve paylaştırma misyonundan kaynaklanıyorsa, öyleyse yeryüzüne egemen olan ideolojilerin içeriğini öncelikle sorgulamalıyız. bütün mesele büyüsek de çocuk kalabilmek (başlı başına bie konu).
yeni yılınız kutlu olsun değerli Hocam.

aysema dedi ki...

Sevgili Beenmaya,

Tüm iyi dileklerin gerçekleşeceği nice yeni yılları görelim.

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Evren,

Bu güzel dileklerin gerçekleşmesi tek isteğimiz. Herkese gönlünce yaşayacağı güzel yıllar diliyorum.

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,

Keşke keşke büyüsek de çocuk kalabilseydik! O zaman belki bu kadar kirletmezdik dünyamızı... Ürettiklerimizi kardeş payı yapardık kimbilir?

Çok teşekkür ederim. Güzel yıllarda yaşamak umuduyla yeni yılınız kutlu olsun.

Sevgilerimle...

Kalem Nasırı dedi ki...

Siz bu yazıyı yazdıktan yıllar sonra, yeğenimin yaklaşan doğum günü için Devran Amca yazıp araştırma yaparken buldum sayfanızı. Zonguldak'a ait birşeylerde buluşmak hoş oldu:)