24 Aralık 2009 Perşembe

ÖNCE KURBANIN DERİSİNİ ŞİMDİ ARTIK HEPİSİNİKurban Bayramını oldum olası pek sevemedim. Rahetli annemin sık sık yinelediği bir sözü vardı bu bayramla ilgili: "Hatalı Bayram!"

Bir günde binlerce hayvanın kesilmesi, dağıtılması, saklanması, korunması kolay iş mi?

En zoru da üleştirilmesi! Kime, ne kadar pay düşecek?

Hocaya sormuşlar bunu, söylemiş:

"Başı hocanın,
Döşü hocanın,
Yedi payın beşi hocanın,
Geriye kalanı gelin paylaşalım..."

Şaka bir yana, eskiden deri savaşlarına tanık oluyorduk. Kapanın elinde kalıyordu kurban derileri. Yoksul vatandaşın kestiği kurbanların derisinden kimler kimler köşeyi döndü araştırıldı mı?

Yoksul kişiler kesiyor dedim, çünkü yıllardır kayınvalidem- kayınpederim hiç aksatmadan kesiyorlar kurbanlarını. Daha doğrusu birininkini kesiyorlar, diğerininkinin parasını da Mehmetçik Vakfına bağışlıyorlardı. Gelen teşekkür yazısıyla da mutlu oluyorlardı. Hatta bu yıl kayınvalidem rahmetli olan kayın peder için de "kestirecem" diye tutturdu da zorla vazgeçirdik.Aldıkları bir emekli parasıyla yapıyorlar bunu!

Şimdi görüyoruz ki kurbanın sadece derisini değil, hepsini birden götürüyorlarmış. Aferin onlara! Boşuna dinci olunmuyor değil mi?

Ahh şu işi geriye doğru bir araştırsalar, neler neler çıkar; ama yapmazlar, yapamazlar. Yapmak isteyene de bırakmazlar!

Kurban olam sen söyle, bu işte bizim hiç suçumuz yok mu?


Ek: Kesim işini Mayet denen kesicilere vermişler. Daha önceden de yolsuzluk yapmış olduğu yazılan bu şirket, yargıdan kaçırılmış malum kişilerce ... Kurban vurgununu denetlemeye gelenlere ikram ettikleri kolanın içine koydukları müsül ilacıyla denetçileri tuvalete mahkum etmiş bu uyanıklar. İddialar böyle, yargı sonucunda gerçekleri öğreneceğiz. Dur bakalım ne çıkacak? Nereye giderse gitse de görsek...

18 yorum:

alizafersapci dedi ki...

Olmaz mı?
Bütün suç bizde!
Paylaşım için teşekkürler.

mr_lonely dedi ki...

Şu en son çıkan haberler midemi bulandırıyor. Mehmetçik vakfı, lösev gibi kuruluşlar çok değerli vakıflar. O kadar şüpheliyim ki, aklımdan geçen deniz fenerini aklamak için bu vakıfların harcanıldığı.
Lösev'in yardım edenlere, teşekkür mektubu ve fatura gibi bir şey gönderdiğini biliyorum. Yani faturalandırılmış bir bağışı uygulamamaları çok küçük ihtimal, çünkü kanun, hak hukuk olaylarını bizden daha iyi biliyorlardır ve böyle belgeli bir durumda alacakları cezaları da tahmin ediyorlardır...

Aşağıda takip ettiğim bir blogun lösev ile ilgili yazdığı bir yazı var. Böyle bir kurumun yolsuzluk yapabileceğini hiç düşünmüyorum...

http://okuzunondegideni.blogspot.com/2009/12/losemili-cocuklar.html

laleninbahcesi.blogspot.com dedi ki...

e Dilekcim şimdi tam oldu işte. Deveyi hamuduyla götürmek deyimi bunlar için söylenmiş olmalı.

nazpek dedi ki...

Kime neye güvenicez biz

aysema dedi ki...

Sevgili alizafersapci,

Suç bizde, çünkü yıllarca sadece kendi işimizi en iyi yapmakla işimiz bitti diye düşündük. Oysa yıllarca köstebekler gizli gizli durmadan çalıştı. Devletin altını deldi, biz sustuk. Nasıl olsa birileri durdurur diye bekledik. Ama gözlerimi kaparım vazifemi yaparım, yetmedi. Vatan tehlikede şimdi. Soyan soyana... Çaldıkça güçlendiler, palazlandılar, her yeri elegeçirdiler...

Sevgiler.

aysema dedi ki...

Sevgili mr_lonely,

Mide bulanmayacak gibi değil ki...

Bence de suç ortağı arıyorlar.Çamur at izi kalsın hesabı. İçeri sızan kişilere de yaptırmış olabilirler. Bekleyip göreceğiz. Ortalık sahtekardan geçilmiyor.

O siteye birazdan bakacağım.

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Lalem,

Tam yerine oturdu bu deyim. Deveyi hamuduyla götürüyorlar. İnşallah midelerine oturur da bir daha ayağa kalkamazlar...

Sevgiler.

aysema dedi ki...

Sevgili nazpek,

En kötüsü de güven duygumuzu kaybattik. Yardım ederken bile huzurumuzu kaçırdılar...

Kime, nasıl güveneceğiz ben de bilmiyorum.

Sevgiler.

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Bu ilkel toplum adeti, "din" kılığında, tanrı buyrudu diye kitlelere yutturuldu. Bütün tek tanrılı dinler kurbanı benimsedi. Kendini "çağdaş" sanan insanda başka bir canlıyı "şefkatli ve bağışlayıcı tanrısına" armağan olsun diye boğazlıyor. İnsan kendini uygar mı zannediyor?. Kendi boğazlayan kadar para verip boğazlatanlarda insanlık dışı. Paraları gitmiş. Beter olsunlar. O paraları cukkalatan da kendi tanrıları, bir düşünsenize...

aysema dedi ki...

Din toplumun yumuşak karnı. Yıllardır din adına insanları kandıran kandırana... Yanlışları dile getirdiğinizde hemen karşı saldırıya geçiyorlar. Yeter ki çıkarları bozulmasın. Son yıllarda dincilerin nasıl bu kadar zenginleştiğini aklı başında olan herkes görüyor.

Almanyadaki Deniz Fenerinde olanları gördük. Türkiye'deki de ortaya çıkacak önünde sonunda.

Teşekkürler Sevgili Mehmet Bilehan Merki...

Çınar dedi ki...

Komplo teorisi mi geliştiriyoruz kendimizce bilemiyorum ama ben de Özgür'le aynı fikirdeyim. Deniz fenerini aklamak için diğerlerini kullanıyorlar gibi geliyor bana da.

Sevgiler canım

kuzunun annesi dedi ki...

Bizde löseve bagıslamıstık , ailecek hayal kırıklıgına ugradık . İnsan hakkaten ne yapacagını sasırıyor.
Herneyse , bu vesile kuzuyla sizin yeniyılınızı kutlamak istedik aslında , sevgiler selamlar buralardan , yeniyıl daha güzel günler getirsin hepimize ..

aysema dedi ki...

Sevgili Çınar,

Ben de aynı kuşkuları taşıyorum.Sanki birileri kirli senaryolar yazıyor, piyonlarına uygulatıyor. Kendi kirliliklerinin göze batmaması için de başkalarına da bulaştırıyor. Kurumları yıpratmak için içeriye adamlarını sokmuş olabilirler. Her şey beklenir bunlardan. Yaşattıklarına baksana...

aysema dedi ki...

Sevgili Kuzunun Annesi,

Ben de hepinizin yeni yılını kutluyorum. Sevgili Ela'nın yanaklarından öpüyorum. Güzel günler görsün çocuklarımız, mutlu yaşasınlar sevdikleriyle. En büyük dileğimiz bu.

Sevgilerimle...

ramazan dedi ki...

peygamber bugün yaşasaydı kurban çok başka mecralarda olurdu herhalde.garip işler,garip ilişkiler.üç vakıf da diyarbakırda nasıl buluşmuş ilginç.çıkarlar birleşince adresler de birleşiyor.

aysema dedi ki...

Sevgili Öğretmenim,

Diğer şehirlerdekiler de araştırılırsa kimbilir neler çıkacak.

En kolay kişisel çıkarlarda birleşme oluyor. Saygılar.

sürüden ayrılan koyun dedi ki...

bana göre 2009'un unutulmayanı bu olay olacak.

aysema dedi ki...

Sevgili Sürüden ayrılan koyun,

2009'un unutulmayacak olayları o kadar çok ki, bu da onlardan biri. Ve haklısın tek başına bu bile unutulmayacak, utanılması gereken bir olayı... Teşekkürler.