19 Ocak 2010 Salı

HRANT DİNK


Hrant Dink'i Siyaset Meydanı'ndaki konuşmalarıyla tanımıştım. Öyle içten, öyle coşkulu, öyle haklı antatıyordu ki saygıyla dinliyordum onu. Saygı yanında sevgi de duymaya başlamıştım.

Öylesine insan, öylesine dost, öylesine bizdi ki... Hepimiz bu ulusun yurttaşıydık. Kimsenin kökeni umrumda değildi, hala da öyle...

Günümüzde kimileri kaşımayı, kışkırtmayı varlığının tek nedeni olarak görüyor. Böl ve yönet derdine düşmüş, ulusu felakete sürüklüyorlar. Kürt, Ermeni sözcükleri zayıf karnımız, buradan başarabilir miyiz hesaplarının sınırı yok!

Oysa insanlar "at" değil ki kökenine bakalım! İnsanlar "kedi" de değil, "köpek" de...

Herkes insan olduğu sürece saygındır. Ve bağlı olduğu ülkenin gelişmesine, ilerlemesine, insanca yaşamasına katkı sağlayan "yurttaş" olmanın bilinciyle yaşayan herkes saygıyı hak ediyordur.

Kökeni isterse saf kan olsun, eğer bir kişi ulusumuzun aleyhine çalışyorsa , kendi çıkarları için insan öldürüyorsa, bölücülük yapıyorsa, vatanı satıyorsa o bizden değildir. O bizim düşmanımızdır. Sırf kökenine bakarak saygın kişi diyebilir miyiz bu alçaklara?

Hrant Dink, saygın yurttaşlarımızdan biriydi. Ve bu bazılarının hiç işine gelmedi. Üç yıl önce öldürüldü. Göz göre göre öldürüldü!

Piyonlar yakalandı. Yanlışlıklar komedisi içinde(Kasıtlı mı desem?) şovlarla tutuklandı. Ama hep birileri tarafından kollanıp korunduğu, konuşmamaları için sus payları verildiği izlenimleri oluştu.

Bugünkü haberlerde tetikçinin, mahkum olarak bulunduğu hapishaneye "koruma görevlisi" olarak atanacağı vardı. Neymiş, KPS'den "85 puan" almışmış! O puanı nasıl aldığını siz merak etmediniz mi? Aldı mı, aldırıldı mı?

Polis Kolejleri sınavı neden iptal olmuştu, hatırlayın bakalım? Sorular, yanıtlar birilerinin önüne servis mi ediliyor? Pırıl pırıl gençler KPS cehenneminde kavrulurken hem de... Ulusumuzun altına dinamit koyanlar baştacı yapılıyor, bunun hesabını kim verecek?

Bugün 19 Ocak 2010... Hrant Dink'i üçüncü ölüm yılında anıyoruz. 24 Ocak'ta Uğur Mumcu'yu anacağız. Ve diğerlerini...

Son olur mu ki? Sanmıyorum. Amaçlarına ulaşıncaya kadar "her yol mübah" diyenler durmayacaktır. Suçlular, gerçek suçlular hesap vermediği sürece böyle gelmiş böyle gidecek...Okumakta yarar var... TIK10 yorum:

beenmaya dedi ki...

Hrant Dink'le ilgili masalcımızın yazdığı yazıyı okumanızı öneririm...

http://bugunuyasamaarzusu.blogspot.com/

aysema dedi ki...

Teşekkür ederim Sevgili Beenmaya. Hemen şimdi okumaya gidiyorum. Sevgiler...

Zeugma dedi ki...

O tetikçinin yakalandığı gün araç içindeki mutlu görüntüsü hiç gözümün önünden gitmiyor benim de :(

Bir de Hrant Dink'in yerde cansız yatarken ayakkabısının altının eskimiş ve parçalanmış olması..Çok derinden üzülmüştüm..
Sevgili Öğretmenim, söyleyecek söz bırakmamışsınız. Çok üzgünüm yine..

Yazan ellerinize sağlık..

aysema dedi ki...

Sevgili Zeugma,

Bir bir aydınlarımız öldürülüyor. Tetikçilerle toplum oyalanıyor. Gerçek suçlular gizleniyor. En çok da ona üzülüyorum. Organize cinayet bunlar...

Teşekkürler...

atesinsesi dedi ki...

artık barışın bir şiir olmadığı dünyada yaşamak dileğiyle...

aysema dedi ki...

Sadece şiirlerde kalmamalı çok haklısın Sevgili Atesinsesi...

Teşekkürler.

Çınar dedi ki...

Söylenecek söz bırakmamışsın Sevgili Aysema.

Katiller kahraman gibi karşılanıyor ödüllendiriliyor. Şimdi de Ağca, eskortlarla şehir turu atıyor. Ve biz bunu naklen izliyoruz tv de. Doğruyla yanlış birbirine girmiş durumda. Ben şaşkın ve öfkeliyim. Ne diyeceğimi bilemiyorum.

Sevgiler canım

aysema dedi ki...

Sadece biz izlemiyoruz Sevgili Çınar, gerçek katiller de izliyor.

Acaba hiç pişmanlık duyarlar mı ki? O elleriyle çocuklarının başını nasıl okşarlar ki...

Sevgiler.

mr_lonely dedi ki...

Allah rahmet eylesin. İyi insanlar sırf ideoloji uğruna öldürülüyor.
Tetikçi yakalandı eyvallah. Peki tatmin olduk mu? Rahatladık mı?
Yahu öldüren eşşoğlueşşek Hrant'ın kim olduğunu bilmiyor bile, neyine kin güdüp de öldürecek. Azmettirici olarak yakalananların hepsi o kadar mı?
Azmettiricilikle yakalananlar gerçekten tanıyor mu Hrant'ı?
Kim arkadaşım bunların arkasındaki güç? Kim bu yemleri atıyor adaletin önüne?
Bana o kişileri bulup getirsinler. Böyle üç beş serserinin yiyeceği halt değil bu işler. Bu serserileri halk kendi içinde yok eder zaten. Arkasındaki güçlerin bulunması gerekiyor.
62'de 80'de sağcıyı solcuyu birbirine kırdıranlar varya işte onlar. Onları bulup getirsinler önce...

aysema dedi ki...

Sevgili Özgür,

Düşünceleri yok bu katillerin, çünkü düşünmeyi değil, biat etmeyi öğrenmişler. Beyinleri yıkanmış, ezberletilenleri söylemiş, isteneni düşünmeden yapmış. Koruma, kollama sözleri verilmiş ve çoğu kez de göz göre göre korunmuşlar.

Aslınca her şey o kadar açık ki... Ama birilerinin işine gelmiyor gerçeklerle yüzleşmek...

Yazıda verdiğim linki tıkladın mı? Okumadınsa bir bak istersen.

Sevgilerimle...