7 Nisan 2010 Çarşamba

MADEN İŞÇİSİ OKUMA KİTABI
Biraz nostalji yapalım dedim...

10 yorum:

sufi dedi ki...

Hay ellerine sağlık Aysema'm, kitabı nereden bulduysan? İşçilerini "okutmak için" işletme kaç lira harcıyormuş?Bir işçinin işletmeye bir günlük maliyeti neymiş? Bu tür problemlerle dolaylı olarak; "biz sizin için bunları yaptık" mesajı verilip işçilerin, işletme sahiplerine minnet duymaları sağlanıyormuş.Tehlike uyarıları da önceden yapılıyor "BUM" diyerek, eh daha iyisi can sağlığı.Sevgilerimle.

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Sevgili Aysema,
50 sene önce devlet daha devletmiş galiba, Bir kitap çıkarıp dağıtmak yarine bugün tekme, tokat ve biber gazı. Yoksa evrim bu mu?

beenmaya dedi ki...

eskidenmiş bunlar öyle veya böyle biraz daha saygı duyulurmuş insanlara, verilen emeğe, cana, sağlığa...
peki ya şimdi...

MAVİANNE dedi ki...

sağlık ve sıhhatli yaşlara
yüzündeki gülümseme hiç solmasın

aysema dedi ki...

Sevgili Sufim,

İşçilerin maliyeti şimdilerde yüksek gerçekten. Ama ürettiklerinin ülke kalkınmasındaki öneminin de gözardı edilmemesi gerekiyor.

Şimdilerde çözüm bulunmuş. Tıpkı sözleşmeli öğretmen gibi, taşaronlarla götürülüyor işler. Kadrolu işçinin yerine taşaronlara yaptırılıyor bazı işler. İşçi sağlığı, iş güvenliği de rastgele...

Kitap bende yok. Fotoları eşimin arşivinden aldım.

aysema dedi ki...

Sevgili Merki,

Eskiden Türk işçisi köle gibi çalıştırılıyormuş. Kazanımlar Cumhuriyetle birlikte gelmiş. Şimdilerde Cumhuriyetle kavgaları olanların işçilerle de olması boşuna değil sanırım.

Zonguldak'ı anlattığım yazımda belirtmiştim bu durumu, hatırlarsınız. Teşekkürlerimle...

aysema dedi ki...

Şimdilerdeki kavga paylaşım kavgası, emekleriyle var olanlarla, emeksiz yiyenlerin kavgası Beenmaya'm. Sata sata bitiremediler Cumhuriyet'in kazanımlarını.
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Mavi Anne,

Çok teşekkür ederim. Hepimizin hepimizin...

Adsız dedi ki...

Sevgili hocam;
Araştırmacı kimliğinizi yine konuşturmuşsunuz. Harika ,Madencinin el kitabı hakikaten bir nostalji.O günün şartlarına göre madenciye bu kadarı verilebiliniyordu. Peki ya şimdi ?..

A.ÖZTÜRK

aysema dedi ki...

Sevgili Öztürk,

Çok teşekkür ederim. Haklısın artık işçilere biber gazı veriyoruz, tazyikli su veriyoruz, bol bol da cop yediriyoruz...

Sevgili Dost,

Sadece işçiler değil, tüm aydınlerın, emeğiyle geçinenlerin ve hepsinden çok daha önemlisi Cumhuriyetimizin geldiği noktaya bakar mısınız?

Sevgilerimle...