27 Haziran 2010 Pazar

AKVARYUM

"bulut mu olsam,
gemi mi yoksa,
balık mı olsam,
yosun mu yoksa?

ne o, ne o, ne o...

deniz olunmalı oğlum,

bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla...
Nazım Hikmet


"Bir düşün peşinden gitmek... Günümüz toplumunun bireye biçtiği, sınırları belli yaşam biçimi içinde artık hiç de kolay değil bu. Toplumun belirlediği standartlar tartışmaya kapalı ve bu standartların dışına taşmak acımasızca cezalandırılıyor. Oysaki toplumsal değerler, o toplumdaki bireylerin niteliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu değişim ve gelişimin aracısı ise bireylerin gerçekleştirmek için uğruna emek sarfettikleri hayallerdir.

Hayallerin varlığını unutmuş, gündelik bir rahatın içinde hayat sürdürmek bugün insanları hareketsiz kılmakta ve onları oturdukları yerde adeta çürütmektedir. Mutsuzluk ve hayattan duyulan memnuniyetsizlik bu tür bir yaşamın doğal sonucu olarak bireyin karşısına çıkmaktadır.

Maddiyat hayallerin yerini kaplamakta, daha da vahimi olarak bu durum ailelerce rahat ve saygınlık uğruna teşvik edilmektedir. Gerçek bireysel ihtiyaçların neler olduğu sorusu akıllardan gün geçtikçe uzaklaşıyor. Nice aile kendi hayallerindeki varlığı yaratmak için çocuklarını istemeksizin kendilerine alet ediyor ve onların isteklerini yok sayıyor.

Başkalarının yargısı ailelerin gözünde değer kazanırken kendisini yeni yeni keşfeden çocukların hayalleri, duyguları görmezden geliniyor. Hayalleri ve kendisine dayatılanlar ikileminde sıkışıp kalan gençlik, ya toplumun ve ailesinin ona biçtiği yaşam içinde ya da topluma ve ailesine sırtını dönmek mecburiyetiyle mutsuzluğa hapsoluyor.

Toplumun huzuru bireysel mutluluğun sağlanması ile sıkı bir ilişki içindedir. Kendisine tanınan sınırlı süre içinde ölüme doğru atılan her adımda insan, toplumsal önyargının saygın gördüğü düzen içinde değil ancak kendi istekleri ve hayallerini gerçekleştirebildiği ölçüde mutlu olabilir."

AKVARYUM
Aldo Nicolai


Paylaşmak istedim, hepimizin üzerinde uzun uzun düşünmemiz gerekir diye düşündüm...

9 yorum:

alizafersapci dedi ki...

Eğitici, güzel bir yazı. Teşekkürler, selamlar.

JİVAGO dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JİVAGO dedi ki...

İyi ki paylaştınız Sevgili Dilek , yazı, geleceğin toplumsal güçlerini oluşturacak çocuklar için çok önemli tespit ve açıklamaları içeriyor. Bu da, hayalleri çağdaş ve yüksek tutmak üzere, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'ün emanetini bugünün çocuklarına, yarının büyüklerine emanet ettiği gibi...

Paylaşım için sağolun!

Çınar dedi ki...

Canım Benim; şimdi çok doğru, harika bir yazı diyeceğimm, e o halde neden oğlunun hayallerinin peşinden gitmesi seni bu kadar endişelendiriyor diyeceksin.:) Biz sadece okulunu ihmal etmesin istiyoruz.

Ben de hayallerimin peşinden gidemedim, ömrümce pişmanlık duydum.

Sağlıklı bir toplum, ne istediğini bilen istediği şeyi yapan idealleri ve hayalleri olan gençlerden oluşur.

Çok güzel bir paylaşımdı teşekkürler

Sevgiler

Sıradan Bir Sazan dedi ki...

Çok güzel bir yazıöğretmenim, sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili alizafersapci,

Asıl ben teşekkür ederim. Sevgiler.

aysema dedi ki...

Sevgili Jivago,

Eğitimin yaz-boz tahtasına çevrildiği günümüzde böyle bir şey çok zor görünüyor.

Eğitimden anlamayanlar çocuklarımızın dengesini bozmaya devam ediyor.

Teşekkür ederim. Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Çınar,

Koşullar öyle ağır ki hepimiz çocuklarımızın geleceği konusunda endişeleniyoruz. Bu çok normal. Çünkü sanat, sanatçılar,yazarlar,çizerler hak ettikleri değeri bulamıyorlar. İş,aş sorunu her şeyi tehdit ediyor. Keşke böyle olmasa diyoruz.
Sev gilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Sıradan Bir Sazan,

Beğenmene sevindim. Ben teşekkür ederim canım. Sevgilerimle...