22 Haziran 2010 Salı

İLHAN SELÇUK CUMHURİYETİ

Henüz bankamatik hizmetlerinin olmadığı dönemlerde, bir baba üniversitede okuyan çocuğuna çok acil para göndermek zorundadır. Postayla gönderse en az bir hafta sürecek.

Otogara gider, çocuğunun eğitim gördüğü kente giden yolcu otobüsünün yanına gelir. Sonra otobüsün içindeki yolculardan birinin yanına gidip zarf içindeki parayı çocuğuna verilmek üzere yolcuya uzatır. Acil olduğunu ekler.
Yolcu parayı ulaştıracağını söyler, ancak bu kadar kişi içinden neden onu seçtiğini, tanımadığı halde kendisine nasıl güvendiğini de merak etmiştir; sorar.
Babanın yanıtı:

"Siz Cumhuriyet Gazetesi okuyordunuz, Cumhuriyet okurusunuz da ondan"

Cumhuriyet "Pencere"sinden yayılan ışık bizlere çok şey kattı. Teşekkürler İlhan Selçuk, sen bu ülkeye olan borcunu fazlasıyla ödedin. Huzur içinde uyu...

15 yorum:

alizafersapci dedi ki...

Aydınlığı ile binlerce yeni aydınlanmacı yetişmesini sağladı.

yeliz dedi ki...

tüylerim diken diken oldu. allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın, yeri doldurulamaz.

Evren dedi ki...

İyi ki baktım o pencereden.
Dilerim orada bari huzurlu kılsınlar onu.

Ecehan dedi ki...

Pencerelerimiz kapanmayacak.

buraneros dedi ki...

15 yaşımdan itibaren düzenli bir Cumhuriyet okuruydum. Gazete karıştığında bırakmıştım okumayı, taraftım çünkü...

Bir gün mağazada otururken, eski ve çok ünlü futbolculardan birinin sanayi sitesinde mermerci kardeşi girdi mağazadan içeri; kendisini de yakından ilgilendiren amatör sporcuların antranör olabilmesiyle ilgili bir haberin gazetede, yalnızca Cumhuriyet'te çıktığından haberdar olmuş bir şekilde, ve sanayi sitesinin bayisine sormuş bir evvelki günkü gazeteyi.. O da satılan iki gazeteden birinin sahibine, bana yollamıştı kişiyi, kapıdan girişi ve benimle konuşması pek bir hoştu:)) Ne enteresandır ki, ideolojik anlamda muhalif olanların bile saygı duyduğu, güvendiği bir referans gazetesi olmuştur Cumhuriyet... Okurlarını da hep saygın kılmıştır, çevrelerinde. yazınızdaki örnekteki gibi ne anılar vardır, ki belki birgün yazılır:))

sufi dedi ki...

Pazartesi günleri cumhuriyet almayı ihmal edebiliyordum.Nedeni ogün İlhan Selçuk'un yazısınn olmayışıydı sebebim.Pazar günkü gazete bilgisayarımın yanında duruyordu müsait bir zamanda okumak için.Haberi duyunca "Pencere" köşesine ilk defa gözyaşlarımın ardından hüzünle baktım.Benim için bir bilgeydi o.Yerini dolduracak başka bir köşe yazarı da tanımıyorum ben. Ya sen?Güle güle gitsin İlhan baba.

Sevgilerimle.

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Yaşamımızın bir gülü daha soldu.
Son 30 senede aynı pencereye bakabilme mutluluğuna eriştim. Saygıyla...

UykusuZ dedi ki...

mekanın cennettir büyük insan, hakkımız varsa helal olsun

beenmaya dedi ki...

başımız sağolsun...

gökçe7 dedi ki...

Cumhuriyet Gazetemiz İlhan Selçuk ve Turan Selçuk kardeşleri aynı yılda kaybetti.Yerleri doldurlamayacak.Açtıkları pencere aydınlığı hep açık kalacak.Sevgiler.

cemo dedi ki...

Allah Rahmet Eylesin.Büyük bir kayıp Türkiye en iyi aydınlarınden birini daha yitirdi.

Zeugma dedi ki...

Kalemiyle aydınlatan koca bir yürek daha yok oldu bu ülkeden..
Yeri doldurulamayacaklardan..

Başımız sağolsun...

JİVAGO dedi ki...

Yeri kolay doldurulamayacak cesur bir değerimizdi. Allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun, huzur içinde uyusun. sevgilerimle..

Sevgiseli dedi ki...

Allah rahmet eylesin inşallah. Nur içinde yatsın.

aysema dedi ki...

Sevgili Alizafersapcı,
Sevgili Yeliz,
Sevgili Evren,
Sevgili Ecehan,
Sevgili Buraneros,
Sevgili Sufi,
Sevgili Merki,
Sevgili Uykusuz,
Sevgili Beenmaya,
Sevgili Gökçe7,
Sevgili Cemo,
Sevgili Zeugma,
Sevgili Jivago,
Sevgili Sevgiseli

İlhan Selçuk, sizlerin de değindiği gibi yurtsever bir aydınımızdı. Aydınlanmadan korkanların hedefi olması da kaçınılmazdı. Ancak tarih onları kara sayfalarında bile ancak toplu olarak yazarken İlhan Selçuk hak ettiği yeri alacak, gelecek kuşakları aydınlatmaya devam edecektir.

Şu anda Cumhuriyet'te Yapmaya ömrünün yetmeyeceğini bildiği için ölümünden önce hazırladığı savunması yayınlanıyor. İbretle okuyorum.

Gerçek suçluların en kısa sürede yargılanması dileğiyle hepinize teşekkürler. İyi ki varsınız.