17 Haziran 2010 Perşembe

TENİS ŞAMPİYONASI ZONGULDAK'TA
Tenis, zengin sporu bilinir değil mi? Ama Zonguldak'ta öyle değil. İsteyen herkes bu spora tıpkı futbol,voleybol, basketbol gibi kolayca ulaşabilir.

Çocuklarımız erken yaşta tenisle tanışıyorlarZonguldak'ta . Ancak sürdürüp sürdürmemek onların ilgi ve isteklerine bağlı oluyor. Aralarından çok başarılı tenisçilerin yetiştiği bir gerçek.

Türkiye Tenis Federasyonu'nun düzenlediği "14 Yaş Türkiye Şampiyonası" bu yıl Zonguldak'ta düzenleniyor. 19-27 Haziran 2010 tarihleri arasında yapılacak şampiyonaya 102 erkek, 78 bayan 180 tenisçi katılacakmış. Anlayacağınız bir hafta süresince Zonguldak'ta tenis de konuşulacak...

Dün akşam "Yaz Sezonu Açılış Kokteyli" vardı. Bir iki fotoğraf çektim. Bakın:

Dün akşam bir dost, Türkiye'de ilk Tenis Kortu İzmir'de, ikincisi ise Zonguldak'ta açılmış, diyince şaşırdım. İzmir'de ne zaman açıldığını bilmiyorum. Ama Zonguldak'ın tenisle buluşmasının çoook eskilere dayandığını eşim sayesinde elime geçen şu eski fotolardan biliyorum.
1940'lı yıllar'dan...
18 Temmuz 1951
Zonguldak-Ankara Kavaklıdere Tenis Kulupleri
Zonguldak Fener Sahası

İlk tenis kortu Fransızlar tarafından açılmış Zonguldak'ta.Madenlerin işletilmesi de onlardaymış o zamanlar. Daha önce bu konuya değinmiştim, tekrarlamayayım şimdi. Şu anda pek çok kortumuz var artık.

Bu da geçen gün arkadaşlarla kortta buluşmamızdan bir anı...

Spor yapmalıyız desem mi? Hocanın yaptığını yapmayın, söylediğini yapın sözünden cesaret alarak söyledim bile... En azından çocuklarımıza çeşitli olanaklar sunmak zorundayız. Taş atacaklarına top atsınlar değil mi ? Kalem tutsunlar, kitap okusunlar, birbirlerinin elini tutsunlar...
Unutmadan ekleyeyim. "Ağaç yaşken eğilir."

Hadi hoşçakalın.

Samsun dönüşü, görüşmek üzere. Yolcu yolunda gerek...

5 yorum:

JİVAGO dedi ki...

Taş atacaklarına keşke top atsalar, spor yapsalar sevgili Dilek . Diğer çocuklar,apartman aralarında açık alan bulurlarsa bizim
çocukluğumuzda ki gibi onlar da yapsa. Ya da ihaleye çıksalar!

Sevgilerimle...

zihni dedi ki...

Emek kenti olan Zonguldak'ta şimdiki olgun nesilden önceleri, bu günlerdeki kadar çılgın yağmalama-özelleştirme-taşeronculuk olsaydı, sanırım bu günün çocukları da top yerine taş atabilirlerdi.
Nispeten Devlet tarafından korunan sosyal güvenlik önlemleri, ve rengi "sarı" da olsa sendikal örgütlülük, bu günün çocuklarına tenis oynama hakkını sağladığını düşünüyorum.
Klasik slogan burda da geçerli değil mi Sayın Aysema Hocam:
Alt yapı üst yapıyı belirler.
Zonguldak halkına hayırlı olsun:)

kamikaze dedi ki...

Ne kadar güzel Aysema öğretmenim.Bizimle bu güzel haberi paylaştığınız için teşekkürler.Birazda iyi haberler duymaya ihtiyacımız var.iyi yolculuklar dilerim size.sağsalim gidip gelin.fotoğraflarda çook harika.

ayşegül dedi ki...

Damadımın babalar gununu kutlarım :P

sevgılerrr

aysema dedi ki...

Sevgili Jivago,
Sevgili Zihni,
Sevgili Kamikaze,
Sevgili Ayşegül

Değerli yorumlarınıza çok çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...