21 Ekim 2010 Perşembe

KPSS ÇİŞ RAPORU


Kopya nedeniyle iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 31 Ekim 2010 Pazar günü Ankara ve İstanbul'da yeniden yapılacak.Daha doğrusu Eğitim Bilimleri sınavı yenilenecek. Diğer sınavların ne olacağı henüz bilinmiyor...
İptal edilen sınavda, 100 neti olan yani 85 puanın üzerinde puan alan yaklaşık yedi bin kişinin katılacağı sınavda ek önlemler alınmış. En çok ilgimi çeken çiş raporu oldu!


Çiş raporu alabilenler, özel bir sınav biriminde sınava alınmalarını talep edebileceklermiş!

Hani sınavlardaki kopya ya da birilerine verme şeklinde yaşanan rezalet olmasa, "Ne güzel!" diyebilirdim. Çok insanca diye de düşünebilirdik. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir, sınav mağdurlarının ve ilgililerin dikkatini buraya çekmek istiyorum. Kaç kişi bu rapordan yararlanacak? Raporu almak hiç de zor değil bazıları için. Ayrıca engelli raporları da önemli...
Çünkü bunlar için özel sınıf oluşturulacakmış. Hani uyarayım dedim. Bir de bu işin kokusuyla uğraşılmasın!

Salon başkanı olarak yıllarca sınavlarda görev yaptım. Sınav sırasında kimseye çiş izni verilmedi. Bu konuda beni en çok zorlayanlar da polisler oldu. Açık öğretim sınavlarında tuvalete gitmek için izin isteyip durdular, ama kurallar gereği çıkamadılar.
Bence kopya çekmeye en uygun olanlar da polisler. Çünkü kapıda arkadaşları güvenlik nedeniyle bekliyor ve ellerindeki telsizlerle iletişim olanakları tüm adaylardan fazla. Acaba görevli polislerle ilgili de ek önlem alınacak mı?

Kalem,silgi, kalemtıraş,peçete,su ve şekerleme getirmeleri yasaklandığı için bunlar adaylara bedava olarak dağıtılacakmış. Bu iyi de markalarını siz merak etmez misiniz? Kısa günün karı diyecek yine birileri...

Adaylar sınav salonuna saat, küpe,broş, metal para getiremeyeceklermiş ek önlem olarak. Her salona 20 cm çapında saatler asılacakmış. Şimdi bu saatlerin -çapları da belirtildiğine göre- hangi firmadan alınacağını gel de düşünme bakalım! Ve sınavdan sonra bu saatlere "Gel gidelim!" diyen olacak mı?
Örgütlü kopyacıların bu sınavda da bir yolunu bulamayacaklarından kuşkusu olan var mı? Onlar için birileri çalışmalarını tamamlamıştır bile... Ek önlemler küçük kopyacıları engeller. Bir de büyük kopyacıları gizlemeye yarar.

Ben hakkıyla sınavı kazananlara üzülüyorum. Hem iptal sonrası sahtekar muamelesi gördüler, hem emekleri çalındı, hem de kimbilir nereden kalkıp İstanbul ya da Ankara'ya gelecekler. Nerede konaklayacaklar? Ne yiyip ne içecekler? Yeterli paraları var mı acaba? Sınava gelemezlerse doğrudan suçlu damgası yiyecekler, takibe alınacaklar...

Son olarak sınavda toka takmak yasak, türban takmak serbest olacakmış! Suçlu olabileceği düşünülen tokayı, türbanın altına saklarlarsa n'olacak? Peki toka zanlı da türbanı tutturdukları iğnenin masum olduğunu kim söyleyecek?
Bir de başbakanımız soruyordu ya: "Kamusal alan neresi?" diye.
Yanıtını bu sınavın adında bulabilir belki.
Sınavın adı mı? Kamu Personeli Seçme Sınavı...
Eğitim Bilimleri sınavında başarılı olanlar da öğretmen olacak efendim.

Mağdur olan öğrencilere başarılar diliyorum.


7 yorum:

Bahar dedi ki...

Elinize sağlık, yazı çok güzel olmuş. Maalesef ki haklısınız. Keşke "hayır ya saçmalamayın" diyebilseydim. Keşke. Yazık, çok yazık.

beenmaya dedi ki...

şu an hepimiz benzer koşullarda bir sınavda değil miyiz aslında...

elifin terazisi dedi ki...

Olan bizim çocuklara oluyor. Laf olsun diye değil, gerçekten ders çalışmaktan dirsekleri çürüdü :(

annemineli dedi ki...

Merhabalar öncelikle blog buluşmasına verdiğin destek için teşekkür ediyorum. Sonrada paylaşımın gerçekten çok hoş olmuş olduğunu belirteyim. Ellerin dert görmesin..Öptüm....

Sokak Kedisi dedi ki...

Ne denir ki, sadece izliyor ve üzülüyorum.

Sandığa gitmeyi külfet bilenler, tatilinden fedakarlık edemeyenlere; bizleri de güdülmeye mahkum ettikleri için çok kızgınım aslında.

Tüm tesbitleriniz her zaman olduğu gibi gene çok net ve gerçek.

:(

JİVAGO dedi ki...

Bu konuda çözüm var aslında. Tandık yandaşlara sınav öncesi kur'a ile "sonda" takılması...belki akıllarına gelir ileride, neden olmasın? Sevgilerimle..

yenigelinceyizi dedi ki...

ne güzel anlatmışsınız .canım arkadaşım 4 yıl ünv bitirdi sonra 1 yıl dersaneye gitti yemedi içmedi gezmedi stres yaptı sınava girdi noldu iptal.bi kaç terbiyesizin günahını çekti haddiii sil baştan yazık günah yaa.
umarım bir daha olmaz