26 Aralık 2010 Pazar

TRAFİK CEZALARI VE BENUzun bir aradan sonra tekrar araba kullanmaya başladım. İstiyordum, ama bir yandan da hep erteliyordum. Dün plansız çıktık evden. Dolaşacaktık. Zonguldak-Ankara yolunda giderken eşim: "Araba kullanmak ister misin?" diye sorunca "Evet" diyiverdim. Durdurdu arabayı: "hadi!" dedi. Ben başladım kem küm etmeye: "Şöyle tenha bir yer bulsak..." "Trafik yoğun değil,ehliyetin yanında mı?

Geçtim direksiyona... Araba kendi kendine gidiyor neredeyse. Eskiden en çok vites değiştirirken zorlanıyordum, otomatik olunca bu sorun yoktu. Gaz, pedal işi çözüyordu. Yeter ki yolda benden başka kimse olmasın! Aynadan arkadaki arabanın farlarını gördüğüm anda araba biraz geziyordu yolda ,ama olsun gidiyorduk işte. Mucize gibi bir şeydi benim için.

Yüzüncü Yıl Tatil Köyü'nün yakınındaki ışıklardan sola dönüş yaptım, park durumundaki pkapın yanında durdum. Kırmızı ışık yanıyordu çünkü. Kendi kendime "aferin sana!" dedim içimden. Ve Çaycuma'ya kadar böylece gittik. Baktım trafik iyice sıkışmış sağa yanaştım, kemerimi çözdüm ve en iyi yaptığıma inandığım muavin koltuğuma geçtim.
Filyos, Türkali,Muslu, Kilimli'yi de geçerek eve geldik. Haa, bir de sanırım Türkali'den balık aldık. İstavriti dolaba attık, kefali ızgarada pişirdik. Tazeydi, ama çok yağlıydı, pek sevmesek de yedik.

Ehliyetimi alalı ne kadar oldu diye düşünürken bakmak istedim; aaaa! ehliyetim çantamda değildi. Kartlarımı koyduğum cüzdanı ne zaman çantamdan çıkarmışım bilemedim. Her zaman çantamdaydı oysa ki... Birazdan arayacağım, sanırım 1986 yılında almıştım ehliyetimi.

Yani efendim ben ehliyetsiz araba kullanmışım. Suçumun cezası ne diye düşünürken de 1 Ocak 2011 'den sonra ağır cezalar geleceğini hatırladım. Neyse ki yol boyunca trafik polisi hiç yoktu. Suç varsa ceza da olmalı, ama son yapılan zamların para toplamayı amaçladığı gibi kuşku da taşımıyor değilim. Sorun çözme diyince nedense en kolay olan seçiliyor. İşe temelden başlamak gerekmez mi?

Ehliyet almak zorlaştırılmalı bence... İnsanlar kendi alanlarında üniversite bitiriyor da onlarda YETERLİK aranıyor, sınavlar yapılıyor. Ehliyette ise arabayı kullanmak yetiyor. Oysa en azından geçici bir belge verilmeli, daha sonra şehir trafiğinde bir kez daha test edilmeli sürücüler diye düşünüyorum. Ayrıca ciddi doktor raporları aranmalı.Bir de yol hataları düzeltilmeli değil mi ama?

İnsanların şehir içindeki trafik çilesi için çözüm üreten var mı? Tırlar, kamyonlar trafiği felç etmiyor mu? Raylı sistem aklınıza hiç gelmiyor mu? Ya deniz taşımacılığı?

Cezalardan sonra trafik polislerinin denetlenmesi de şart. Çünkü "Kimisi bir çorba parasına fit olabiliyor!" diye yapılan dedikoduları duymayan var mı?

Yandaş bir kanalın: "Hiçbir medeni insanın karşı çıkamayacağı cezalar getiriliyor trafikte !" diye duyurduğu yeni cezalar işte şunlarmış:

"Yeni yıla sayılı günler kala trafik cezalarına 7,7 oranında zam yapıldı. 1 Ocak 2011'den itibaren en düşük trafik cezası 3 TL, en yüksek ceza ise 15 bin 640 TL olacak.

Kırmızı ışıkta geçenler 140 TL ceza verecek. Alkollü araç kullananlar ilk kez yakalanmaları durumunda 590 TL, 2. defada 739 TL, 3 ve üçten sonra ise bin 185 lira ceza ödeyecekler.

Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşanlara 140, yüzde 30'dan fazla aşanlara da 290 lira ceza verilecek. Uyuşturucu alarak araç kullananlar bin 185 lira ceza verecek.

Toplu taşım araçlarında sigara içenlere de 75 TL ceza uygulanacak. Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamanın cezası 140, ehliyetsiz araç kullanmak 290 TL ve 1-2 ay, tekrarında ise 2-3 ay hapis cezası olarak belirlendi.

Kamyon, otobüs ve çekicilerde takograf, taksilerde ise taksimetre kullanmayanların cezası 290 TL. Seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak gibi trafik kurallarını ihlal eden sürücülere 66 TL ceza kesilecek.

Taşıt yolunda yürüyen, işaretlere uymayanlara 66 TL ceza kesilecek.

Cezalar uygulanabilir olmalıdır, caydırıcı olmalıdır. Ancak parası olan için bu cezaların etkisi olacağını hiç düşünmüyorum ben. Parayı veren düdüğü çalacak yine...

Kazasız belasız bir yıl olsun 2011... Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım, bunu cezalar ağır diye değil, insanlık adına yapalım...


6 yorum:

Newbahar dedi ki...

Artık önüne gelen ehliyet alıyor gibi geldi bana. Hani ehiliyet aldım da havası olsun, yanımda dursun gibi...
Ehliyet almak kolay evet, bizim ülkemizde kolay.
Aynen dediğiniz gibi parayı veren misali...
Cezalar ise caydırıcı değil, kurallara uyan ve uymayanları denetleyen yok gibi...

Aman Allahtan siz yakalanmamışsınız veya başınıza bir iş gelmemiş.
Daha sık araba kullanmalısınız:)

Sevgiler

kirazsevdasi dedi ki...

Teyzecigim,
yeterlilik sinavi disinda, bir de psikolojik test yapilmasi gerekir bence.
Her trafige ciktigimda muhakkak bir maganda yuzunden ani bir refleks vermek zorunda kaliyor, gerekli hizda gittim diye korna, selektor yiyorum.

aysema dedi ki...

Sevgili Newbahar,
Haklısın, ehliyet alımı zorlaştırılmalı. Kursların nasıl olduğunu biliyoruz. Diğer pek çok sorunun da çözülmesi gerekir.
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Kirazsevdası,
Psikolojik test şart, doğru. Kadın sürücüler kurallara daha çok uyuyor. Magandalar bir de arabaya binince felaket oluyor. Bir de aceleciler ki hiç sorma.
Sevgilerimle...

beenmaya dedi ki...

cezalar artıyor artmasına da uygulanacak mı acaba ben asıl onu merak ediyorum :/

aysema dedi ki...

Ben de Sevgili Beenmaya, ben de merak ediyorum. Kurallar sadece uyanlara işliyor bizde.
Sevgilerimle...