31 Aralık 2010 Cuma

YENİ YIL VE TÜRK BEŞLERİ


Kararlıydım, yeni yıla girerken güzelliklerden söz edecektim. Herkese sağlık, mutluluk, huzur dileyecektim. Umutlarımız çoğalsın diyecektim. Bugün mutluluğa gidiyorum, yolcuyum diyecektim. Sadece bunlarla noktalayacaktım 2010 yılının son yazısını. Yapamadım. Yine diliyorum bunları,yanlış anlaşılmasın, ama başka söyleyeceklerim de var ne yazık ki...

Sıra müzik insanlarımıza geldi anlaşılan:


Ahmet Adnan Saygun
Ulvi Cemal Erkin
Cemal Reşit Rey
Hasan Ferit Alnar
Necil Kazım Akses

Çok sesli müziğin "Türk Beşleri", ülkemizin aydınlık insanları hak ettikleri yerde insanlığın gönlünde, tarihin altın sayfalarında yaşıyorlar.Mücevher yere düşmekle değerini yitirmez.

Oda TV'nin haberine göre Fatih Altaylı "Tarihin Arka Sayfası" adlı arkadan vurmayı meziyetmiş gibi sundukları garip programında "Türk Beşleri" diye andığımız değerli müzik insanlarımız için "Türk leşleri!" ifadesini kullanmış.

Murat Bardakçı, Pelin Batu(Bir tek Türkçe kitap okumadığını söylüyordu geçen gün bir programda. Okumamış, ama tarihi değerlendiriyor cahil cesaretiyle!), Erhan Afyoncu buna destek olmuş.

Olmasalardı şaşardım zaten. Arkadan dolanmayı seviyorlar belli ki... Ne yaparlarsa yapsınlar, sabahlara kadar -epostalarda- eleştiren insanları azarlasınlar, kendilerini bir şey sansınlar... Tarihin çöplüğünde bile yer bulamayacaklardır.

"Türk Beşleri" onurlu yerlerinden ezgilerimizde yaşıyor, yaşayacaktır.
Bir sözüm de bugüne kadar yaşadıklarımıza susarak, evet amalarla, gizli pay kapma hesaplarıyla alkış tutanlar sıra size gelince mi uyanacaksınız?

2011 Aydınlık Sabahlara uyandığımız yıl olsun...
Hoşçakalın...

11 yorum:

sufi dedi ki...

Türk beşlerine: Türk leşleri diyenlere de, insanların suçu sabitlenmeden cezaevlerinde tutulmalarına, Haberal gibi yüce değerlerin hastanelerde kalmalarına sebep olanlara da Yeni yılla akıl-fikir ihsan olur inşaallah.Hanenden ve yüreğinden neşe sağlık mutluluk eksik olmasın Aysema'm sevgilerimle.

beenmaya dedi ki...

insanlara, insanlarımıza, bize hak ettiğimiz değeri veren bir yıl olsun 2011 ve sonraki seneler...

Handan dedi ki...

Diyecek bir söz bulamıyorum bazen insanların yaptıklarına, söylediklerine.

Handan dedi ki...

Mutlu yıllar bu arada :)

elifin terazisi dedi ki...

Allah bu müsveddeleri bildiği gibi yapsın.
Torununuzun doğum gününü kutlarım:)

Nehir İda dedi ki...

Mutlu yıllar dilerim.Herşey gönlünüzce olsun.

kamikaze dedi ki...

Ne diyeceğimi bilemiyorum.. Allah bildiği gibi yapsın..

Size ve tüm hane halkınızla birlikte sağlık,mutluluk,huzur dolu nice yıllar geçirmenizi diliyorum.Her şey gönlünüzce olsun:)

zihni dedi ki...

Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı meyhane havalarından anlar ancak. Murat Bardakçı her ne kadar Ud çalıyor olsa da, yine meyhane ruhu ağır basar gibime geliyor. Oysa, Türk Beşleri nin o anadolu ezgilerini evrensel boyuta taşıyan kalitelerinin bizde ticari ve reklamsal yönü zayıf! bu yüzden reytingi olmayanı bir sanatı ekranda tutmak yürek ister. Fazıl Say Uluslararası ünü zorlamasaydı adı duyulmazdı. Yine de ekranlarda gören var mı?

zihni dedi ki...

Mutlu yıllar efendim

Zeugma dedi ki...

Aydınlık sabahlarla bezenmiş,kalıcı güzelliklerle dolu bir yıl dilerim...

bilge dedi ki...

Ne beklerizki onlardan nasıl dilleri varıyor da böyle konuşabiliyorlar..yazıkk böyle düşünenlere demekten başka söz bulamadım..