14 Şubat 2011 Pazartesi

KIZIMI KURTARIN


GONE BABY GONE- KIZIMI KURTARIN

Cumartesi akşamı bu filmi izledim. Kafam karmakarışık oldu.Öyle bir sonuç ortaya çıktı ki hangisi doğru, hangisi yanlış bilemedim.

Olay Boston'un bir mahallesinde başlıyor. Amanda isimli dört yaşında bir kız çocuğu kaçırılıyor. Anne uyşturucu bağımlısı bir kadındır. Çocuğuyla yeterince ilgilenemiyor. Kaybolan kızının bulunması için aynı mahallede yaşayan iki dedektiften yardım istiyor. Dedektifler hem ortak hem de sevgilidir. Olayı polis de araştırmaktadır. Olaylar karmaşık bir şekilde devam eder. Çatışma sırasında çocuğun denize düşüp öldüğü sonucuna varılarak dosya kapatılır. Ceset bulunamamıştır. İki dedektif olayı araştırmayı sürdürür. Ve filmin finalinde ilginç bir durum ortaya çıkar.

Kendi çocuğu da kaçırılıp öldürülen, oldukça saygın polis müdürünün evinde, Amanda'nın yaşadığı gerçeğine ulaşılır. Meğer Amanda'nın dayısı(ya da amcası emin değilim) ve bazı polisler bu oyunu düzenlemişler. Çocuğun daha sağlıklı büyümesi için, olaydan sonra emekli olan, bu acılı polise vermişler Amanda'yı... Polis ve eşi Amanda'nın üstüne titremektedirler. Amanda'da onları sevmiştir.

Olayı çözen iki dedektif sevgili görüş ayrılığına düşerler. Kadın olanı, çocuğun polisin evinde mutlu yaşayacağını söyler, susalım, der. Erkek olanı ise çocuğun annesinin yanında büyümesi gerektiğini, bu nedenle de yetkililere bildirilmesi görüşünü savunur. Ve sevgilisinin, seni terk ederim demesini dikkate almayarak haber verir.

Emekli polis tutuklanır, daha sonra da ölür. Çocuk annesine verilir. İki sevgili ayrılır.

Filmin son sahnesinde erkek dedektif çocuğun evine uğrar. Anne süslenmektedir. Çocuk koltukta çizgi film izlemektedir. Anne bakıcıyı beklersem yeni sevgilimle buluşmaya geç kalacağım, Amanda'nın yanında sen kalır mısın, diye sorar. Dedektif çocukla kalır, anne oyuncak ayıyı çocuğuna fırlatır ve evden çıkar. Amanda eski yaşamına dönmüştür.

Filmin yönetmeni: Ben Affleck Oyuncular: Casey Affleck, Mıchelle Monaghan, Ed Harrıs, Morgan Freeman, John Ashton, Amy Ryan...

İzleyenler vardır mutlaka. Beni çok etkiledi film. Bir yanım annenin yanında olması iyi derken diğer yanım keşke polisin evinde kalsaydı diyor. Sadece dünyaya getirmekle anne ya da baba olunur mu ki? Ya da bir yalan üzerine kurulan mutluluk kalıcı olur mu?

Aşkın, sevginin bin çeşiti var. Kimse aşksız sevgisiz kalmasın. Tüm çocuklar sevgi sarmalında büyüsün. Herkes sevdiğini alsın yürüsün...
Sevgililer Günü Kutlu Olsun.

7 yorum:

Aklımdakiler... dedi ki...

"Beden doğurur, kalp büyütür" derler..

Sabahattin Gencal dedi ki...

Merhaba,
Doğrudan ve dolaylı katkılarınız sayesinde DAMLA / ÖYKÜ ÖZEL SAYISI yayınlandı.
Sizlerin şahsında sanatçılara ve sanat severlere teşekkür ederken saygı ve sevgilerimi sunarım.
Sabahattin Gencal ( Emekli öğretmen)

JİVAGO dedi ki...

Filmi izlemedim sevgili Dilek . Ancak izlenecekler listeme aldım. Çocuk ve gençlerin sevgisiz kalmaması temennilerimle Mevlid
Kandili'nin ülkemize ve İslam alemine iyilik, barış, sevgi ve bereket getirmesini dilerim. Sevgilerimle..

Esmir dedi ki...

Bende filmi izlenecekler arasına dahil ettim Değerli Öğretmenim...
Bu vesile ile sizin ve ailenizin Mevlid Kandilinizi Kutlar...

Sevgi'nin tüm açmazları ve savaşları ortadan kaldıracağı, milletçe elele vereceğimiz, daha adil ve insan-lı-ğın! yeneceği, barış ve aydınlık dolu günler dilerim...

Sevgilerimle...

sünter dedi ki...

Uzunca düsündüm bende cocugun durumunu, hangi taraf daha iyidir? Bilemedim ama...
Icim yinede anneden yana gibi.

Öpüyorum seni Aysema´m:)

Mavi Balon dedi ki...

Evet bu filmi izlemiştim. hatta oynarken sıkılmış bir iki defa denk gelmiş sonra bir gün şans vermem gerektiğini düşünerek oturup izlemiştim. Yanlış hatırlamıyorsam Ben Affleck yazıp yönetmişti. Gerçekten güzel bir hikaye ve sorgulanması gereken değerler üzerine. Bir canlıyı biyolojik olarak doğuran mı iyi eğitir, insan yapar yoksa Kan bağı olmayan biri tarafından mı büyütülürse daha yararlı olur ? güzel ve izlenmesi gereken bir film..teşekkür ederim...

zihni dedi ki...

"0-7 yaş arası bir çocuk"lu bir kadını muhtemel bir sıçtan mahkum ederken bile %70 oranında (aslında) çocuğun mahkum edileceğini düşünmek gerek.
bu film öyküsene yorarsak bunu, senaryoların böyle iki uç seçeneğe zorlaması yerine, kadının çocuk ile kalmasını ama, diğer seçeneğin gereksinimini (güvenlik miydi o?) ek olarak sağlanmasını beklerdin. Çünkü olaya dedektif girdiğine göre diğer ucunda devlet gücü var olduğu düşünülür.