10 Nisan 2011 Pazar

ZAMPOK EYİN Pİ


ŞİFRE
Kaşın şifre
Gözün şifre
Gülmen konuşman şifre
Yaradan şifre yaratmış
Seni çözmek için
Şifre müdürü mü olmalı

İyi pazarlar efendim. Bu tatil gününde hep bulmaca çözecek değiliz ya, o eskidendi, artık "şifre" çözmek moda oldu. Bu nedenle sizler için şifreli bir başlık seçtim ben de. "ZAMPOK EYİN Pİ" pazar gününün şifresi bu, çözenler parmak kaldırsın. Yanıtı en sonra...

Orhan Murat Arıburnu yukarıda alıntıladığım "ŞİFRE" şiirinde soruyor: Seni çözmek için şifre müdürü mü olmalı?
Onu bilmem ama bizler şifre çözmekten müdür değil, genel müdür olmak üzereyiz...

Otuz yıldan fazla Üniversite giriş sınavlarında görev yaptım; ilk birkaç yıl gözetmen, kalanlarında da salon başkanı olarak. Hem saygı duymuştum, hem güven duymuştum, hem de hayran olmuştum. Tıkır tıkır işleyen bir sistemdi. Görevli olarak sizi hiç yormayan, ne yapacağınızı adım adım açıklayan, hiçbir kuşkuya yer bırakmayan bir organizasyon.

Ne olduysa son yıllarda oldu. Ülkemizde güvendiğimiz, saygı duyduğumuz pek çok kurum gibi kirli eller, kötü amaçları için saldırıya geçtiler. Ele geçirme operasyonları başladı.

Biri bir iftira attı. Diğeri hemen, "Duydunuz mu?" dedi. Öbürü "Vay bee neler neler yapmışlar? diye üstüne atladı. Hazırda bekletilen koro her kanaldan yaylım ateşine başladı.Cümbür cemaat avaz avaz konuştular, konuştular konuştular... Halk şaşkınlaştı,uyuşturuldu, n'oluyoruz bile diyemedi.

Bu arada birileri kendinden olanları etkili görevlere getirebilmek için her yolu denediler. "Her yol mübah!" anlayışında etik kurallar, ahlak, hak, hukuk zaten söz konusu bile olamazdı. Olmadı da...

Sınav kitapçıkları çalındı, sınavda kopya verme girişimleri oldu, alıntılarla çalıntılarla birileri bir yerlere getirildi.Bunları dile getirenler tek tek toplandı, hepsi bir torbaya tıkıldı. Ama bu işler yazıldığı gibi kolay olmuyordu tabi. Çok çabalamak gerekiyordu.Ayrıca kuşkular iyice çoğalıyordu, yakalananlar oluyordu, boşboğazlar konuşuyordu.

Ne yapılmalıydı? Böyle tek tek uğraşmaktan bıkmışlardı zaten. Çözüm bulundu. Koro başladı söylenmeye: Hırsızlar var! Kopya çekiliyor! Kalemden silgiye her şeyi biz vereceğiz,herkese ayrı kitap! Çooook güvenli sınav yapacagıııız! Duyduk duymadık demeyiiin!

Yavuz hırsız ev sahibini bastırır dönemi başladı. Ve herkes şifrelendi. Sadece kişiler de değil, bilgisayarlar da ayarlandı.

Akıllı bilgisayar, pek çok okula sadece türbanlı kız öğrencileri yerleştirdi. Türbanı, başka bir yerlerine takan erkek öğrencileri de bir araya toplamış mıdır, sorusunun şifresi henüz çözülemedi. Uzmanlar hala uğraşıyor şifre üzerinde.

Neyse uzatmayayım, tek tek uğraşacaklarına işi toptan çözmeye kalktılar. Tüm şifreli çocuklar üniversiteye kapağı atacaktı. Günü gelince bedelini ödemek üzere... Zaten ilerde sınavlara da gerek olmayacaktı.
Ama bilgisayar bilgisayarlığını yaptı, şifreli kitapçığı basına ulaştırdı! Alah'ın sopası yok ki... İşler biraz karıştı, toparlamaya çalıştılar olmadı. Çuval delinmiş, mızrağın ucu görünmüştü bile... Yeni belgeler ortaya atıldı, her zamanki gibi, şifreliler unutturulmaya çalışıldı, ama kendilerinden başka kimse tatmin olmadı.

Sıkıştılar anlayacağınız. Bir yandan bu sınavın ikincisi için yeni şifre bulmaları gerekiyor ; ondan daha önemlisi seçim yaklaşıyor, henüz onun şifreleri tamamlanmadı ve yavaş yavaş millet uyanmaya başladı.

Yavaş yavaş değil herkesin hemen uyanma zamanı gelmeli, şimdiden olası seçim şifrelerini çözecek uzmanlar toplaşmalı, gerekli önlemler alınmalı, testi kırılmadan yol yordam bulunmalıdır, derim ben.

Gelelim "ZAMPOK EYİN Pİ" başlığındaki şifreye... Bilenler sussun lütfen! Yanıtını en son satırda açıklayacağım çözemeyenler için, biraz sabır, şifreler kolay çözülmüyor değil mi? Önce Orhan Murat Arıburnu'nun bu şiirini de yazayım. Şifresi sonra...

ZAMPOK EYİN Pİ

İki cambaz bir ipte oynamaz.
Bir ipte bir sürü cambaz
Hilebaz, Madrabaz, Kumarbaz

İki cambaz bir ipte oynamaz
Bir ipte bir sürü cambaz
Ateşbaz, İşvebaz,Hokkabaz

İP NİYE KOPMAZ
ZAMPOK EYİN Pİ!

Şifre 1: Son dizeyi tersten okuyunuz lütfen.
Şifre 2: İlk dizeyi tersten okuyunuz lütfen.

Yorduysam özür dilerim. İyi dinlenceler olsun hepinize...

NOT: Zonguldak'ta öğrencilerin yağmur altında yaptıkları eylemden çektim yukarıdaki fotoğrafı. Taşıdıkları pankartı okumak isterseniz tıklayın lütfen. Çocuklar bir harika...


EK: Şuna da bir bakın isterseniz:
ŞIKLAR KARIŞTIRILMAMIŞ
SADECE KAYDIRILMIŞ


10 yorum:

Esmir dedi ki...

Gerçekten fena halde köşeyi sıkıştılar! Şimdi yapılması gereken seçim öncesi olası şifrelemelere asıl kafa yormalı mı dersiniz!..

Not: Dilek Öğretmenim bu önemli yazınızı bağlantı vermek istedim, sanırım olmadı...sitemdeki benzer yazımın altına link verebilir miyim!

Güzel bir haftasonu dilerim..Sevgilerimle..

novella / विश्व dedi ki...

ben sessiz sedasız kalan ailelere şaşmaktayım halen... dilerim onlar da 12 haziranda gösterirler ellerindeki pankartları.

zihni dedi ki...

"ip niye kopmaz"
kopacağı yerden kırk düğüm atıyorlar da ondan. ar damarı çatlamışların şifresini çözemeyenlerin sayısı çözebilenleden çok olduğu için, türk usulü demokrasi körtopal gidiyor öylesine.

laleninbahcesi dedi ki...

çocuklar süper...ip kopunca öyle bir yere çakılacaklar ki..

alizafersapci dedi ki...

Güzel, eğlenceli, düşündüren bir paylaşım.

aysema dedi ki...

Sevgili Esmir,
Öncelikle çok teşekkür ederim. İstediğim yazımı istediğin gibi kullanabilirsin, ben mutlu olurum.

Bu arada önümüzdeki seçim çok önemli. Mutlaka şimdiden önlem alınmalı. Yüksek seçim kurulu sonuçları tüm partilerin denetlemesine izin vermeli. Tarafsız,işin uzmanı gözlemciler olmalı.
Ayrıca seçmen sayısı net olarak baştan açıklanmalı. Her seçimde seçmen sayısı artıyor, seçimden sonra azalıyor garip bir şekilde. Bütün bunlar sorgulanmalı değil mi? Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili novella / विश्व,
Aileler şaşkın, çaresiz belki de...

O dönemde sınava girecek çocuklar çok stresli oluyor. Anne-baba nasıl davranacağını şaşırıyor. Şimdi iyice çökmüşlerdir maddi manevi. Belki de bundandır.

Bir de herkesin korktuğu bu dönemde onlar da korkmuş olabilir değil mi?
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Lale,
Kopsun kopsun ve de yere çakılsınlar çıkmamak üzere...
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Çok teşekkür ederim alizafersapçı, sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,
Antalya Vali Yardımcısı, eylem yapan öğrencileri yuhalıyor. Belli ki çok sinirlenmiş. Sınav iptal olursa yakaladığı şansı kaybedecek belki de. İki oğlu ve eşi sınava girmiş!Özellikle eşinin kaç puan alacağını çok merak ediyorum doğrusu. Oğullarınınkini de tabi...

İp artık düğüm tutmuyor, bağlandığı yerlerden kopmak üzere. Dilerim kopar.
Sevgilerimle...