6 Mayıs 2011 Cuma

BEN SOLUCANLARIMIZI GERİ İSTİYORUM.


Karadeniz'in marullarının benzeri pek yoktur. Kıvırcığı var, yağlı olanı var. Hepsi yemyeşil, hepsi canlı canlı...

Bizde her akşam mutlaka yemeğin yanında yeşil salata olur. Bu nedenle marullarla yakın temas halindeyim.Uzun uzun yıkarım, elma sirkeli suda biraz bekletirim, sonra da tek tek yapraklarını yeniden yıkarım. Bu işlemin en sevmediğim yanı, içinde gizlenen solucanlardı. Ama artık son yıllarda solucanlar yok oldu? Normalde sevinmem gerekir değil mi? Neden sevinemiyorum?

Sanırım doğanın dengesini bozduk, daha çok kar edelim derken solucan katili de olduk.Solucanları öldüren ilaç bize kimbilir ne yapıyordur?İinsanlığı da yok ediyoruz farkına varmadan.

Gıda güvenliği ve çevrenin korunması tüm dünyanın birinci sorunu olmalı değil mi? Evet yedi milyar insanı doyurmak kolay değil. Ancak bunu yaparken çevreye zarar vermeden, ekolojik dengeyi bozmadan üretim yapmak zorundayız. Ve üretilenlerin hakça paylaşılmasını sağlamalıyız.

Bir yanda ellerinde milyonlarca ton gıda stoku olan ülkeler, diğer tarafta gıdaya ulaşamadığı için açlıktan ölen insanlar. Üreticiden çok ucuza alınan ürünler tüketiciye çok pahalıya satılıyor. Çok uluslu şirketler küçük üreticiyi bitirmek için her yolu deniyor. Üreten insanlar emeğinin karşılığını alamayınca üretmekten vazgeçiyor ve bu da dünyadaki açlığı körüklüyor.

Köylümüz çiftçimiz köyünü, toprağını bırakıp büyük kentlere göçüyor. Gecekondularda tüketicilerin arasına katılıyor.Meydan büyük şirketlere kalıyor. GDO'lu ürünler büyük marketlerin tezgahlarını süslüyor. Türkiye'de 32 çeşit GDO'lu ürün olduğu söyleniyor uzmanlarca.Ve yasal zorunluluk olduğu halde hiçbir ürünün üzerinde "Genetiğiyle oynanmıştır." diye yazmıyor.

Uzmanlara kulak verelim mi?

"TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Marmara Bölge Şubesi Başkanı Bilge Ölmez,GDOlu gıdaların insanlar üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor, ancak hayvanlar üzerinde yapılan çok sayıda deneyde iç organların küçülmesi, sindirim sisteminin bozulması, bağışıklık sisteminin çökmesi, kan yapısının bozulması gibi hastalıkların ortaya çıktığı görülmüştürderken Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, GDO konusunda ak da kara da ne yazık ki biyoteknolojik şirketlerin müsaade ettiği ölçüde oluyordiyor."

Ekimi en yaygın olan GDOlu bitkilerin soya, mısır, pamuk, kanola, buğday, ayçiçeği, pirinç, domates, patates, papaya, yerfıstığı gibi ürünlerin olduğunu belirten Ölmez, muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun ve karpuzunda denemelerinin yapıldığını bildirdi. Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdaların günlük tüketim maddeleri arasında yer aldığını ifade eden Ölmez, Örneğin bisküvi, kraker, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvanlardan elde edilen gıdalar ve pamuk GDOlu olma riski taşıyan ürünlerin başında geliyor iddiasında bulundu. Ölmez, geçen yıl yürürlüğe giren Biyogüvenlik Yasasına göre hazırlanan yönetmelikte, ürünler binde 9 ve üzerinde izinlendirilmiş GDOlu bir bileşen içeriyorsa etiketlerinde GDOlu bileşen içerdiğine dair ibare yazılmak zorunda olunduğunu anımsatarak özetle şunları kaydetti: Henüz raflarda bununla ilgili ambalaj bilgisine rastlamak mümkün olmadı. Risk, özellikle de ambalajlı ürünlerde olduğu için etiketi tüketici olarak iyi okumamız gerekiyor. Tüketicilerin yapması gereken, şüphelendikleri ürünlerle ilgili ALO 174 Gıda Hattını arayarak, mutlaka Tarım Bakanlığının konu ile ilgilenmesini, kendisine bilgi verilmesini sağlamak olmalıdır. Tüketici dernekleriyle bilgi paylaşımında bulunulması, sürecin yasal zeminde izlenmesi toplumsal farkındalığı arttıracaktır."

Şimdi de bir başka uzmanın dediklerine göz atalım:

"*SOLİTİN aslında gıdalarda hiç bulunmaması gereken tamamen kimyasal bir ajan
hatta basit olarak melaminimsi bir plastik,sütlere,yoğurt ve ayranlara ve
sütün girdiği her çeşit besine katılıyor çünkü bu molekül su ile inanılmaz
şekilde bağlanarak kıvam arttırıyor,bu hem imalat projeleri açısından zaman
kazandırıyor,hem gıda doğallığını kaybettiğinden son kullanma tarihini
uzatıyor ve firmaların stoklu çalışmasını sağlıyor,hem maliyeti inanılmaz
düşürerek firmaların rekabet gücünü arttırıyor.*

*Çocuklarınıza beş kuruşa,yirmi kuruşa,elli kuruşa gofret,çikolata ve süt
ürünleri alabilmemiz,evlerimize çeşit çeşit peynir,yoğurt,hazır sütlü tatlı
vs girebilmesi hep bu yüzden.*

*SOLİTİN bir tricalcid bileşiği yani doğada en bol ve bedava
bulabileceğiniz türden,tebeşir gibi,alçı taşı gibi,oysa bu bileşik
böbreklerden atılırken renal tubuluslardaki glomerüllerde birikiyor ve
filtrasyonu yani böbreklerin kanı süzmesini engelliyor,ve sonuç böbrek
yetmezliğine kadar uzanan böbrek rahatsızlıkları serum üre ve kraetinin
düzeylerinde artış ve bunun getirdiği devamlı yorgunluk hali, hafıza ve
konsantrasyon bozuklukları ve hatta ciddi mental bozukluklar,Almanya
Solingen üniversitesi Pskyatri bölümünce 2009 da 21.Europe Pscyhatry
Society'e sunulan bildirgede Şizofreni ve SOLİTİN kullanımı arasında
ilişkiler olması muhtemel olduğu,Özellikle Paranoid Şizofreni vakalarında
kanda tricalciophospate bileşiklerinin normalden 16 kat yüksek olduğu
belirtilmesine rağmen bildirge nedense Kongrede sunum için kabul edilmedi.*

*Üretici firmalar SOLİTİN'i hiç bir şekilde ürün etiketlerinde
bildirmiyor,aldığımız ürünlerde SOLİTİN olup olmadığını yine de bir kaç
basit deney ile anlayabiliriz,eğer bu yönde bir şüphe oluşursa derhal
bulunduğunuz il Hıfsızsıhha Md.ile ilişkiye geçerek şüpheli gıdanın test
edilmesini talep ediniz,bu şekilde binlerce hatta yüzbinlerce insanın
sağlığını kurtarabilirsiniz,çevrenize baktığınızda ne kadar çok dializ
merkezi ve böbrek hastası olduğunu siz de görüyorsunuz bu artışın sebebi
bazı ahlaksız firmaların kar hırsında n başka bir şey değil.*

*Aldığınız sıvı ürünler (süt,ayran,çikolatalı süt vs) için şu yolu
izleyebilirsiniz bir metal'i (çatal,kaşık vs) el yakacak düzeyde ısıtın ve
test etmek istediğiniz sıvıya batırarak çalkalama hareketi yapın,metali
çıkardığınızda birbirinden ayrılmış öbekler halinde beyaz topaklar
görürseniz o üründe SOLİTİN var demektir.*

*Peynir vs türü ürünlerde ise üründen bir parça alarak sirkeli suya koyunuz
eğer sirkeli suyun üzerinde kalan beyazımsı bir tabaka görürseniz o üründe
SOLİTİN var demektir.*

*Çikolata,gofret türü ürünlerde ise ürünü elinizle basitçe kırın,eğer
kırığın her iki tarafında süt beyazı noktalar varsa o üründe de SOLİTİN
vardır.*"

Gördüğümüz gibi sorun sadece köylünün, çiftçinin sorunu değil; insanlığın sorunu.

Ne yazık ki sadece tarımda değil; hayvancılıkta da tehlike çanları çalıyor. Helal et diyenler geldikleri noktada hayvancılığımızı da öldürdüler. Bilmem nerelerden canlı angut hayvanlar getirttiler yandaşlarına. Et ucuzlamadığı gibi yiyebildiğimiz kadarıyla tadı, lezzeti de bize oldukça yabancı.

Oysa kendi kendine yetebilecek sayısız olanağımız var; yeter ki akıllı ellerde planlayalım; üretiğini tüketen bir toplum olalım yeniden.

Üreticinin hakkını verelim ki işsizler ordusunun bir parçası olmasınlar. Kentlerimiz köyleşmesin; köylerimiz boşalmasın...

Kurtlu da olsa doğal meyvelerimizden yiyelim, varsın solucanlı olsun, sağlıklı marullarımızı tüketelim... Çocuklarımız, torunlarımız ekolojik dengesi bozulmamış, güzel bir çevrede, güvenli besinler tüketerek sağlıklı yaşasın; ülkenin gelişmesine katkıda bulunsun.

Ben solucanlarımızı geri istiyorum...

10 yorum:

yerdenuzak dedi ki...

Teşekkürler paylaşım için, bende solucanımı geri istiyorum!

Sabahattin Gencal dedi ki...

Merhaba,
Damla’nın düzenlediği ankete daha çok katılımı sağlamak için katkıda bulunursanız memnun olurum.
İyi günler dileğiyle.

aysema dedi ki...

Sevgili yerdenuzak
Ben de teşekkür ediyorum katkın için.Bu arada hoşgeldin bloguma.

aysema dedi ki...

Sevgili Sabahattin Gencal,
Yorumunuzu okuyunca Damla'yı ziyaret ettim. İstemeye istemeye bir şiiri işaretledim. Oysa pek çok şiirini aynı ölçüde seviyorum Yahya Kemal'in. "Hepsi" seçeneği olsaydı onu işaretleyecektim. Hatırlattığın için teşekkür ederim.

oyumben dedi ki...

Sadece solucan yemek istiyorum. Çok doğal gıda. ehi.

sünter dedi ki...

Sevgili Aysemam,
gecenlerde izmirde yasayan bir kuzenim bir domates kesmis fotografini koymus facebooka icini bir görsen resmen filizlenmis yesil yaprakciklar vardi domates cekirdegi yerine sasirip kaldim fotografi görünce....
Tamda senin yazdiklarinin gözle görülür sekliydi.

Çınar dedi ki...

Ben de solucanlarımı geri istiyorum. Ve diğer börtü böceği. Bırak şehirde, köyde bile artık böcek yok neredeyse. Tarım ilaçlarıyla, daha çok ürün elde etmek adına yok ettik tabiatı ve bizim kadar yaşam hakkı olan diğer canlıları. Bilemedik -yetkili ve etkililer- ya da bildik te işimize gelmedi onları yok etmek demenin bindiğimiz dalı kesmek anlamına geldiğini. Doğanın dengesini bozduk. Şimdi sıra doğada, o da bizim dengemizi bozuyor artık. Başta kanser olmak üzere birçok hastalıkta patlama yaşanıyor. Tıpkı içini boşalttığımız samana çevirdiğimiz sebze meyvelerimiz gibi içimiz boşaldı. Kof ve sağlıksız oldu insanlar da.

Yönetenlerin aklı başına gelmezse yakında dünya yaşanılmaz bir yer olacak.

aysema dedi ki...

Sevgili Oyumben,
Solucanı bilmem ama, solucan gübresi çok yararlıymış bitkiler için. Okuduğum kaynakların birinde şöyle bir çalışma yapılmış. Bir havuza toprak doldurulmuş, içine de solucanlar konmuş. Sürekli ıslatılarak uygun ortam sağlanmış. Üretilen solucan ordusunun gübresinden yararlanıyormuş. Gerçekten çok işe yarıyormuş.
Teşekkürler yorum için.

aysema dedi ki...

Sevgili Sünter,
Hoşgeldin, özlemiştik seni.
Yediğimiz meyve ve sebzelerin görüntüsü de tadı da değişti. Eskiden dolapta bir hafta dayanırdı sebzeler, şimdi iki günde bozuluyor.
Organik diye satılanlar hem pahalı hem de acaba dedirtiyor.
İnsan sağlığıyla bu kadar oynanır mı ki? Yurt dışına gönderdiğimiz pek çok ürün geri gönderiliyor. Bize yediriyorlar. Acil önlem almak gerek.
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Çınar,
Senin de işaret ettiğin gibi doğa ondan aldıklarımızın bedelini ağır ödetiyor. Aklımızı başımıza toplama zamanı geldi de geçiyor.
Sevgilerimle...