7 Ocak 2012 Cumartesi

DARWİN ÖDÜLLERİ

Darwin Ödülleri, bir ABD üniversitesinin öğrencileri tarafından veriliyormuş. Her yıl, basını sürekli tarayan öğrenciler, en ilginç olayları ödüllendiriyorlarmış. Ödülün Darwin adıyla anılması onun "evrim kuramı"na gönderme amacını taşıyormuş. 2007 yılında verilen ödüllerden biri çok anlamlı geldi bana, paylaşmak istedim:

"Zimbabve'de bir otobüs şoföründen, 20 kadar akıl hastasını öteki kasabadaki akıl hastanesine götürmesi istenir. Şoför müşterilerini alır ve yola çıkar. Yarı yolda bara gidip bir iki kadeh içki içer. Daha sonra otobüse geri döndüğünde tüm hastaların kaçıp gitmiş olduğunu görür.
Dehşete kapılan şoför, suçunun ortaya çıkmasını engellemek için yakındaki otobüs durağına gider ve bekleşen yolculara isterlerse bedavaya taşıyacağını söyler. Sonra onları götürüp akıl hastanesine teslim eder ve 'Dikkatli olun, bunlar ipsiz sapsız şeyler söyler, biz akıllıyız derler, ciddiye almayın!' deyip kaçar. Olayın içyüzü üç gün sonra anlaşılabilir.

Bu olay nedense bana çok tanıdık geldi. Ya size...?6 yorum:

zihni dedi ki...

"özle mahkeme+hükümet">>ergenekulli
kaçanlar ise deniz feneri+inşaat sektörünün deprem failleri....
uzar gider

MEHMET dedi ki...

Artık daha fazla ödül, oldu-bitti istemiyor bu gönül ama gel gör ki dışarıdaki akıllılara! anlat bunu...

Elif'in Terazisi dedi ki...

Acaip şekilde tanıdık geldi.

zihni dedi ki...

üstteki yorumumda,

"özle mahkeme"

"özel" mahkeme olaacaktı

♥GÖNÜL ÇELEN♥ dedi ki...

Bu tür şeylere başka ülkelerdede kafa çalışıyormuş desene:((
Sevgiler...

derbay dedi ki...

Çalınan minarelere kılıf bulmak konusunda yaratıcılık gösteren o kadar çok bıyıklı var ki? Hangi kılıfı ansak, hangi çalınan minarenin izini sürsek?