19 Mart 2012 Pazartesi

GEZGİN GÖZÜYLE AFRİKA

"Gezgin Gözüyle Afrika" kitabı elime ulaştığında Alanya'dan döneli iki gün olmuştu. Evime kavuşmanın sarhoşluğu içinde gezi yorgunuydum. Bir hafta sonra da Ela Yağmur çıkageldi anne ve babasıyla. Dolayısıyla kitabı okumam biraz gecikti.

Onunla birlikte geçirdiğim her saniye beni benden alıp mutluluk diyarlarına sürüklüyor. Bambaşka ben oluyorum. Birlikte gitmediğimiz yer, dolaşmadığımız ülke kalmıyor, masaldan masala, düş ülkesinden harikalar diyarına koşturup duruyoruz birlikte...
Oyuncaklarla, kitaplar yolumuzu belirliyor. Tanımadığı hayvan yok gibi, pek çok hayvanı onun sayesinde, onun kitapları aracılığıyla tanıdım.

Masamdaki "Gezgin Gözüyle Afrika" kitabının kapağındaki zürefa ilgisini hemen çekti ve koştu oyuncaklarını getirdi. Kitabı oyuncaklarımızın arasında fotoğrafladık böylece, bence iyi oldu. İkisi de bizi bulunduğumuz ortamdan alıp büyülü dünyalara götüren iki önemli araç değil mi?

37 gezi tutkunu yazarın Afrika'nın 42 ülkesine ait izlenimleri, birbirinden ilginç anıları, Afrika'da 60'ı aşkın kentin gezilecek, görülecek yerleri anlatılıyor "Gezgin Gözüyle Afrika" kitabında.

Yazarlarından biri "Ne Mutlu Türküm Diyene" adlı blogundan bizlere seslenen Mehmet Bilgehan Merki dostumuz. Ödül olarak gönderdiği kitabı alınca çocuklar gibi sevinmiştim. Okuduktan sonra ise zenginleştiğimi hissettim. Hayaller kurmaya başladım. Amerika seyahati dışında yurt dışına çıkmayan ben, acaba diyorum bir gün Afrika'ya da gidebilir miyim? Kim bilir bir gün, belki... Ama gidemesem de bu kitap sayesinde gitmiş gibi oldum.


Sevgili Mehmet Bilgehan Merki ve emeği geçen değerli yazarlara teşekkür ediyorum. Gezmek, görmek önemli; ama her zaman olanaklı değil. İşte böyle zamanlarda yardımımıza kitaplar yetişiyor. Kitabı herkese öneriyorum.

Gidemediğimiz uzak diyarları, gidenlerin gözünden görmenin keyfini, oturduğumuz koltukta yaşamak da çok güzel...

14 yorum:

laleninbahcesi dedi ki...

Biz de Can'ın gözünden yeniden keşfediyoruz dünyayı.Bana yaşattığı her duygu için kulağına teşekkür ederim diye fısıldıyorum.
Afrika hep ilgimi çekmişti.

sevgimle Dilekcim.

Arzu Sarıyer dedi ki...

Bir dostu kaleminden yazılanları okumanın,fotoğrafları seyretmenin tadı bir başkadır sevgili Dilek.Sevgiler

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Sevgili Aysema,
Beni çok mutlu ettiniz. Beğenmenize sevindim. Saygılar, Sevgiler.

E S M İ R dedi ki...

Dilek Öğretmenim,

Çocukların dünyasından ve onların penceresinden 'masal tadında' hayata bakarken ve bir yandan onlara bir şeyler öğretirken aynı zamanda onlar da bizlere ne çok şeyler öğretiyorlar öyle değil mi!..tahmin edebiliyorum "Gezgin Gözü ile Afrika" kitabının kapak resmini görür görmez kimbilir nasıl heyecanlanmış ve ilgilerini çekmiştir...Şimdi hayallerini süsleyen dünyaları var ve sonra o hayallerinin peşlerine takılıp gerçek dünyayı keşfetme arzusu içinde yollara koyulacaklar..kimbilir!.. onlar için bu sihirli dünyada, oynadıkları oyuncaklar, dinledikleri masallar, izledikleri filmler ve okudukları kitaplar ne kadar önemli birer rehber!..

Bu güzel çalışmalarından dolayı, Mehmet Bilgehan Merki'ye, diğer gezgin yazarlara ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum...

Sevgiler...

MAVİANNE dedi ki...

keyifli okumalar olsun
afrika her zaman ilgi çekici olmuştur

RuYaYLa dedi ki...

Okunacaklar listesine ekledim bile öğretmenim

Sevgiler :)

zihni dedi ki...

Afrika belgeseli olarak, belki film de bulunup izlenebilir ama, bence de kitabın veceği hayalgücü geliştirme özgürlüğünü ve zevkini veremeyeceğini düşünüyorum.
Bu kitaba ben de kışkırtıldım, listeye ekledim: Teşekkürler.

aysema dedi ki...

Sevgili Lale,
İyi ki çocuklar var değil mi? Onlarla oynarken hem unuttuklarımızı anımsıyoruz hem de yeni bilgiler öğreniyoruz. Çocuk kitapları özellikle hayvanlar konusundada çok zengin bilgiler içeriyor.
Afrika ilginç, görülesi bir ülke.
Can'ı öpüyorum, şimdi okullu oldu değil mi?

aysema dedi ki...

Sevgili Arzu,
Dostluk gibisi var mı? Yaşamı güzelleştiren dostlarımız ve onlardan aldığımız böyle güzel armağan kitaplar.
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Esmir,
Çocuklarımızı kitaplarla beslemek zorundayız. Kitabın büyülü dünyasında gezerken ne çok şey öğreniyorlar, kişilikleri gelişiyor, iyi insan olma yolunda adım adım ilerliyorlar. Keşke tüm çocuklar bu olanakları bulabilse. O zaman kötü insanların sayısı azalırdı, dünyamız daha yaşanası olurdu.
Dostumuz Sayın Merki'nin gönderdiği "Gezgin Gözüyle Afrika" için yazdığın tanıtım yazını çok beğendim. Yüreğine sağlık.
Teşekkür ediyorum ben de emeği geçen herkese...

aysema dedi ki...

Sevgili Mehmet Bilgehan Merki,
Asıl ben çok teşekkür ederim. Kitabı okurken sizinle birlikte "Eljem Müzesi"ni gezdim, sizin gibi muhteşem eserleri görünce dilim tutuldu.
Ilık bir Akdeniz sabahında yazarıyla birlikte Atlas Okyanusu kıyısındaki Casablanca'da dolaştım.
Fas,Tunus,Kenya, Tanzanya,Zanzibar, Madagaskar,Güney Afrika, Uganda,Senegal, Sudan, Zambiya ve nice ulaşılamaz dediğim yerleri gördüm tanıdım...
37 YAZARA ve ÖZELLİKLE SİZE çok çok teşekkür ederim. Böyle bir yolculuğa beni de dahil ettiğiniz için...

aysema dedi ki...

Sevgili Mavianne,
Afrika görülmeğe değer bir ülke gerçekten.
Bu arada radyodaki söyleşi programını beğenerek dinledim.Bir kez de buradan kutluyorum seni. Selamını aldım. Teşekkür ederim.
Bloglar daha çok ilgi çekmeye başladı değil mi? O zaman yazmaya devam.

aysema dedi ki...

Sevgili Rüyayla,
Yorumun beni çok sevindirdi. Blog yazmayı bıraktığın için üzülmüştüm. Hoş geldin... Son yazılarını okudum bile...

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,
Haklısınız, filimler belgeseller de önemli, ama kitabın yerini tutmuyor. Gezgin Gözüyle Afrika kitabında blog dostumuz Sayın Mehmet Bilgehan Merki'nin de paylaşımı var. 37 gezginin gözlemleriyle baş başa bir yolculuk benim için ilginçti. Umarım beğenirsiniz.
Tüm değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu konuda zararın neresinden dönülürse... diyerek yorum yanıtlarıma başladım. Geriye dönüş yapamayacağımı anladım.
Sevgi ve saygılarımla...