5 Ocak 2018 Cuma

MANKURTLAŞTIRMA (ULUSAL KİMLİĞİNİ ve KİŞİLİĞİNİ UNUTTURMA)Mankurtlaştırma efsanesine göre , Juan- Juanlar, bozkırı işgalleri sırasında korkunç işkenceler yaparlarmış. Bu işkencelerden biri
" deri geçirme işkencesi " ymiş. Buna göre , önce esirin başı kazınır, saçları tek tek kökünden çıkarılırmış. Yeni kesilen bir devenin derisi esirin kanlar içerisindeki başına sarılırmış. Bu işkenceye uğrayan kişi, ya acılar içinde ölür veya hafızasını tamamen kaybederek geçmişini hatırlamayan bir mankurt , yani geçmişini bilmeyen bir köle olurmuş.

"Gün Uzar Yüzyıl Olur" adlı eserinde Cengiz Aymatov, mankurtlaştırılan Jaloman'ın ve annesi Nayman Ana'nın trajik durumunu  oldukça etkileyici bir şekilde anlatmış. Bence okumaya değer bir eser. Okumayanlara önerilir.

2 yorum:

bücürükveben dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
bücürükveben dedi ki...

Sevgili Dilek, önceki yorumumu sildim, yorum sayılmazdı çünkü, uğrayacağımı söylemiştim...işlerim bitti, ancak gelebildim.

Aytmatov'un o kitabını ben de okumuştum, o işkence yöntemi dehşet korkunç bir şey, insan denen canlı türü kadar korkunç başka bir canlı olmadığının da ispatı:(

Korkuyorum arkadaşım hakikaten çok acayip bir hale dönüştü toplum:( Allah sonumuzu hayretsin diyorum. Eline sağlık. Sevgiler:)