17 Nisan 2008 Perşembe

UYUZ OLMAK

Bugün derse başladım. Baktım bazı çocuklar kıpır kıpır... Yerinde duramıyorlar. Hatır hatır kaşınıyor kimisi...

Ne oluyor demeden biri müjde verir gibi "uyuz olmuşlar öğretmenim !" diyiverdi. Şaka mı derken şaka olmadığı anlaşıldı kısa sürede. Aynı okuldan gelen beş öğrenci engellenemez bir şekilde kaşınıyor. Diğerleri de psikolojik olarak kaşınmaya hazır durumda. Gülmeler, kızmalar, dalga geçmeler , öğretmeniiimm sesleri... Güçlükle sakinleştirdim, önceki konuyla ilgili bir test verdim. Onu çabucak bitirip yeni konuya geçmek istiyorum... Bu arada yapamadıkları soruları tek tek yanlarına gidip açıklıyorum. Test de ders de bitti... Kaşıntı bitmedi!..

İkinci derse girdiğimde kaşıntı artarak sürüyordu. Yanıma gelme, yanımdan git, tartışmaları da. "Kaşınanlar kitaplarını toplasın, izinlisiniz, doğru eve... " dedim, dedim ama, kaşınanlar gitmek istemiyor. " O kadar da çok kaşınmıyor. " dedi biri. Diğeri " Ben teneffüste yıkadım, artık kaşınmıyor ." Bir başkası da " Yeni konuyu anlatacaksınız ama ! " diyiverdi. Yeni konuyu haftaya bırakıyorum, şimdi tekrar yapacağız dedim , yine de gitmek için nazlandılar. Çok garip değil mi bu ?
Güç bela o beş kişiyi eve yolladım. Biz de kalanlarla tekrar yaptık.

Eve gelince ilk işim, "uyuz" hakkındaki bilgilerimi tazelemek için, bilgi toplamak oldu.

Efendim uyuz , halk arasında "gale" veya "gidişik" adıyla da biliniyormuş. Sarcoptes Scabiei Von Hominis adlı bir böcek tarafından insanlarda oluşuyormuş. Böcek derinin üst katmanlarında tüneller açarak ilerleyip kaşınmaya neden oluyormuş. En çok gece kaşıntı yapıyormuş.

Bulaşıcı bir hastalık, yakın temasla ilgili olduğu için tüm aile bireylerinin de tedaviye alınması gerekiyormuş. Pislikle bir ilgisi de yokmuş. Çamaşırların kaynatılması da tedavi sırasında gerekli.

Ben bulaşma yollarına baktım. İnanır mısınız dans etme, tokalaşma da bulaşma yollarının içinde var. Her şey var da "soru çözmenin " bu yollardan biri olduğuna ya da olmadığına dair bir bilgiye ulaşamadım. Bilen varsa söylesin.

Sinir oldum ya ! Başka bir şekilde söylemek isteyenler " Uyuz oldum " deyimini de kullanabilirler... Siz hiç uyuz oldunuz mu ?

Amat dikkat ! Bu yazı da bulaşıcı olabilir. Okumayın isterseniz.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

BAŞLIĞA BAKINCA KAŞINMAYA BAŞLADIM

Hocam sizin öğrencileriniz gerçek anlamda uyuz olmuşlar ama sizi ve derslerini sevdikleri için okulu terk etmek istememişler. Onlar daha minik, onların henüz yaşama dair doğru dürüst bilgileri yok, Ama asıl haylata atılınca nasıl uyuz olacaklarını bilseler şimdi bu uyuzluklarının tanıdı çıkartırlar.
Sabah kapıdan çıkmakla başlıyor uyuzluklar,ya bozuk yol sizi tökezletiyor, ya kırık merdiven. Hele o luzumsuz korna sesleri... Elinize gazeteyi almaya görün işte tam uyuzlukluk sarası tutuyor insanı. Dikiş tutmayan ekonomi, berbat giden siyaset,Avrupaya (ABD ye) göbekten bağlılık. Daha sayayım mı . Bunlar UYUZ olmak için yeterli sebeb değilmi ?

A.ÖZTÜRK

aysema dedi ki...

Sayın Öztürk,
Kaşınmanıza gerek kalmadı. Çocuklar uyuz değilmiş. Polenlerden allerjik bir durummuş.
Diğer anlamda yazdığınız konulara uyuz olmamak mümkün mü ?
Yorumunuz için teşekkürler...

aysema dedi ki...

Ey yazdığım şiirlere
İlham veren insanlar!
Benim işim sizinle
Bu benim yazdıklarım
Kendi halim mi sade
yAŞADIĞIM ÇEVREDEN
BİR SES KALSIN İSTEDİM
Şu koskoca dünyada.

(Behçet Necatigil)