14 Haziran 2008 Cumartesi

GÜN UZAR YÜZYIL OLUR

Cengiz Aymatov'un " Gün Uzar Yüzyıl Olur " romanını yeniden okuyorum...

10 Haziran'da yitirdiğimiz Kırgızistanlı yazar Cengiz Aymatov bu eserinde , ülkesinin Ruslar tarafından işgali sırasında uygulanan baskı politikasını anlatıyor. Ulusal kimliğini ve kişiliğini unutturma (Mankurtlaştırma) eleştirilmektedir.

Mankurtlaştırma efsanesine göre , Juan- Juanlar, bozkırı işgalleri sırasında korkunç işkenceler yaparlarmış. Bu işgencelerden biri
" deri geçirme işkencesi " ymiş. Buna göre , önce esirin başı kazınır, saçları tek tek kökünden çıkarılırmış. Yeni kesilen bir devenin derisi esirin kanlar içerisindeki başına sarılırmış. Bu işkenceye uğrayan kişi, ya acılar içinde ölür veya hafızasını tamamen kaybederek geçmişini hatırlamayan bir mankurt , yani geçmişini bilmeyen bir köle olurmuş.

Eserde mankurtlaştırılan Jaloman'ın ve annesi Nayman Ana'nın trajik durumu oldukça etkileyici. Bence okumaya değer bir eser. Okumayanlara önerilir.

Diğer eserleri : Beyaz Gemi, Toprak Ana, İlk Öğretmenim, Cemile, Dişi Kurdun Rüyaları, Selvi Boylum, Oğulla Görüşme, Gülsarı, Askerin Oğlu, Fujiyama (oyun) , Gazeteci Dyuydo (öykü), Devegöz(öykü), Dağ tepe ve Bozkır Hikayeleri...

Dağlar ve Bozkırlardan Masallar adlı kitabıyla 1963'te Lenin Ödülü'nü, 1968'de SSCB Devlet Ödülü'nü almıştır. Kırgız Edebiyatından Rusçaya çeviriler de yapmıştır ünlü yazar Aymatov.
Anısı önünde saygılarımla...

0 yorum: