17 Mart 2009 Salı

KUTLU OLSUN


Öğretmenlerden şikayet etmeyen mi var? Hele de o öğretmen bizim çocuğumuzun öğretmeniyse!

Oysa öğretmen sizin bizim gibi insan! Hani eskiden "Öğretmen bir mumdur; kendisi erir, ama etrafını aydınlatır..." denirdi ya o devri sona erdi.

Mum gibi eriyip ışık yayan öğretmenler yok artık. Eridi onlar, yok oldu. Yandı bitti kül oldu!..

Köy Enstitüleri kapatıldı. Sustuk!
Öğretmen okulları kapatıldı. Sustuk!
Eğitim Enstitüleri kapatıldı. Sustuk!

Artık öğretmen yetiştiren okulların diğerlerinden bir farkı kalmadı. Onlar da herkes gibi bir meslek sahibi olmak, işsiz kalmamak, çok çok para kazanmak isteğiyle yetiştiriliyor.

Herkes ektiğini biçiyor sonunda... Şimdi herkes gibi yetiştirilen 20-25 yaşındaki genç insandan mum gibi eriyen öğretmen olmasını beklemenin aymazlığını yaşıyoruz...

En yakınımızda, ulaşabileceğimiz kim var? Öğretmen! Eh o zaman vurun abalıya! O yine de elinden geleni yapmak için çırpınan genç insana! Asıl sorumluları yargılamak tehlikeli ve yasak!

Siz kolay olanı seçin! Ve rahatlayın...

16 Mart Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümüydü, herkese kutlu olsun!
Keşke kapatılmasaydı değil mi?

8 yorum:

nazpek dedi ki...

keşke ....
Daha ne denilebilirki

beenmaya dedi ki...

ne çok keşkeler ekleniyor son dönemlerde hayatımıza...

aysema dedi ki...

Sevgili Nazpek,
Teşekkürler... Öğretmen okullarının kapatılması gerçekten çok kötü oldu.Bir ara veterinerler,jeoloji müh. ziraat müh. sınıf öğretmeni yapıldı. Alanlarında iyi olabilirler ama iyi sınıf öğretmeni olamaz bu kişiler. Öğretmenlik sevgi mesleği. Hem çocukları hem de işini seveceksin. Zoraki öğretmen olandan başarı beklenemez. Zaten sorun da burada saklı sanıyorum. Başarılı olmasını bekleyen mi var?

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Beenmaya,

Haklısın keşke diye diye bir adım ilerlemiyoruz. Ders aldığımız da yok.Sadece bizim hoşlanmadığımız bir durum olunca tepki gösteriyoruz.

Öğretmen çok önemli, özellikle sınıf öğretmeni. Ve her aile okulla, öğretmenle bir şekilde tanışıyor. Öğretmen sonunda müfredat programını uyguluyor. Bu programları hazırlayanlara değil de öğretmene kızılıyor. Yanlışlık biraz da burada...

Teşekkürler, sevgiler...

laleninbahcesi.blogspot.com dedi ki...

Aysemacım köy enstitülerinden yetişen Fakir Baykurtlar, Ceyhun Atıf Kansular var. Bu yeterli bir sebep kapatılmaları için. Çünkü nered aydın yetişiyorsa ora hemen kapatılmalı ki, beyinler örümcek bağlasın , koyunların güdülmesi kolay olsun.

Avrupada en çok para kazanan kesim öğretmenler ve hakimlermi. Biz de ise tam tersi.

Söylenecek ne çok söz var, söylenecek hiç bir şey yok. Sevgiler sana

aysema dedi ki...

Pek çok köy çocuğu Köy Enstitülerinden yetişip bu ülkenin yüz akı olmuş aydınlarımızdı. Yokluk yoksulluk içinde göçüp gittiler. Bir de zamane zenginlerine bakalım, nereden nereye gelmişler...

Talip Apaydın Köy Enstütülü Yıllar adlı kitabında o yılları öyle güzel anlatıyor ki...

Ekonomik yönden güçlü olacak ki öğretmen, doktor,hakim gelişmeleri, yayınları takip ederek kendini geliştirsin...

Her şeyin başı eğitim sistemini ,art niyetsiz, yeniden gözden geçirip düzenlemek ve planlı kalkınma çalışmalarına başlamak.

Sevgiler...

Tabiat Ana dedi ki...

sevgili aysema,
eşimin iki dedeside (biri rahmetli oldu) köy enstitüsü mezunu yıllarca her yerde görev yapmış iki eski ilkokul öğretmenidir.Vefat eden dedemde 80 yaş üzerindeydi yaşayan dedemde 85 yaşında ve inanılmaz şekilde donanımlılar.Yani matematikten botaniğe hayvancılıktan hemşireliğe kadar fikir sahibi oldukları (ve elbette genç iken de pratikte yaptıkları) çok şey var.Böylesi donanımlı bilgili becerikli öğretmenler yetiştirme sistemi kurulmuş iken ve böyle öğretmenler ülkenin her bir köşesinde hizmet etmeye devam ederken bu okulları kapatmak ülkeyi karanlığa eğitimsizliğe muhtaçlığa düşürmekten başka ne amaçla yapılır hiç anlayamadım.
sevgilerimle.

aysema dedi ki...

Sevgili Tabiat Ana,

Tam da senin söylediğin nedenlerden kapatıldı. Onun yerine İmam Hatip Liseleri çığ gibi çoğaltıldı.

Bir köye en az beş öğretmen, bir imam gerekiyorken birini kapatıp diğerini çoğaltmak başka nasıl açıklanır ki...

Köy Enstitülerinden yetişenler her konuda uygulayarak öğrenen, köylüyü de eğiten öğretmenlerdi. Onlar yok artık. Onların yerine, imam öğretmen, imam doktor, imam bakan... lar geldi...