22 Mayıs 2009 Cuma

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ ÇALIŞMAYA BAŞLADIDaha yeni Milli Eğitim Bakanı olan Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Eski Bakanı Nimet Çubukçu göreve hızlı başladı.

Gelir gelmez en önemli eğitim sorunumuza parmak basmış! "Kaldırılmalı!" demiş.

Neyi mi? Her sabah okullarımızda yapılan ANDIMIZ'ı sakıncalı bulmuş, kaldırılması gerektiğini buyurmuş... Andımızda ne var?


32 yorum:

Kara Kalem dedi ki...

Yarası var zatı muhteremlerin. Yarası. Kaşımak gerek arkadaşım.

aysema dedi ki...

"Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim."

Bu olmasın Sevgili Kara Kalem?

Adsız dedi ki...

"Yükselmek, ileri gitmek" de rahatsız etmiş olabilir...

Sanem.

aysema dedi ki...

"Yurdumu, ulusumu özümden çok sevmektir." rahatsız etmez herhalde değil mi Sanem?

Teşekkürler katkın için...

GünCeraN dedi ki...

İçinde "Atatürk" dahil 4 defa Türk kelimesi geçiyor bir defa.. Olur mu? Senin "Türküm, doğruyum" deme hakkın varsa onun da "Honolululuyum, birazcık da huysuzum" deme hakkı var.

Törenlerde öyle sap gibi durmaya ne gerek var? Andımız'dan bıktı çocuklar. İstiklal Marşı'nı da adam 100 yıl önce savaş sırasında yazmış, günümüze uygun değil.. O da kalksın.

Onu bırak da "Milletimi özümden çok sevmek" de nedir ya? Burasını anlamadım. "Milleti sevmek?"... Hmmm...

aysema dedi ki...

Sırada "Gençliğe Hitabe" mi var? O da sakıncalı olabilir mi Günceran?

"Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet hatta... " diye birşeyler de var içinde...

Sevgiler...

Fasulye dedi ki...

Merhaba

Tamda bu sorunun cevaını yazmıştım kendi bloguma.. Bu konuyu dile getirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgiler
Fasulye

PaNDoRa dedi ki...

Söyleyecek tek kelime bulamıyorum... Zihniyetlerinin nasıl olduğu ve yapmak istedikleri o kadar ortada ki. Bunun üzerine bir şey söylemeye gerek yok..

beenmaya dedi ki...

eğitimdeki en büyük sorun andımız tabi öyle değil mi...

zihni dedi ki...

Sayın Aysema Hocam ve saygıdeğer konuklarına bu kez muhalefet etmenin üzüntüsünü yaşayacağım:)

Günceran'ın kinayelediği gibi, savaş koşullarında yazılmış, özellikle ikinci dünya savaşında ırkçılığın avrupada galeyana getirilmiş olduğu dönemin ruh haliyle yazılmış olması, vatandaşları bu zor koşullara motive etmenin bazı duygusal yöntemlerini haklı olarak değerlendirimiştir.
Barış dönemlerinde ise koşullar ve ilişkiler dingin hale geldiğinden, özellikle bir halk olarak içinde etnik gurupların da bulunduğu bir toplum için, sakıncalı sözcüklerin bulunduğunu görmemiz gerekiyor.

Burada sivri duran tek söz "türk" kelimesi bana göre,(türk kökenli biri olarak yazıyorum) "insan" kelimesiyle yer değiştirildiğinde, sorun tamamen ortadan kalkar diye düşünmekteyim.
Konu ulusal bile olsa, "ayetler" gibi statik algılanmamalı.

Dolunay dedi ki...

hersey bıttı ,her sorun çözuldu ,bu kaldı dıcem...ama bu sorun degılkı...bu konuya bende degındım bılıyosundur...sınırden delı olmustum evden....utanıyorum bu ınsanlardan...bu rası türkiye yahu...tabıkı turk kelımesı gecıcek ....bu kadarcıkta kendımızı savunalım.atamızından yadıgar bu ant bıze..hersey satılırken yurdumda...bu kadarcıkta mıllıyetcı olalım ve andımıza sahıp cıkalım....karsıt goruslere asla katılmıyorum...bu gun and yarın baska bısey...aklnıza basınıza toplayın bence...turgut özakmanın cılgın turklerını bılıyosunuz.kıtabının sonunda kı su söz o kadar manalıkı : EY TÜRK UYAN... bılmem anlatabılıyormuyum...sevgılerımle...

Prima Rima dedi ki...

Öğretmenim aklımı oynatacağım !!!zaten bunların amacı da bu sanırım topdan hepımızın oynatmasını istiyorlar
açdığın yolda gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğime and içerim 'i sakıncalı bulmus olabılırler neden dersenız hiç durmadan yürümek hayal oldu durduran onca insan varken:(

kamikaze dedi ki...

Aysema öğretmenim bu konuyu dile geitirdiğiniz için saolun.ben de şok oldum duyunca,amaaa hayata geçiremezler,sadce düşüncede kalır diye umuyorum.Eğitimimiz kimlerin eline kaldı!!!!

aysema dedi ki...

Sevgili Fasulye,

Yazını okudum, çok beğendim. Ben de teşekkür ederim.

aysema dedi ki...

Sevgili Pandora,

Hiç masum değiller... Adım adım dışardan istenenler uygulanmak isteniyor gibi görünüyor...

aysema dedi ki...

Sevgili Beenmaya,

Eğitimin sorunlarını çözmek değil dertleri. Gerçekten eğitilmiş insanları kandırmak olanaksız.

Her şeyi kullanıyorlar. Tartışılır hale getiriyorlar. Güçsüzleştiriyorlar.

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,

"Herkes benim gibi düşünürse yanılmış olmaktan korkarım." diye beğendiğim bir söz var, söyleyeni şu anda anımsayamadım. Yine düşünceler tartışılarak gerçeğe ulaşılacağına inanıyorum. Bu nedenle üzülmeyin, üzülmeniz beni üzer...

Konuya dönersek, "Ne Mutlu Türküm diyene" sözündeki "Türk" sözcüğünü ben "Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşı" olarak algılıyorum. Yurttaşlık bağı olarak yani.

Yoksa kökene bakmıyorum. Yurdunu, ulusunu seven, bu uğurda çalışan, yurttaş olmasıyla onur duyan insan olarak alıyorum. Kökeni Türk olduğu halde ulusal çıkarları hiçe sayanlar, benim için değersizdir. Kürt kökenlilerin içinde ulusu için çalışanlar değerlidir.

Kürt yurttaşlarla sorunumuz yok, Kürtçülerle var. Türk vatandaşlarla sorunumuz yok, Türkçülerle var.Dindar yurttaşlarla yok, dincilerle var...

Barış zamanında söyledikleriniz düşünülebilir. Ancak bugün "barış" var, diyebilir miyiz? Binlerce insanımız öldürüldü, öldürülüyor. Çocuklar kullanılıyor. Kürtçüler kışkırtıcılık yapıyor.

Bölünmüş Türkiye Haritaları, dünyada elden ele dolaştırılıyor. Böyle bir ortamda doğru bulmuyorum.

Ayrıca diyelim ki kaldırdık. O boşluğu cemaatler çok daha tehlikeli antlarla doldurmayacak mı?

Kürt yurttaşlarımızın o yazıları dert ettiğini de sanmıyorum. Onların Türk yurttaşlar gibi çok daha büyük sorunları var. İşsizlik, yoksulluk, eğitimsizlik... Güney Doğuda, Doğu Anadaluda bir de can güvenliği sorunu var. Hem de iki yandan. Diyarbakır, Mardin,Elazığ,Erzincan,Malatya,Bingöl, Tunceli'yi gördüm, yaşadım. Ben de Doğu Anadolu'luyum. Ağır kış koşullarını biliyorum.

Uzattım,şimdilik keseyim.

Son olarak asıl sorunları örtmek için işin kolayına kaçılıyor. Art niyetli kişiler olayları kaşıyor.

Bu nedenlele "Andımızın" kaldırılmasına karşıyım Sevgili Zihni. Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Dolunay,

Yazını beğenerek okumuştum. Söylediklerine katılıyorum. Bugün bunu, yarın başkasını gündeme taşıyacaklar. Ya tutarsa diyerek... Kimlere ne sözler verildiğini de bilmiyoruz.

Bu kadar sorun çözümlenmeyi beklerken hep bir şeyleri yıkmak neden? Yıkmaktan, toplumun hassas konularını kaşımaktan ne zaman vazgeçecekler merak ediyorum.

aysema dedi ki...

Sevgili Prima Rima,

İnadına çıldırmadan, çılgınlık yapmadan doğru bulduklarımızı konuşmalıyız.

Umutsuzluğa kapılsak da ,zaman zaman,aklımızı kullanmalıyız. Aslında onlar çok daha fazla korkuyorlar sanırım. Hele bir de bunları deneyelim diyen halk desteğini yavaş yavaş yitiriyorlar. Paniklediler, bir şey de yapamıyorlar, toplumu huzursuz ederek yerlerini korumaya çalışıyorlar.

Teşekkürler...

aysema dedi ki...

Sevgili Kamikaze,

Deneme yapıyorlar anlaşılan. Ortaya bir şey atıyorlar, kırk akıllı çıkaramıyor.

Sevgiler...

Şükrü Yılmaz dedi ki...

ALLAH andımız Kadar ATATÜRK KADAR TÜRK MİLLETİ kadar O Nimet Çubukçu Milli eğitim Bakanı'nın başına Taş düşsün ve yerden yeksan yok olsun dilerim rabbimden....

Sukru Yilmaz
Antakya-HATAY
Http://sukruyilmaz.net

aysema dedi ki...

Daha önceki bakanlığında çok başarılı oldu ya (!) Aynı başarıları Milli Eğitimde de sergiliyecek anlaşılan Sayın Şükrü Yılmaz...

Yapamayacaklarını onlar da biliyorlar.

Dostlukla...

öykününannesi dedi ki...

ne mi var?
" Türküm doğruyum" var.
"ey büyük Atatürk!Açtığın yolda hiçç durmadan yürüyeceğim" var.
"Ne mutlu Türküm diyene" var. Daha ne olsun!
Ayrıca Türk topraklarında yaşayan her etnik grup Türk Vatandaşı olduğundan bu And'ın bütün TC vatandaşlarına hitab edip ayrım yapmadığı fikrindeyim. Ve hiçbirinin "Ülküm yükselmek ileri gitmektir"e karşı olduğunu sanmıyorum...
Ülkemizi ve Milletimizi bölmek isteyenleri rahatsız ediyodur sadece... Kınıyorum çok!

öykününannesi dedi ki...

ne mi var?
" Türküm doğruyum" var.
"ey büyük Atatürk!Açtığın yolda hiçç durmadan yürüyeceğim" var.
"Ne mutlu Türküm diyene" var. Daha ne olsun!
Ayrıca Türk topraklarında yaşayan her etnik grup Türk Vatandaşı olduğundan bu And'ın bütün TC vatandaşlarına hitab edip ayrım yapmadığı fikrindeyim. Ve hiçbirinin "Ülküm yükselmek ileri gitmektir"e karşı olduğunu sanmıyorum...
Ülkemizi ve Milletimizi bölmek isteyenleri rahatsız ediyodur sadece... Kınıyorum çok!

aysema dedi ki...

Sevgili Öykünün Annesi,

Her sözcüğünüze aynen katılıyorum. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Sevgiler...

uykusuz dedi ki...

Zihni bey, 1933 yılında ikinci dünya savaşı daha yoktu efendim. Bu andın faşizmle yakından uzaktan hiçbir alakası yoktur, lütfen bilelim de yazalım. Hangi ülke insanı yoktur ki vatanını, kendini yüceltmesin? Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Türktür, bu kadar basittir. Ananem ,annem Bulgar Türkü, eşim Başkurt isyan mı edeyim ben de? ne demek etnik ayırılık? Bu ülkenin meclisinin büyük yüzdesi kürt, şarkıcısı kürt,sanatçısı kürt, turizmcisi kürt, boyacısı kürt,askeri kürt, hangisi ayrıma uğramış şimdiye kadar? 36 Yaşındayım 10 yıl öncesine kadar bunların 1 tanesi yoktu. AKP ve onun yardakçıları 2. Cumhuriyetçilerin bıkmadan usanmadan ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu konulardır.
Bu ülke hiçbir zaman faşist milliyetçi olmamıştır, olsa idi Alpaslan Türkeş iktidardan hiç inmezdi. Bu ülke insanı tabiiki Milliyetçi olacaktır, bu en tabii hakkıdır.

zihni dedi ki...

Uykusuz Bey,
uyarınız için teşekkür ediyorum, evet, "birinci dünya savaşı" yazacakken, "ikinci dünya savaşı" yazmışım, özür diliyorum.
elbette 1933 ile 1939'u rakamsal olarak açıklayamayız:)
ancak, 1. Dünya savaş psikolojisinin yansımaları elbette ikinci dünya savaşı dönemine de ivmeleyerek taşınmıştır. Bu nedenle 1933’tarihinin kaygıları, birinci dünya savaşının sonucundaki Hitleri "hitler" yapan nedenlerin ürünleridir daha çok.
Bu anlamda ulusal birlik için yapılan bütün yatırımların bir anlamı vardır elbette. Sanıyor musunuz ki o dönemde Atatürk’ün söyledikleri bütün sloganların içeriği gerçeklere uygun? Motivasyon sloganıyla, geleceği planlayan ve işaret eden sloganların arasındaki farkı anlayabilmek işi heyecan işi değil, aydın olmanın gereklerinden biridir.

Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Türktür, bu kadar basittirDiyorsunuz.

Ve

Bu ülkenin meclisinin büyük yüzdesi kürt, şarkıcısı kürt,sanatçısı kürt, turizmcisi kürt, boyacısı kürt,askeri kürt,

Bunu da siz diyorsunuz. Birinci iddianızla ikinciyi yine siz yalanlıyorsunuz. Ve ekliyorsunuz,
hangisi ayrıma uğramış şimdiye kadar?
diyorsunuz.
“herkes türk” yani kürt yok anlamına geliyor.ama ardından Kürtlerin meslek sıralamasını yaparken, tuzağa düşüyorsunuz ve kürt olduğunu itiraf ediyorsunuz.

Görüldüğü gibi bilinçaltınız yanılmıyor da, gerçekler bilinç üstüne çıkarken "milliyetçilik heyecanı fırtınasına" tutularak aşınıyor ve başka şeye dönüşüyor.

Çok uzatmıyorum, “türk” kavramını izah etmek için “insan” kavramının yetersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? teşekkürler

Devamı gelebilir.

uykusuz dedi ki...

Zihni Bey,
malesef elmayla armudu aynı kefeye koyup benim çeliştiğimi söylemişsiniz. Hayır efendim, çelişmiyorum sizler bir türlü Türk kelimesini, milliyetçiliği, vatanseverliği, halkçılığı kavrayamadığınız için bu hataya düşmeniz normaldir.
Üyesi olduğumuz ulusun varlığını sürdürmesi ve ilerlemesi için diğer bireylerle birlikte çalışmaya ve bu çalışmanın bilincini sonraki kuşaklara aktarmaya Milliyetçilik denir. Esas ırk değil kültürdür.
Bunu cümleyi kavrayabilmek için ne alim ne de sizin deyiminizle Aydın olmaya gerek yoktur efendim.
"Hah , şimdi yakaladım seni köftehor" (tabirimi mazur görünüz) havasına bürünmüş , heyecanlı Milliyetçilikle bitirmişsiniz, siz hiç annamamışsınız ki Zihni bey.
Türk ne demek, kime Türk denir, siz önce biraz ders çalışıp öğrenin Zihni Bey, sonra siz kendi bilgi becerinizle beni tuzağa düşürmeye çalışın memnun olurum.

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,
Sevgili Uykusuz,

Benim için çok değerli yorumlarınız için ikinize de teşekkür ederim. Yağmur Bebek zamanımı doldurduğu için yanıtları geciktiriyorum, kusura bakmayın lütfen...

Sevgili Zihni, söyledikleriniz çok güzel. "İNSAN" sözcüğünü öne çıkarsak, ne kadar insan olduğumuzla övünsek, insanlığımızı yarıştırsak ne kadar güzel olurdu değil mi? Ancak ülkemizin koşullarında ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Şimdilik demek isterdim, ama bu tartışmaların kolay kolay biteceğine de inanmıyorum.

Bizi bize bıraksalar bir şekilde belki çözümleyebiliriz, ama bırakmıyorlar, bırakmayacaklar!

Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında Büyük Kürdistan'ın kurulmasının peşindeyse süper güçler burada durup iyi düşünmek gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve ulusumuzun bundan bir kazancı olacak mı? Olmayacağı kesin. Aksine bu bizi bölünmeye götürecektir ve Kürt-Türk hepimizi kolay lokma yapacaktır. Bölünmenin hiç kimseye bir yararı olmayacaktır.

Atatürk Milliyetçiliğinden yanayım. Bunun ırkçılık anlamında algılanmaması gerekir. Irkçılık yapanların yanlış yaptığına inanıyorum.

Evet Atatürk, o koşullarda yoksul, savaş yorgunu halkı motive etmek için bazı sözler de kullanmıştır. İşe yaradığını da söylemeliyim o dönem için.

"Türk övün, güven, çalış" sözünün bunlardan biri olduğuna inanıyorum. Sonradan sadece "övün" kısmını almışız, "kendine güven" ve "çalış" bölümünü işimize gelmediği için görmezlikten gelmişiz.

Birileri versin, birileri söylesin, birileri bizi bir yerlere taşısın, yaralarımızı kaşısın, kanatsın... Diye diye, yata yata bugünlere gelmişiz.

Sıradan yurttaşların derdi değil kökeninin ne olduğu... Biraz araştırsak, birkaç kuşak öteye gitsek hepimizin kökeninde Kürt de Türk de çıkabilir. Ermeni de çıkabilir. Bence bunun hiç önemi yok.

Önemli olan bu topraklarda birlikte yaşamak istiyor muyuz? Bu vatanı yüceltmek için çalışıyor muyuz? Kişisel çıkarlarımız için ulusal çıkarlarımızdan vazgaçiyor muyuz?

Ne mutlu Türk olana dememiş ki Atatürk. " Ne Mutlu Türküm Diyene" sözüyle yurttaşlık bilincini vurgulamış diye düşünüyorum.

Dostlukla...

Adsız dedi ki...

Günceran yavrum sen terörist misin? Ahhh senin gibi soyu sopu tükenesiceler olmasaydı biz gül gibi yaşardık.. Andımız kalksın hee.. Ne biliyosun çocukların bıktığını. Anket mi yaptın. Hee yapmışsındır ama kendi terörist yetiştirdiğin çocuklarına yapmışsındır. Sizin gibi soysuzlardan tek bir ricamız var.. Elinizi eteğimizden çekin.Memlekette dert tasa tartışılacak konu bitti de sıra andımıza mı geldi.Aç tarih kitaplarını oku ünlü yazarların sözlerini oku da Atatürk'ün bizlere miras bıraktığı bu yazılarla ilgili dünya ne övgüler konuşuyor cahil.(AsilTürk_Ezgi)

Adsız dedi ki...

Sayin Zihni Bey ..

Fikirlerinize saygi duymaktayim .. Yanliz bir kac konuya deginmek isterim. Ben Orta Asya'da ve Rusya topraklarinda bulunmus biri olarak size bir kac noktaya deginmek ve bir soru sormak isterim. Birinci sorum su “herkes türk” yani kürt yok anlamına geliyor" kimse bu ulkede kurt yoktur gibi soz sarfetmemekte. Diyorsunuz ki hak taniyalim .. Alfabeyi degistirelim sunu yapalim bunu yapalim. Bu fikirlerin cogu sosyalizmin temel bazlaridir. Bu fikirlerin dogus ulkesi Rusya'dir . Devami cindir. Bakiniz Rusya Federasyon'nun suandaki bayraginda hac vardir. Ama ay goremezsiniz hakaslar , tuyalar , tatarlar, ,kipcaklar, kalmaklar, baskurdlar, yakudlar , cecenler muslumandir. Alfabelerinde de keza Turkce sesler olan ö ,ü ,i ,c gibi sesler bulunmamaktadir. Rusya'da Amerika'da yenim toreni incil uzerine el basilarak yapilir. Simdi bir ornekte gene sosyalist devlet yapisina sahip cindedir. Orda da tam tersi asimilasyon eylemleri devam etmektedir. S.S.C.B 'de bulunan milletlerin cogu kendi dillerini bile kullanamamistir. Simdi geleyim soruya .. Hak diyorsunuz sorarim size .. Ben yeni universite mezunu biriyim 4 aydir is ariyorum ve hala bulamadim. Ama dagda cikip teroristlik yapan adam geri dondugunde ev is temiz sicil hakki kazaniyor. Ben ne yapayim ben de mi bu yolla hak isteyeyim? ..Ikinci sorum da sudur Suanda meclisimde kurtlerin(!) haklarini savundugunu iddaa eden bir parti var . Ve bu parti teroristlere sehit diyor. Bu ulkeyi savunup vatani icin sehit olan Kurt soydaslarinin kac kere yaninda gordunuz bu insanlari ? ... Demek ki bunlarin yaptigi savundugu kurtlerin hakki degil dupeduz boluculuk .. haksiz miyim ? Biz 700 sene 3 kitaya hukum surmus hicbir milleti asimile etmemisizdir.Bunun ornegi mevcuttur. Herkese hakki ve hukukuyla davranmisizdir.Bu yuzden bu dunyada en son fasistlikle suclanacak millet Turklerdir! baska da sozum yok...

sscapan dedi ki...

bu andı zaten değiştirdiler bir kere şimdi de kökten yok edecekler yazık ki bizim gibi Cumhuriyet çocukları sadece olanları izlemekle yetiniyoruz. bir türlü beraberlik ve birlik içinde davranamıyoruz ulusal çıkarlarımızı değil kendi çıkarlarımızı gözetiyoruz.

Uyanın efendiler hanımefendiler atamız bu durumu 80 yıl önce anlattı zaten bize sadece hatırlayalım.

İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!