18 Mart 2010 Perşembe

ÜRETEN SUSARSA TÜRKİYE SUSAR


"Şekerbank" ın reklamını izlediniz mi? Ben izledim ve çok beğendim.

Çalışan, üreten insanlarımız iş başında gösteriliyor. "Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz." dercesine sessiz, ama vakur, etkileyici... Kutluyorum reklamcılarını.

Ve reklamın sonunda tek bir cümle geliyor ekranlara: Üreten susarsa Türkiye susar. Üreticinin yanındayız..."

Bugün TBMM'de Biyogüvenlik, Biyoteknik kanun tasarısı görüşülüyordu. Oldukça önemli bir kanun, biraz izledim; anlamaya çalıştım. GDO' lu yiyecekler geldi aklıma, denetimlerdeki savruklukları düşündüm.
En fazla da meclisteki milletvekillerinden çok azının böyle önemli bir kanun görüşülürken mecliste oluşuna takıldım. Beş yüz elli milletvekilinden ellisi bile yoktu salonda.

"Üreten susarsa Türkiye susar!" Giderek daha çok suskunlaşıyoruz galiba...

16 yorum:

sufi dedi ki...

Ah be Aysema'm;
Çok önemli işleri vardır, belki
yurt dışı çalışmalarından nefes alamıyorlar, vize kaldırma girişimlerinde bulunuyorlardır. Haksızlık yapmamak gerek durup dinlenmeden 3-5 milyoncuk için çalışan bu insancıklara.GDO mu????Bize birşey olmaaaz canım! Sevgilerimle.

Mavi Balon dedi ki...

Acaba diyoruz bizde Şekerbankın reklamı ne zaman çıksa, bOşbakanımız izliyor mu?

aysema dedi ki...

Sevgili Sufi'm,

Bize bir şey olmaz diye diye hastaneleri dolduruyoruz.

Yurt dışına gidip gelmeden önce ilişkilerimiz daha mı iyiydi neydi? Vizelerin kalktığı ülkelere bakar mısınız? Kaç kişi oralara gidecek ki? Belki oralardaki okullara gidenlere kolaylık sağlamak içindir, diye düşünüyorum. Çok fesat mıyım ben?

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Mavi Balon,

Nasrettin Hoca'ya: "Karın çok geziyor." demişler. Hoca yalanlamış: "Çok gezse bize de uğrardı!" demiş.

Bu da öyle galiba. Ülkeye arada bir "höt" diyip geziyor. Görmemiştir, görse de umursayacağını sanmıyorum.

Sevgilerimle...

nazpek dedi ki...

sessizliğin çığlğı

nazpek dedi ki...

sessizliğin çığlğı

nazpek dedi ki...

sessizliğin çığlğı

özlem dedi ki...

Dilek'ciğim, çok haklısın o reklamda verilen mesaj çok çok önemli .
Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Naz Pek,

Evet, aynen öyle, sessizliğin çığlığı bu.

Üreticilerimiz teker teker susturuluyor. Tarım ülkesi olan biz her şeyi dışardan alır olduk. Doğal kaynaklarımız satılıp savuşturuluyor. İşsiz insanlarımız çığ gibi büyüyor. Üreten susuyor, dilerim bu gidişe dur denir de Türkiye susmaz...

Sevgilerimle...

aysema dedi ki...

Sevgili Özlem,

Mesaj çok güzel ve etkileyici. Ancak anlayacak yürekler gerekiyor.

Teşekkürlerimle sevgilerimi gönderiyorum sana...

dalgasesleri dedi ki...

Üç maymunu oynamayı seviyoruz.

aysema dedi ki...

Sevgili dalgaseleri,

En çok yaptığımız sanırım üç maymunu oynamak. Tepki gösterenin tepesine biniyorlar.

Sevgilerimle...

kamikaze dedi ki...

ben de bu reklamı çoook beğeniyorum.yapanların kutluyorum.

aysema dedi ki...

Gerçekten çok etkileyici değil mi Kamikaze? Bazen çok konuşmaktansa susarak söylemek gerekiyor sanırım.

Sevgilerimle...

NzN dedi ki...

Merhabalar,
Ben bu reklama ilk denk geldiğimde televizyona bir şey mi oldu acaba diye düşünerek kumandaya atladım ve daha ilk izleyişte koltuğa mıhlandım. Benim de işimin bir bölümü reklam ve canı gönülden kutluyorum yaratıcı ekibi.
Reklamın başarısı bir yana asıl önemli olan altında yatan mesaj. Şekerbank'ın bu duruşunu da gururla destekliyorum. Malum artık bu dönemde düşüncelerimizi söylemek o kadar kolay olmuyor. Hele ki bankacılık gibi bir sektörde yönetime yakın durmanın güzel faydaları da varken...

Memleketimin en önemli gelir kaynağı tarımcılıkken bakınız nerelere geldik! Zamanında kendi ürettiğimiz ve sattığımız tohumları bile dışarıdan almak zorunda bıraktılar bizleri. Hem de GDO'lu olanları koyarak yerlerine...
Yazık ki ne yazık! Oya Baydar'ın Çöplüğün Generali adlı kitabında güzel bir teorisi var. Birileri bilerek isteyerek "unutkanlık virüsü" olarak tanımlanacak üç maymun virüsünü aşılıyor bizlere. Unutturuluyoruz, toplum bilincimizi yitiriyoruz ve sonunda evet unutuyoruz...

aysema dedi ki...

Sevgili NzN,

"Üreten Susarsa Türkiye Susar" reklamı, susarak çok şey anlatıyor gerçekten. Bir kez daha kutluyorum yaratıcılarını... Şekerbank'ı da kutluyorum.

Tüm değerlerimizi, ulusal kaynaklarımızı, onurumuzu, kişiliğimizi teker teker yok ederlerken sustuk, şaşırdık, inanamadık, bekledik. Uyananlar konuşmaya başladı, içeri atıldılar düzmece belgelerle, gizli tanıklarla.

Şimdilerde konuşanın tepesine binmek için tetikte bekliyorlar. Üniversite öğrencilerinin basit tepkilerine bile dayanamıyorlar, çocukların ağzını tıkıyorlar, sürükleyerek dışarı çıkarıyorlar.

Amaç kurdukları medya imparatorluğuyla her şeyi toz pembe göstermek, ama artık mızrak çuvala girmiyor. Takke düştü kel göründü. Ettiklerinin bedelini ödeyecekler, ödemeliler. Dilerim geldikleri gibi giderler...

Coştum yine... Size de çok çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...