13 Mayıs 2010 Perşembe

MADENLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM


Sevgili Dostlar,
Zonguldak Kent Ormanı'nda çektim yukarıdaki fotoları. Madenlerimizden örnekler vermişler, bana ilginç geldi paylaşmak istedim.

Ülkemiz, bildiğiniz gibi madenler yönünden oldukça zengin. Ancak ne yazık ki bunları yeterince değerlendiremiyoruz. Özelleştirmelerle bir bir elimizden kaçırıyoruz.

Sonunda pişman olacağız, ama son pişmanlık fayda verir mi bilmem...


Not: Fotoların üstüne tıklayınca büyüyor, merak edenler için...


5 yorum:

zihni dedi ki...

Özel-leş-tirmenin sonu derebeyliğe gider.
adım adım gittiğinden, erkenden farkedenlerin sayısı bu gidişe engel olamaz!
Maden gibi, su da nasibini aldı özel-leş-meden. Sıra havada! Hava teneffüs etmek de paraya kaldığında, iş işten geçmiş olacak ve bize gözlerinin ön kapaklarını aşağıya sündürerek "Ööö" diyecekler ve ortalığı -leş- kokusu saracak....

zihni dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
JİVAGO dedi ki...

Merhaba Dilek hanım, Milli ekonomi ve ülke savunması açısından stratejik önem taşıyan doğal kaynaklar ile bor, trona, uranyum ve toryum gibi stratejik önem taşıyan madenler kamu eli ile işletilmelidir. Yabancı sermayeye verilmiş olan maden ruhsatları ve imtiyazları gözden geçirilerek, milli çıkarlara uygun olmayanlar kaldırılmalıdır.

Doğal kaynakların bulunması yanında niteliklerinini, ekonomik değerlerinin ve işletme teknolojilerinini saptanması, korunması ve zenginleştirilmesi için, araştırma seferbirliği başlatılmalıdır. bu amaçla yeni kurumlar oluşturmalı ve Maden Tetkik Arama Kurumu geliştirlmelidir.

Türkiye'nin kıta sahanlığındaki doğal kaynaklar üzerindeki hakları, her tür müdahaleye karşı korunmalıdır. denizkerdeki doğal kaynakların araştırılması ve kullanılması doğrultusunda bilgi edinmek ve teknoloji geliştirmek için bütün olanaklar değerlendirilmelidir. bu konuda yabancı güçlerin müdahale ve kısıtlama girişimlerine izin verilmemelidir.. Sevgilerimle

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,

Tüm zenginliklerimiz bir bir elimizden alınıyor, halk yoksul,cahil, çaresiz bırakılıyor. Sömürüldükçe sömürülüyor. Çirkin bir oyun oynanıyor ve kimse bir şey yapılamıyor.

Şimdilerde petrol, yakın gelecekte su savaşları yaşanacak...

Dünyada en zengin bor yatakları bizde var. Ve bu kadar değerli maden yıllarca kireç taşı diye yurt dışına satılmış. Bu kadar aymazlık olur mu?

aysema dedi ki...

Sevgili Jivago,

Çok haklısınız, çok önemli, hatta hayati konular gündeme bile gelmiyor yazık ki. Yapay gündemlerle bir ulus uyutuluyor...

Uzmanlar uyarıyor, ama duyan olmuyor. Felaket kapıya dayanınca da, neden söylemediniz, deniyor. Çıldırıyor muyuz ne?