13 Ekim 2010 Çarşamba

KARADON-KAFES-KODES-KAZA-KADER-KASET-KAOS-KATAKULLİKISA KISA

*Karadon...
Yok yok sizin aklınıza gelenle hiç ilgisi yok bunun.
Karadon, Zonguldak'ın Kilimli beldesindeki bir semtin adı. Hatırlarsanız 17 Mayıs'ta düşmüştü Türkiye'nin gündemine. Karadon maden ocağında grizu faciası yaşanmıştı. Göçükte kalan otuz işçiden yirmi sekizinin cansız cesedi çıkarılmış, ikisinin cesedine ulaşılamamıştı. Engin Düzcük ve Dursun Kartal hala yerin beş yüz kırk kodundan çıkarılmayı bekliyor... Kader işte henüz bir mezar taşları bile yok, oturup ağlanacak...

*Kafes...
Genelde hayvanların, bir de eskiden kadınların arkasından dünyaya bakmak zorunda kaldıkları özgürlük engelleyici olarak bilinir. Zonguldak'ta ise işçileri madene taşıyan ilkel asansöre verilen addır kafes. Dört yanı demir parmaklıklarla örülü olduğu için bu adla anılır. Son yıllarda büyüklerimizin veciz söyleyişinden ilhamla adı KADER olarak değiştirilmiştir.

Şili'de madencileri kurtarmak için kullanılan çeşidinin de varlığını yeni öğrendik. Onlarınkinin adı ZÜMRÜTÜANKA imiş. Mitolojiye göre Kaf dağında yaşayan bir kuşun adı verilmiş madenci kafesine. Şimdi bizlerin inanmakta güçlük çektiğimiz bir masal yazılıyor Şili'de...
Yaklaşık iki ay önceki maden kazasında yerin yedi yüz metre altında mahsur kalan otuz üç madenciyi Zümrütüanka kuşunun kanatlarında sağ olarak kaf dağına uçuruyorlar.

*Kodes...
Bildiğiniz kodes işte! Yalnız şimdilerde suçlulardan çok, suçunun ne olduğu bile söylenmeden aylarca içeri tıkılanların bulunduğu özgürlüklerin kısıtlandığı bir yer. Ancak kodes diyip geçmeyin. Eğitim düzeyi oldukça yüksek kişilerin atılmasıyla ülkenin üniversitelerinden daha düzeyli bir duruma getirilmiştir. Daha büyük kodeslerin açılması müjdesi bizzat başbakanımız tarafından Diyarbakır'da müjdelenmiştir.

Kaza-Kader...
Bu iki sözcük çoğunlukla ikiz kardeş gibi birlikte anılır. Sık sık hatırlanmasında sayısız yarar vardır. Çoğu kişinin sorumluluklarından kurtulmak için cansimidi gibi sığındığı imanın şartlarındandır.
Kaza ve kadere inanmak demek hayır ve şer, iyi ve kötü, acı ve tatlı, canlı ve cansız, faydalı ve faydasız her ne varsa hepsinin Allah'ın bilmesi, dilemesi, kudreti, takdiri ve yaratmasıyla olduğuna inanmaktır.
Peki ama insanların hiç sorumluluğu yok mu?

*Kaset...
Kaset diyip de geçmeyin!
Kaset son günlerde en ünlü sözcük oldu. Herkesin kaseti çıkıyor, hem de bedava! Artık Unkapanı'na gitmeye gerek yok! Sıranızı bekleyin.
Tek sorun bunların nerede, nasıl, kimler tarafından çekildiği bilinmiyor, en azından bizler tarafından... Çünkü bu konuda hiçbir araştırma soruşturma yapılmıyor, belli ki savcılarımız çıkaranların kim olduğunu biliyor. Bildiği bir şey olduğu için de bu konuda soruşturma açmıyor.
Kasetlerin çıkma zamanlaması da kasetleri düzenleyenlerin önceliğine göre ayarlanıyor ve anında meşhur oluyor.
Sizin hala kasetiniz çıkmadıysa üzülmeyin, gününün gelmesi bekleniyordur. Yeter ki telefon konuşmalarınıza devam edin... "Susmayın, susmadıkça sıra size gelecek!"

* Kaos...
Yunanca khaos sözcüğünden geliyor ve yarık, boşluk, uçurum,hudutsuzluk,ıssızlık,girdap diye açıklanıyor. Yaygın olarak da dağınık, kargaşa, keşmekeş,başıbozuk,düzensizlik,hercümerç,dağdağa sözcüklerinde anlamı aranıyor.

*Katakulli...
Dalavere, alicengiz oyunu, kumpas, oldu bitti...
Son yıllarda her işte bir katakulli mi var, ne dersiniz? Yoksa aklımızı mı kaçırıyoruz?

Yine uzun yazdım değil mi? Özür dilerim. Biri beni tutsun...

8 yorum:

alizafersapci dedi ki...

İlginç saptama ve değerlendirmeler. Son günlerde beni en çok düşündüren yazı.
Selamlar.

nesrin dedi ki...

Ben Silideki maden iscilerinin kurtarilmasini tüylerim diken diken olmus bir halde bekliyorum. Umarim orada insan hayatina verilen deger bizim ülkemizde de maden isletmesilerine ve devletimize örnek olur. Kendimi o insanlardan birinin yerine koymaya calisiyorum, cok zor. Sevgiler...

beenmaya dedi ki...

ne mutlu diye seviniyorum ne mutlu ki; Şilili madencilerin kaderlerinde ÖLÜM yokmuş!

elifin terazisi dedi ki...

Uzun yazmanızın benim açımdan bir sakıncası yok. Emekli maaş zammından enerji aldınız sanırım. Sevgiler:)

zihni dedi ki...

ustaca seçilip alt alta konmuş, alt başlıklar ve açıklamalar.
Bir çeşir ülke profili çıkarılmış.
Bizim referansımız Şili değil, pakistan ve sloganımız van minit.
ölenler ölür, kalan sağlar işi yürütür, yetmezse en az çpcukla takviyeler yolda nasıl olsa, bitmez...

zihni dedi ki...

en az "üç" çocukla olacaktı.

Çınar dedi ki...

Bir yerlerde, madencinin kaderinin ölüm olmadığını gördük. Şili'deki madenciler için sevinerek ama bizim madencilerimizi düşününce kahrolarak izliyoruz tv de kurtarma operasyonunu. Hele de iki madencimizin hala çıkarılmadığını düşününce ülkemizde insana verilen-verilmeyen- değeri görmek çıldırtıyor...

Diğer konulardaki saptamaların ise çok isabetli ve aydınlatıcı.:)

Sevgiler

sufi dedi ki...

Sevgili Aysema;
Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanımız; "Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi 3 günde çıkarırdık!" derken yalan mı söylüyor dostum?