13 Temmuz 2009 Pazartesi

SİZCE EVLİLİK NEDİR?


Melih Cevdet Anday'a sormuşlar:

" Evlilik nedir?" diye...

Melih Cevdet:

- Eskiden, kız tarafının ve oğlan tarafının ailesi bir araya gelir, yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır, beraberce yeni ev dizilirdi. Tabi o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi. O yüzden buna EVLENMEK denirdi.

Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar, bu yüzden artık evlilik KATLANMAKTIR.

demiş.

Hadi bir mim başlatalım mı? Sizce evlilik nedir?

Okuyan katılsın bu mime.

Sevgili okuyucu mimledim seni. Kaçamazsın!..

16 yorum:

sünter dedi ki...

Secgili Aysema,
onca bosananlari görünce, galiba artik KATLANAMAMAKTIR gibime geliyor:)
Sevgilerimle

aysema dedi ki...

Sevgili Sünter,

Bak ilk sen yakalandın bu mime. Haydi ilk yazın bu olsun. Tekrar hoşgeldin...
Sevgiler...

Dolunay dedi ki...

aysema hocam katlanmak olayına guldum :)

sünter dedi ki...

Ay bu mim yazisimiydi? bende burada yanitlayinca mimi cevapladim saniyordum:)
Neyse iyi oldu banada konu cikti:)

aysema dedi ki...

Sevgili Dolunay,
İkinciliği sen kazandın. Hem gül hem de yaz bakalım...
Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Sünter,
Bir yerden başlamalı değil mi?

Bekliyorum yazını.
Sevgiler...

Zeugma dedi ki...

Bazılarına göre;evin hizmetçisine kendini ''evin hanımı'' sansın diye verilen rüşvettir, ne yazık ki ...

UykusuZ dedi ki...

tam adamına sordunuz. Evlilik , birbirini seven 2 insanın, birlikte yaşamak amacıyla oluşturduğu birliktir. Olayın doğası olarak ta çocuk sahibi olmak gerekir diğer aşamada. Şimdi soruyorum , çocuk sahibi olmak hayatının hiçbir evresinde olmayan bendeniz ne halt etmeye evlendim?

laleninbahcesi.blogspot.com dedi ki...

bak gördün mü yakalandım gider ayak:)).
Evlilik çok göreceli bir kavram, Aysemacım. Bana göresini sorarsan , ben hayatımdan memnunum, bir daha dünyaya gelsem yine bu aileyi istiyorum. Kızlarım ve kocam. Hayat onlarla güzel benim için.

aysema dedi ki...

Sevgili Zeugma,

Ne yazık ki sayıları az değil böyle bakanların. Onun için de kızlarımızın eğitimine daha çok önem vermeliyiz En azından ekonomik özgürlükleri olmalı ki olmuyorsa bitirebilsinler değil mi?

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Uykusuz,

Mutlu olmak, yaşamı birlikte kucaklamak amacıyla iki kişinin birlikteliğidir evlilik.

Çocuk önemlidir. Ancak olmuyorsa ve isteniyorsa annesiz-babasız binlerce çocuk var. Onlardan biri evlat edilebilir, hatta edilmelidir bence. Emek veren mi, dünyaya getiren mi derseniz; emek verendir bence.

Evlilik mutsuzluk vermeye başlamışsa bitirmek ilgili kişiler için de , çocuklar için de daha sağlıklıdır bence. Çok fazla dramatize etmeden, dostluğu bozmadan ayrılmak gerekir. Bazen çok iyi iki insan anlaşamayabilir. Çok normal bu. Ayrılıp yaşamı yeniden kurmak gerekir.
Sağlıklı Evlilik sevgi saygı ortamında yürüyor ancak...

Herkesin mutlu olmaya hakkı var değil mi?

aysema dedi ki...

Sevgili Laleciğim,

Mutluluğunuz artsın her geçen gün. Ben de senin gibi hissediyorum ve bu konuda kendimi çok şanslı buluyorum. İyi ki eşimi bulmuşum, ona aşık olmuşum ve otuz üç yılı birlikte kucaklamışım. Benim rüyalarım gerçek oldu, herkesinki de olsun dilerim.

Evliliğin bir sırrı da galiba, hem 'biz' olmak hem de 'ben'in özgürlüğünü yitirmemek. Biri diğerini kısıtlamaya çalışırsa insan doğası buna bazen bilinçli, bazen bilinçsiz tepki veriyor. İşin kırılma noktalarından biri de buradan başlıyor...

Sana iyi yolculuklar, iyi dinlenceler...

sufi dedi ki...

Sevgili Aysema;
Ben eski kafalıyım yeni kafa siparişi versem de daha teslim edilmedi.Bence Evlenmek hala EVlenmek.KATlanmak sınıfına alamıyorum.Sevgilerimle.

aysema dedi ki...

Sevgili Sufi,

KATLANMAK bana göre de çok itici. Ama ne yazık ki pek çok kadın katlanmak zorunda. Tek başına ayakta kalma şansı çok az. En başta da en yakınlarından tekme yiyor.

Ekonomik özgürlük, katlanmamayı sağlıyor. Mutlu olamıyorlarsa neden katlansılar ki?

Sevgiler...

aysencifci dedi ki...

Sevgili Aysema,
Ne güzel bir sözmüş. Benim için evlilik güzel günleri birlikte kucaklamak,birlikte sevinmek ama kötü günlere de beraber dayanmak,katlanmaktır. Evlilik kadın için farklı, erkek için farklıdır bence. Erkekler için "biz" kavramını oturtmak, kadınlar için "sabretmek"... Yada benim yetişme tarzımdakiler için böyle.
Eşinizle nice nice sağlıklı,mutlu yıllar dilerim.

aysema dedi ki...

Sevgili Aysencifci,

Hoşgeldiniz. Güzel dileklerinize çok teşekkür ederim.

Evlilikle ilgili söylediklerinize katılıyorum. Haklısınız. Ama ne yazık ki çocuklarımızı hala geleneksel aile ortamına göre yetiştirmeye çalışanlar var. Oysa koşullar değişti. Artık kadınlarımız da çalışıyor. Erkeklerle aynı işi yapıyor. O zaman erkeklerin de 'kadın işi' denilen işlere el atması gerekmez mi?
Kadından her şeyi bekleyip kendi babası gibi davranan erkekler aynı zamanda kendi mutsuzluklarını da hazırlamıyor mu ailesiyle birlikte? Paylaşmak, iyi kötü her şeyi paylaşmak gerekiyor. Mutluluğu evinde yakalamak istiyorlarsa tabi...
Sevgilerimle...