7 Eylül 2009 Pazartesi

BU REKLAMI DUYAN VAR MI?

"İlkokul mezunu olanlara, bir gözü kör olanlara ve renk körü olanlara ehliyet verilir!"

Siz duydunuz mu bilmiyorum, ama ben ilk kez duydum.

Pazar günü evden kaçtık. Bir hafta oldu geleli, sürekli evle boğuşuyorduk. İş tam olarak bitmedi, ama biz bittik. Baktık hava da güzel, denize gidelim dedik. Ege'den sonra Karadenize veda etmeden olmaz değil mi? İyi ki gitmişiz. Gözünü sevdiğimin Karadenizinin tadı da bir başka oluyor. Denizin suyu ılıktı. Tatlı bir dalga vardı. Uzun uzun yüzdük, çıktık, sonra tekrar girdik. Yazdan bir gün çalmak inanılmaz iyi geldi.

Düşündüm de yazlığı bu kadar sevmemin nedeni sadece deniz değil. Ben yazlık komşularımızı seviyorum, onların dostluğuyla güzelleşiyor her şey...

Dönüşte, arabada yerel radyoyu dinlerken yukarıda sözünü ettiğim reklamı duydum, inanasım gelmedi. Renk körü olanları geçtim de tek gözü olmayanlara ehliyet verilmesi de neyin nesi çözemedim. Çözen varsa beri gelsin...

14 yorum:

içimdeki yolculuk dedi ki...

şaşırdım şaşırmadım arası bir şey oldum.toplu katliam insan sayısını azaltmak için olsa gerek

beenmaya dedi ki...

yok artık diyorum başka da bişi demiyorum...

zihni dedi ki...

eVET duydum, aYSEMA hANIM.
Hem de ikinci ağızdan, yani, birine teklif edilirken kulak misafiri oldum. Şaırmadım tabi ki, malum burası Türkye. Bu nedenle irdelemye de gerek duymadım. Çünkü bunun bir ayrıntıdan ibaret olduğunu biliyoruz.

Yazılarınız çok içten duygu ve saf düşüncelerin ürünü olunca, keyifle okuyorum fırsat buldukça. (fırsat.. fırsat aaahh!!)

sünter dedi ki...

Belki sinirlandirilmis bir alan icin gecerlidir yada hiz limiti düsük bir araba kullanabilir.Gerci bilmiyorum Türkiyede varmi böyle uygulamalar.Almanyadan yola cikarak yazdim.Mesala orda 25km den fazla hiz yapamayan arabalar var.
Görme engelliler icin.

Sevgiler

UykusuZ dedi ki...

reklamı duymadım ancak dün birşey gördüm. Önümdeki arabanın plakasında solda engelli amblemi vardı, sağında ise işitme engelli yazıyordu.
Mevzuatı bilmiyorum , önceden de serbest miydi, ancak bu saçmalık,hiç olur mu? Zaten ülkemiz büyükbaş kaynıyor, işitme engelli biri uyarıları nasıl duyacak, göz yetmez ki? büyük başlardan biri makas yaparak gidiyor, işitme engelli vatandaşa kornaq çaldı, duymadı, kaza yaptı , ne olacak?

aysema dedi ki...

Sevgili İçimdeki Yolculuk,

Ben de çok şaşırdım, inan. Radyoda reklamı dinleyince daha da komik geliyor. Traji komik...

Araştırdım, son zamanlarda yasayı değiştirmişler sanırım. Milleti yalan yanlış belgelerle oyalarken kimbilir neler neler oluyor gözden kaçan...

aysema dedi ki...

Sevgili Beenmaya,

Var var, yasayı değiştirmişler.

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Zihni,

Çok teşekkür ederim.

Bayramda Alanya'ya gelme planımız var. Uygun olursa belki görüşme olanağı da buluruz. Eşlerimizle de tanışma olanağı bulabiliriz kimbilir?

Sevgiler hepinize...

aysema dedi ki...

Sevgili Sünter,

Yasa yeni değiştirilmiş. İnternetten baktım biraz. Sınırlama varmış. Gündüz kullanıma izin veriyorlarmış, hız sınırı diğerklerinden 10 km azmış.

Radyoda gerçekten çok komik bir reklamdı. Yoksa iki gözü olup da görmeyen, trafikte canavarlaşan pek çok kişi var.

aysema dedi ki...

Sevgili Uykusuz,

Sessiz sedasız pek çok yasa değiştiriliyor. Gündem o kadar gereksiz şeylerle dolduruluyor ki çoğu şeyden haberimiz olmuyor.

İdeal insan tipi sanırım üç maymunu oynayanlar. Sayıları öyle çok ki... Bir de gerçek duymaz, görmezler katılsın demişlerdir.

Kazalarda kimsenin suçu yok zaten. Hep trafik canavarı yaptırıyor kazaları...

Sevgiler...

Zeugma dedi ki...

İlk kez duydum böyle bir şey..
İnanılacak gibi değil..
Altından başka bir şey çıkmasın sakın?. Böyle bas bas bağırarak ehliyet mi verilir?
Ama eskiden bazı dolaplar çevirerek almış olanları biliyordum, o ayrı tabii..
Sevgiler..

aysema dedi ki...

Sevgili Zeugma,

İlk dinlediğimde ben de inanamadım, ikinci kez dinledim, baktım doğru. Hem de büyük bir coşkuyla veriliyordu reklam.

Ehliyet en az lise mezunlarına verilecek derken yasa değişmiş.İlkokul mezunlarına, tek gözü olmayanlara, renk körlerine veriliyormuş.

Ehliyet sınavlarında görev aldığım sıralarda ilkokul mezunu, soruları okuyamayanlara tanık olmuştum.

Bir ara tek gözü görmeyen tır şoförü yakalanmıştı da günlerce televizyonlarda haber yapılmıştı. Artık yasallaşmış baksana, kimse haber bile yapmıyor.

Şükrü Yılmaz dedi ki...

Sevgili Kardeşim Aysema Dilek.

Günaydın Hayırlı Günler http://sukruyilmaz.net/img/gunaydin4.jpg

TÜRK MİLLETİ'nin ve ULUSU'nun Başı sağolsun,Şehitlere ALLAH'tan rahmet,ailelerine,Yakınlarına ve Türk Milletine ALLAH Sabırlar versin,Yaralı Gazilerimize ALLAH Acil Sağlıklı Şifa ve Sabırlar versin.

İstanbul ve Çevresinde Yaşanan Yağmur Afetinde Vefat edenlere ALLAH'tan Rahmet ve Afetzedelere Geçmiş olsun.

Şükrü Yılmaz
Antakya-HATAY

http://sukruyilmaz.com
http://sukruyilmaz.net

aysema dedi ki...

Sevgili Şükrü Yılmaz,

Çok garip bir dönemden geçiyoruz. Adı "barış", kendi "savaş" durumlarıyla ülkenin geleceğiyle oynuyorlar. Canlar yanıyor, acılar bitmiyor. Çok üzüldük biz de...