15 Eylül 2009 Salı

ÖLMEYENLERİ DE BÖYLE Mİ ÖLDÜRECEKSİNİZ?


Kanserojen olmayan okul malzemesi bulmakta zorlandık!

Hır gür içinde gözden kaçırılmaması gereken çok önemli bir sorun bu! Çünkü doğrudan çocuklarımızla ilgili...

Eğitimi konuştuğumuz şu günlerde, çocuklarımızı kendi ellerimizle öldürmeyelim. Yaşamayan çocuk, eğitimi ne yapsın?!

Televizyonlara da yansıyan konuşmasında, Metro Alışveriş Mağazaları yetkilisi
şunları söyledi:

“Okula dönüş döneminde satışa sunulan, çocukların elleriyle temas ettikleri kalemler, boyalar ve yapıştırıcıları; deri ile temas eden iç çamaşırlarını, önlükler ve yiyeceklerin taşındığı beslenme kabı, su matarası gibi tüm ürünleri teste tabi tuttuk. Çalışma sonucunda, Metro’da satılmaya aday olan ürünlerden yüzde 17’si sağlığa uygun çıkmadı. Bu ürünlere raflarımızda yer vermedik, üretici firmalara gerekli bildirimlerde bulunduk.” (Star Gazetesinden alıntı)

Haber bu!..

Reklamsa haksız rekabet olur. Değilse felaket!

Bekledim, etkililerden yetkililerden bir açıklama ya da bir yalanlama bekledim. Üzülerek söyleyeyim ki yok, ne bir ses, ne bir nefes duyuldu!

Sevgili Blog Ailesi, inanın sizleri dert etmiyorum. Çocuklarınız, sizin gibi anne babaları olduğu için çok şanslı. Zararlı olanları almazsınız. Ancak sizin çocuklarınız kadar şanslı olamayan başka çocuklar da var. Onları hastalığın kucağına mı atacağız? Ölüme davetiye çıkarılırken sessizce seyredecek miyiz? Ya da hastalığa yakalandıkları zaman birkaç oyuncakla ziyaretlerine gidip sadece kısa bir süreliğine sevinçli anlar mı yaşatacağız? Bunu da yapalım, ama hasta olmamaları için gerekli uyarıları da yapalım diyorum ben...

Sizlerden iki dileğim var:

Birincisi bu konuda uzman olan, bilgisi olan arkadaşların bizi aydınlatması. Tehlike ne boyutta, nasıl başedebiliriz? Bu konuda kendi bloglarında bir yazı yazabilirler mi? Söylenenler doğru mu?

İkincisi tüm blog arkadaşlarımdan, yine kendi bloglarında kısa da olsa sorgulayan birkaç satır yazmalarını bekliyorum.

Çok şey mi istiyorum bilmiyorum, ama konu önemli. Belki yetkililere sesimizi duyururuz da gerekli önlemler alınır. Kendimizden vazgeçtik, çocuklarımızı koruyalım hiç olmazsa derim ben...

Siz ne dersiniz?

7 yorum:

Şükrü Yılmaz dedi ki...

Günaydın Sevgili Kardeşim Aysema Dilek.
Ateş Olmyan yerden duman tütmez elbette METRO mağazaları yetkilisinin açıkladıkları doğrudur vede katılıyorum,Örnek verecek olursak yalnız okul malzemelerinde değil gıdalarda da var mesela Hazır limon suyu varya pet şişelerde satlıyor üzerindeki içindekiler katkı maddeleri etiketi okuyunuz E330 vardır ki buda kansorejen içeren bir maddedir ...

Sevgili Kardeşimiz DEMOTİKE den hala henüz bir haber alabilmiş değilim.Kandilinizi Kutlar,Mübarek Kadir Geceneizin hayırlara vesile olmasını dilerim.

Angel dedi ki...

Merhaba,
Blog sayfama dün geceden beri giremiyorum. Vtunnelden girebildim sizleride burdan okuyorum. Dün ttnetle görüştüm yurt dışı çıkışlarda sorun varmış.
Okul malzemeleri konusunda gerçekten çok haklısınız her şey sağlıksız ortamlarda yapılmış malzemeler.
İnsanlar yineinsanlara zarar veriyor hem de küçüklerden başlayarak. Kendi nezslimizi kendimiz kurutuyoruz ne yazık ki.
Bu arada kandilinizi kutluyorum.

sünter dedi ki...

Sevgili Aysema,
Önce hayirli kandiller diliyorum. Allah hakkinda hayirli olan isteklerini dualarini kabul etsin.
Insallah memleketimiz icinde her seyin iyisi olur.
Boyalarin kalitesi konusuna deginmen cok güzel olmus. Bazen insan alirken hic düsünemiyor. Bu tür uyarilar cok yerinde.

sevgiler

aysema dedi ki...

Sevgili Şükrü Yılmaz,
Kullandığımız pek çok şey zararlı maddeler içeriyor, biliyorum. Yalnız çocuklarımız söz konusu olunca çok daha duyarlı olmak zorundayız. Konuya dikkat çekmek istedim.

Sizinki de kutlu olsun.

Demotike için çok üzülüyorum.

Sevgiler...

aysema dedi ki...

Sevgili Angel,
Ben de sorunlar yaşıyorum. Kumanda Paneline kadar geliyorum. Yazı yazabiliyorum. Ancak bloga giremiyordum. Şimdilik düzeldi galiba.

Senin de Kandil'in kutlu olsun.

Halk sağlığını düşünemeyecek kadar meşguller yöneticilerimiz, hiç olmazsa çocuklarımız için önlem alsalar...

aysema dedi ki...

Sevgili Sünter,

Çok teşekkür ederim. Sizinki de kutlu olsun.
Sevgiler...

Adsız dedi ki...

Tüketiciler Birliği, plastiğin yumuşatılması için kullanılan fitalat, kırtasiye ürünlerinde yararlanılan nikel, kalay gibi ağır metallerin kanserojen etki başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi.

Oya