10 Ağustos 2008 Pazar

YA SİZ ?


İnsan başkasının evinde iş yaparken nasıl zorlanıyorsa, başkasının bilgisayarında yazı yazmakta da o kadar, belki ondan fazla zorlanıyor...

Hele bu kişi bilgisayara yapışık yaşayan 17 yaşında bir gençse yandınız demektir.

Bilgisayar yatak odasında... "Şunu dışarı çıkarsak" önerim şiddetle tepki gördü... Bence bilgisayar odanın dışında olmalı , özellikle yeterince olgunlaşmamış gençler ve çocuklar için... Kapı da asla kapatılmamalı. Özgürlüğünü kısıtlamadan, ama denetim görevini de unutmadan çocuklarımızı korumalıyız. Bunu onları sevdiğimiz için yapmalıyız.

Ve bence çocuklarımız için yapabileceğimiz en önemli şey de onlara mutlaka sorumluluk duygusu vermeliyiz. Asalak olmamalılar. Hep sevdiği şeyleri yiyip doğru bilgisayarın başına oturan genç nasıl büyüyecek ? Nasıl olgunlaşacak ? Nasıl okuyacak, meslek sahibi olacak ve nasıl sağlıklı bir yuva kuracak ?

İyilik yaptığını düşünen anababalar çocuklarına en büyük kötülüğü yaptığının farkına bile varmıyorlar... Eli hiçbir işe yakışmayan kocaman bebekler yetiştiriyorlar ve ne yazık ki en çok da onlar yakınıyorlar çocuklarının durumundan...

Yapmayın, yapmayın lütfen ! Bırakın çocuklarınız yorulsun, inanın onlar sizden daha güçlü, daha genç... Aldıkları sorumluluklar onları geleceğe hazırlayacaktır. Ruhen ve bedenen daha sağlıklı birey olarak yetişecektir.

Çocuk sevgisini, sadece onun karnını doyurmak olarak algılayanlara beğendiğim bir sözü yazmak istiyorum. Söyleyen kişinin adını şu anda anımsayamadım.

"Karnı aç olandan çok kalbi aç olana acırım. "

Ya siz ?

0 yorum: