17 Mart 2008 Pazartesi

BUNU BAŞSAVCI DA GÖRMELİ

"Başlıkta kullandığım söz bana ait değil...

Meclis Eski Başkanı Bülent Arınç'a ait. Sözün tamamı şu şekilde:

"En büyük gerçek ölümdür. Bunu Başsavcı da görmeli ! "

Şimdi böyle hassas bir zamanda bu sözün kullanılmasındaki amaç nedir ? Densizlik desek olmaz, bilgisizlik desek o da olmaz. En hafif şekliyle ne diyebileceğimi de doğrusu bulamadım.

Başsavcı daha yeni dava açmış. Hem Bülent Arınç'ın siyasetten yasaklı olmasını istemiş 71 kişiyle birlikte, hem de içinde bulunduğu partinin kapatılmasını istemiş.

Konu Anayasa Mahkemesine iletilmiş. Araştırılacak, incelenecek, soruşturulacak, savunmalar dinlenecek ve karar verilecek. Bu mahkemenin görevi. Anayasa Mahkemesi var ve var olduğu sürece görevini yapacak.

İşte böyle bir durumda meclis başkanlığı yapmış bir kişi çıkıp da "ölüm" ve "başsavcı" sözcüklerini birarada kullanırsa bu tehdit gibi algılanamaz mı? Ya da bu sözleri duyan bir meczup, işaret verdi meclis eski başkanı, diyip
" Danıştay Saldırısı" benzeri bir eylem gerçekleştiremez mi ? Olmaz demeyin, oldu. Alparslan Arslan, basına yansıyan kendi ifadesine göre, türban takmayı engelleyici karar verdi diye savcıyı öldürdürmedi mi ? Henüz davası sürüyor. Arabasından da Vakit Gazetesi çıkmadı mı ? O gazetede "İşte o savcılar !" diye hedef olan kişiler yok muydu ?

Lütfen herkes aklını başına alsın. Ağzından çıkan sözü kulağı işitsin. Devleti yönetenler, iktidarda olanlar devletin mahkemesine güvensin. Kendilerine dokununca güvenilmez oluyor; o güvenmedikleri mahkemelerde millet yargılanırsa güvenilir oluyor!.. Millete başka , vekiline başka uygulama hangi hukuk kitabında yazıyor ? Eksikler, yanlışlar varsa çoğunluk elinizdeydi, düzeltseydiniz. Yıllardır millet bu şekilde yargılanıyor. Suçluysa cezasını çekiyor, değilse aklanıyor. Siz de vekili olduğunuz millet gibi yargılanın, suçsuzsanız aklanın. Bu hırçınlık niye ?
Çoğa başka, aza başka ; zengine başka, yoksula başka adalet uygulaması olur mu ? Olursa ona adalet denilir mi ?
Şiir sevdiğinizi biliyorum. Sözlerimi Yunus Emre'den bir şiirle bitireyim ister misiniz ?

"Sözünü bilen kişinin, yüzünü ağ (ak ) ede bir söz,
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz

Söz ola kese savaşı, söz ola bitire başı
Söz ola ağulu aşı bal ile yağ ede bir söz ! "

0 yorum: