14 Mart 2008 Cuma

DAĞ FARE DOĞURUR MU

Türkçemiz zengin. Deyimler, atasözleri, özdeyişler...

"Dağ fare doğurdu" sözü de deyimlerimizden biri. Çok büyük umutlarla ya da reklamlarla yapılan bir işin sonuçsuz kaldığını anlatır.

Bu da nereden çıktı demeyin. Geçenlerde sevgili Bekir Coşkun'un yazısını okuyunca aklıma geldi. Yazı Zonguldak Havaalanı'yla ilgili.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda havaalanı yapılmış. Herkes çok sevinmiş. İşte artık bizim de bir havaalanımız var, derken iş bozulmuş. Neden mi? Dağ yüzünden ! Meğer havaalanı tam da dağın dibine yapılmış.

Pilotlar oyun bozanlık yapmışlar. Biz buraya uçak indiremeyiz diye tutturmuşlar. Uçak inerken dağa çarparsa, diye endişelilermiş.

Eeeee ne olacak şimdi ? O kadar emek boşa mı gitsin! Havaalanını kaldırmaktansa dağı kaldıralım demişler ! Güler misin ağlar mısın?

Peki demezler mi adama, bu iş planlanırken hiç mi kimsenin aklına gelmedi böyle bir olasılık. Bu işin uzmanı yok mu? Kim ya da kimler bu işe karar verdi?Yoksa ben istedim, oldu; durumları mı var?

"En gerçek yol gösterici bilimdir." sözü rafa kaldırılınca işler böyle komik hale gelebiliyor. Şimdi nefesi güçlü bir hoca bulmak gerekiyor. Bir iki okuma üflemeyle dağı uçurmak!..

Sonucu merakla bekliyoruz. Bakalım dağ mı güçlü havaalanı mı?
Herkese iyi uçuşlar...

0 yorum: